A jegybank az elszámolási folyamat egészét – annak maradéktalan végrehajtása érdekében – annak lezárásáig témavizsgálattal ellenőrzi valamennyi intézménynél - közölte a Privátbankárral a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Mi történik, ha valami mégsem stimmel?
A jegybank így már az elszámolások lebonyolítását megelőzően vizsgálja, hogy a piaci szereplők az MNB vonatkozó rendelete módszertanának megfelelően alakították-e ki az elszámolási alapelveket, s a számítási algoritmusokat. Az esetenkénti (a jogszabályoknak ellentmondó) módszertani eltéréseket a jegybank haladéktalanul korrigáltatja az intézményekkel - áll a közleményben. Az MNB megjegyzi ugyanakkor, hogy a jegybank előzetes módszertani vizsgálata nem jelenti a felügyelt intézmények elszámolási módszertanának engedélyezését, auditálását.
Mik a tapasztalatok, ahol már ellenőriztek?
Az előzetes vizsgálat a legnagyobb ügyfélkörrel rendelkező hitelintézeteknél, a jelentős aránnyal bíró, az érintett ügyletek kiemelkedő részét lefedő szerződés-típusok esetében már lezárult, s megállapította, hogy a vizsgált esetekben a bankok megfelelően ültették át az elszámolási képletet - közölte az MNB.
Az elszámolás jelentőségére tekintettel az MNB valamennyi érintett pénzügyi intézménynél 2016 első negyedévéig tartó átfogó, a folyamat teljes egészére kiterjedő témavizsgálatot is folytat - írja a jegybank. Ennek során folyamatosan figyelemmel kísérik a feladatok jogszerű végrehajtását, többek között a fogyasztói követelés kiszámításának módszerét is. A számítási metódust a fogyasztóknak szóló értesítő levelek kiküldését megelőzően és azt követően is ellenőrizheti az MNB.
Az MNB folyamatosan elemzi és értékeli a rendelkezésére álló információkat, illetve a további intézményekre kiterjedően folytatja előzetes módszertani vizsgálatát is. Hiányosság esetén azonnali intézkedéseket tesz a jogszabálysértés megszüntetése érdekében, szükség esetén pedig kötelezi a pénzügyi intézményt a számítások ismételt elvégzésére és a fogyasztók újbóli értesítésére - zárul a jegybank közleménye.