Üzemanyagvita Romániában
Az ügy előzménye, hogy 2005. január 1-jével Romániában betiltották az ólmozott benzin forgalmazását. Ennek eredményeképpen a kőolajfinomítók a tetraetil adalékanyagot egyéb fémes adalékkal helyettesítették, így jött létre az ECO Premium típus. Abban az időszakban a MOL Románia az Eco Premiumot teljes mértékben a helyi piac gyártóitól és forgalmazóitól szerezte be, mivel a MOL Nyrt. már 2004 októberében megszüntette a fémes adalékanyagot tartalmazó benzinek gyártását. Az ECO Premium-eladások folyamatosan csökkentek 2008-ig, összhangban ezt az üzemanyagtípust használó idősebb gépjárművek számának csökkenésével.
A MOL Románia határozott álláspontja, hogy az Eco Premium kivonása a termék portfolióból egyéni üzleti döntése volt, az nem a versenyjog megsértését eredményező megállapodás vagy összehangolt magatartás eredménye. A Román Versenyhivatal döntése értelmében, az érvényes versenyjogi szabályozások alapján, a MOL Romániát 80.267.746 lejre (18,5 mn EUR) büntették, ami a vállalat 2010 évi üzleti forgalmának 3%-a. A MOL Románia kérni fogja a végrehajtás felfüggesztését és a döntést megtámadja a Bukaresti Fellebbviteli Bíróságon, a döntéstől számított 30 napon belül, a helyi jogszabályi előírásoknak megfelelően.
Jó hírt kapott a magyar Mol a Fitch-től
A Fitch hitelminősítő szerint nem érinti Magyarország szuverén adósbesorolásainak nemrég bejelentett leminősítése a Mol osztályzatait, a magyar olajipari cég pénzügyi helyzete szilárd. A legnagyobb európai hitelminősítő "BBB mínusz" - azaz befektetési ajánlású - besorolást tart érvényben a Mol hosszú futamidejű deviza- és forintadósságaira, stabil kilátással.
A Fitch a múlt héten a hosszú futamidejű magyar állami devizaadósság besorolását egy fokozattal, az addigi "BBB mínusz"-ról a már nem befektetési ajánlású "BB plusz"-ra módosította. A hosszú lejáratú szuverén forintadósság osztályzatát a cég ugyancsak egy fokozattal, "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta; ez az államadós-osztályzat továbbra is a befektetési ajánlású sávban van. A Mol-osztályzatokkal kapcsolatban ismertetett állásfoglalásában a Fitch Ratings közölte: a magyar vállalat likviditása megfelelő, adósságlejárati profilja kiegyensúlyozott, a cégnek az idén nincsenek nagy összegű törlesztési kötelezettségei, és ez csökkenti a hitelköltségek növekedésével járó kockázatokat.