Hétfő reggel 14 300 forint alá, éves mélypontjára is lesüllyedt a Mol-részvények árfolyama a tőzsdén, ami három százalék körüli mínuszt jelent, és később sem volt számottevő javulás. Az ok eléggé egyértelmű: a péntek esti bejelentés, amely arra utal, hogy a Mol vezetésének kezd elege lenni a horvát kormányból, és megkezdte az INA eladásának előkészítését.
Az INA ugyanis a Mol szénhidrogén-kitermelésének korábbi adatok szerint mintegy 40 százalékát adja, ráadásul a többi jelentős része is problémás területeken fekszik, mint Szíria vagy Kurdisztán. Nagy kérdés, jelentős bizonytalansági tényező, hogy még ha jó árat is sikerülne kapni a horvát vállalatért, hogyan sikerül azt újra befektetni. Bizonytalan lehet maga az ár is, a bizonytalanságot pedig rendszerint nem díjazza a részvénypiac.
Amint Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője a GazdaságTV-nek elmondta, a piac eddig azt gondolta, a horvát és a magyar fél végül meg fog tudni egyezni, de most ez kiárazódik a részvény árából. A papír szerinte 2011 szeptembere óta nem volt ilyen alacsonyan. Várhatóan 3,5-4,0 milliárd eurót érhet az INA, ebből a Molra 1,8-2,0 milliárd euró jutna, aminek a befektetéséről gondoskodni kellene.
Az Equilor vezető elemzője, Kuti Ákos szerint a Mol továbbra is leértékelődési nyomás alatt maradhat, hasonlóan nyilatkozott Tóth Gergely is. A KBC Equitas hírlevele szerint pedig azzal a bejelentéssel, hogy a Mol meghatalmazta az ügyvezetést arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő részesedésének értékesítését, a magyar olajcég minden bizonnyal további nyomást próbál helyezni a horvátokra.
Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője pedig úgy véli, több köztes megoldás is létezik a problémára. A lehetséges megoldások közé sorolta, ha bizonyos eszközök az INA-ból a horvát kormányhoz kerülnek.
A Mol-részvények jelenlegi nyomott árfolyamában persze annak is lehetett szerepe, hogy az utóbbi hónapokban alapvetően lefelé tartott a kőolaj árfolyama. Még a legújabb hírek előtt, november 4-én írta az Investor.hu a Bloomberg adataira hivatkozva, hogy egyre több nemzetközi bankház ajánlja eladásra a Mol részvényeit, például nemrég a Bank of America és a Citibank is. Akkor a cégek 30 százaléka javasolta eladásra a részvényt, és csak 20 százalék vételre, a célárak átlaga viszont akkor még 16 231 forint volt.