A harmadik negyedév
2012 harmadik negyedévében a speciális tételek nélküli EBITDA 188 milliárd forint lett, mely jelentős, 33%-os javulás a bázisidőszakhoz képest és duplája az előző negyedéves eredménynek. A növekvő eredmény nagyrészt a downstream üzletág jobb teljesítményének köszönhető, amit a kiemelkedő termék-marginok, a magasabb értékesítési volumen és a készletátértékelési nyereség eredményezett.
Az olajipari vállalkozások tevékenységét az alábbi terminus technicusokkal nevezik meg: Upstream: kutatás-kitermelés Downstream: feldolgozás-kereskedelem Midstream: tárolás, szállítás, marketing (gyakran a downstreammel együtt tartják nyilván) |
Az upstream szegmens eredményei az előző negyedéves szint környékén alakultak. A csoport „tiszta” újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 7%-kal, 153 milliárd forintra nőtt a második negyedévhez képest. Az upstream üzletág speciális tételek nélküli EBITDA eredménye kis mértékben csökkent az előző negyedévhez képest az alacsonyabb horvát szénhidrogén-értékesítés miatt, melynek negatív hatását csak részben tudta ellensúlyozni a magasabb magyar földgáz-termelés.
A Feldolgozás és Kereskedelem szegmens eredménye pozitívba fordult és a legjobb eredményt érte el 2008 második negyedéve óta (mind a jelentett, mind az újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA szinten). A jobb finomítói kapacitáskihasználásnak köszönhetően a szegmens ki tudta kihasználni a folyamatosan javuló finomítói margin-környezet pozitív hatásait. Ugyanakkor a Petrolkémiai szegmens vesztesége tovább nőtt a gyengébb integrált margin miatt.
A Gáz midstream üzletág 5 milliárd forintos EBITDA-javulása (speciális tételek nélkül) az INA gázkereskedő cégénél jelentkező kisebb veszteségnek köszönhető, mely egyrészt a szezonalitással, másrészt a gázár szabályozási környezetének mérsékelten kedvező változásával indokolható.
Az első háromnegyed év
EBITDA: kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény. További rövidítések és fogalmak vállalati jelentések megértéséhez >> |
2012 első kilenc hónapjában a Mol EBITDA-ja speciális tételek nélkül 457 milliárd forint lett, mely 7%-os csökkenés az előző év hasonló időszakához képest. A visszaesés fő oka a szíriai bevételek elmaradása 2012-ben, amely 2011 azonos időszakában 75 milliárd forintot tett ki.
Az eredményeket tovább rontotta az INA gázkereskedelmi üzletága (Prirodni Plin), mely jelentős veszteséget könyvelt el, különösen az év első felében, a horvát földgázárak befagyasztás miatt. Az upstream üzletágban a fentieken túl jelentős negatív hatást gyakorolt az eredményre az alacsonyabb szénhidrogén-termelés, különösen a horvát offshore mezőkön, valamint a kedvezőtlen hazai földgázár-szabályozás.
A bluechipek közül a Richter már kiadta - csalódást keltő - beszámolóját. A Magyar Telekom gyorsjelentése viszont felülmúlta a várakozásokat. Mikor jelentenek a többiek? |
A Gáz Midstream 22%-os EBITDA csökkenését (speciális tételek nélkül) teljes egészében a Prirodni Plin okozta. Mindezeket csak részben ellensúlyozta a downstream üzletág 8%-kal javuló teljesítménye.
A kiváló margin-környezet a jobb finomítói termékkihozatal és a hatékonyságjavulás hatására a Feldolgozás és Kereskedelem üzletág több mint 50%-kal tudta növelni újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” eredményét.
A Mol 356 milliárd forint működési cash-flowt realizált 2012 első kilenc hónapjában, mely 31%-kal magasabb az előző évinél. Ennek eredményeképpen a csoport nettó eladósodottsági mutatója 24%-ra csökkent a 2011. év végi 28%-os szintről.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentárja
„A 2012-es év harmadik negyedévének eredményei bizonyítják, hogy jó stratégiai irányt követünk a downstream üzletágban és van jövője a komplex, megfelelően irányított finomítóknak. Mindemellett elkötelezettek vagyunk az új downstream Programunk megvalósítása iránt, annak érdekében, hogy hasonlóan kiemelkedő profitabilitást biztosítsunk egy kevésbé kedvező külső környezetben is. A Mol szeptemberben sikeresen végrehajtotta első dollár alapú kötvénykibocsátást, mely lépéssel megnöveltük hitelportfoliónk átlagos lejárati idejét és tovább növeltük pénzügyi flexibilitásunkat. Ezen üzleti események mellett fontos megemlíteni, hogy utolsó fázisába ért a Mol eddigi legnagyobb szervezeti átalakítása, a GLOCAL projekt. Az ennek keretében felálló új nemzetközi irányító szervezettől és a főbb leányvállaltoktól gyorsabb és sokkal fókuszáltabb döntéshozatalt, illetve rugalmasabb és hatékonyabb szervezeti működést várunk, megteremtve jövőbeli sikereink alapját.” |