A Magyar Telekom harmadik negyedéves profitja 28 százalékkal múlta felül az elemzői várakozásokat. Éves szinten 10,8, negyedéves szinten pedig 38,4 százalékos a bővülés. Az EPS 14,2 forint lett, a profit bővülést jelentős egyszeri tételek támogatták.
Tovább zsugorodtak a bevételek
Egyedül az árbevétel soron csúszott meg hajszálnyival a Magyar Telekom, de a 150,1 milliárd forintos értékesítési adat csupán 0,2 százalékkal marad el az elemzői konszenzustól - áll a KBC Equitas elemzésében.
Éves szinten 1,3 százalékkal csökkent az árbevétel, miután az energiaszolgáltatásból, valamint a TV, mobil internet és okostelefonok értékesítéséből származó bevétel növekedése nem tudta ellensúlyozni a vezetékes- és mobil hangalapú, illetve az IT/rendszerintegrációs bevételek csökkenését.
A fő szegmensek közül csupán a T-Hungary tudott növekvő (+0,8%) árbevételről beszámolni, ami elsősorban a megugró energiaértékesítésnek tudható be, igaz, a mobil hangalapú bevételek lemorzsolódása is alacsonyabb volt a vártnál.
5,2 milliárd forintos bevételt ért el a telekommunikációs cég energiaszolgáltatásból az általunk várt 4,5 milliárd forinttal szemben. Egy éve még csupán 0,6 milliárd forintnyi bevétele származott a cégnek a tevékenységből, azonban azóta nagymértékben megnőtt a társaság által nyújtott kiskereskedelmi energiaszolgáltatás iránti igény. Öröm az ürömben, hogy az ügyfélmegtartó hatással bíró tevékenység profittartalma igen alacsony - írja az elemzés.
Még az eleve gyengére várt negyedévet is alulmúlta a T-Systems értékesítése, a szegmens bevételei 14,3 százalékot esetek vissza éves alapon. Az üzletág mobil- és vezetékes hangalapú, illetve IT/rendszerintegrációs bevételein is alulmúlták előrejelzésünket.
A Magyar Telekom jelentéséről korábbi cikkünk itt olvasható. |
Várakozásunkhoz képest gyengébben teljesítettek a külföldi leányvállalatok, annak ellenére, hogy a helyi devizák forinttal szembeni erősödése (3,4-3,6%) támogatta az eredményt. A macedón operáció értékesítése 9,1 százalékkal (várt: -4,3%) csökkent a mobil- és vezetékes hangalapú bevételek nagyobb mértékű visszaesése miatt. A montenegrói értékesítés 0,4 százalékkal mérséklődött (várt: +3,2%) a gyenge mobil hangalapú bevételek miatt.
Egyszeri tételek hajtották az EBITDA-t
Kisebb mértékben növekedtek éves alapon a személyi jellegű ráfordítások, mint amire a KBC elemzői számítottak, annak ellenére, hogy a telekomcég főállású alkalmazottainak létszáma 1700 fővel nőtt, miután áprilisban konszolidálta a call centerét. A 8,4 százalékos előrejelzett növekedéshez képest "csupán” 4,5 százalékkal ugrott meg éves alapon.
A korrigált EBITDA közel 12 százalékkal haladta meg az elemzői konszenzust, ami elsősorban az egyszeri tételek emelkedésének tudható be. Ennek köszönhetően 44,9 százalékra ugrott a - szektor- és telefonadóval, illetve végkielégítésekkel kapcsolatos költségekkel - korrigált EBITDA margin, szemben a várt 40,1 százalékkal.
Az EBITDA javulását elsősorban egy macedóniai ingatlanportfólió értékese támogatotta, aminek keretein belül négy elavult épületet értékesített, illetve egy modern épületet vásárolt helyettük. A tranzakció 3,7 milliárd forint nyereséget hozott a konyhára. Szintén a negyedév eredményét javította 1,6 milliárd forinttal a Pro-M Zrt. értékesítése, valamint a költségtakarékossági intézkedések.
Még abban az esetben is 0,9 százalékos növekedést mutat a korrigált EBITDA, ha megtisztítjuk az egyszeri értékesítéseket (macedón ingatlanok, Pro-M Zrt.) magába foglaló 6,5 milliárd forintos tételtől.
Az extra adókkal is tartható a terv
A július elsején bevezetett telefonadó 4,4 milliárd forintot tett ki, amely meghaladta a KBC előrejelzésében szereplő 4 milliárd forintot. A telekommunikációs szektort sújtó válságadó 6,2 milliárd forint volt a negyedévben, ami közel megegyezett az általuk becsült 6,3 milliárd forinttal.
36,4 százalék volt a szeptember végi nettó eladósodottsági ráta, ami így továbbra is a menedzsment által kitűzött 30-40 százalékos tartományban áll. Ez az egyik olyan mutató, melyet az osztalékfizetésnél feltehetően figyelembe vesz a menedzsment, ebből a szempontból nem fenyeget osztalék csökkentés véleményünk szerint.
A menedzsment megerősítette 2012-es célkitűzéseit, ami az árbevétel terén stagnálást, de legfeljebb 2 százalékos csökkenést enged meg, míg a korrigált EBITDA terén 4-6 százalékos csökkenéssel számol. Az év hátralevő részében a piaci környezet változatlanul kihívásokkal teli marad. Egyedül a beruházásokra szánt összeg emelkedett a macedóniai ingatlan tranzakció miatt 90 milliárd forint közelébe, 84 milliárd forint közeli értékkel - derül ki az elemzésből.