Annak ellenére zárta tizenhárom százalékkal alacsonyabb, 12,5 milliárd forintos adózott nyereséggel a Budapest Bank (BB) a 2018-as esztendőt az egy évvel korábbinál, hogy aktivitása bővült. Új lakossági hitelkihelyezései az előző évi másfélszeresére nőttek, míg vállalati hitelállományai közel egynegyedével. A BB a piaci átlagot meghaladóan bővítette személyikölcsön-folyósítását, lakossági jelzálog- és vállalati hitelezését, valamint a lízingfinanszírozását. Hitelportfoliója minősége javult, 16 milliárd forint értékű rossz hitelétől (jellemzően lakossági jelzáloghitelektől és személyi kölcsönöktől) szabadult meg.
A privatizáció előkészítésével kapcsolatos információk nem minősülnek közérdekű adatnak, ezért azokról nem tudok beszélni – előzte meg az ezzel kapcsolatos kérdéseket Lélfai. Egy januári kormányrendelet értelmében Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternek június 30-áig kell tárgyalnia a szóba jöhető pénzintézetekkel.
A ma még az állam százszázalékos tulajdonában lévő hitelintézetnél is érvényesült az a furcsaság, hogy az alacsony kamatkörnyezet ellenére a nála mind lekötött, mind látra szólóan elhelyezett lakossági betétek jelentősen, 21,2 százalékkal bővültek. Ez az ütem magasabb a 2017-esnél.
A mérleg két serpenyőjének növekedése következtében a BB mérlegfőösszege 20 százalékkal izmosodott, 1236,7 milliárd forintra, miközben a bankszektor egészének eszköz-forrás végösszege átlagban 5,7 százalékkal gyarapodott – emelte ki Lélfai.
Alacsony kamatszint, jelentős banki verseny, valamint az, hogy a nemzetközi számviteli szabályokra (IFRS) való áttérés miatt 3 milliárd forinttal kisebb kamatbevételeket mutattak ki – sorolta a BB első embere a kisebb nyereség okait. Díj- és jutalékbevételeik ugyanakkor nem apadtak. Érdekes, hogy a bank tavalyi alacsonyabb nyeresége még így is több mint 3 milliárd forinttal meghaladta az üzleti tervben előirányzott 9,3 milliárdos értéket.
Az eredmény romlásához a működési költségek tíz százalékos megugrása is belejátszott. Főként az alkalmazottak bérének emelése miatt, emellett a BB informatikai és digitalizációs kiadásai is nőttek.
A bank tőkehelyzete stabil, a 15,35 százalékos tőkemegfelelési mutatója meghaladja a törvény által előírt szintet.
Ami a terveket illeti, az idén is fokozódó banki versenyre és tartósan alacsony kamatszintre számítanak, valamint arra, hogy a működési költségeket továbbra is viszonylag magasan tarthatja a digitalizáció és a bérinflációs nyomás. A magánszemélyek tovább javuló jövedelmi helyzete miatt a fogyasztási hitelek igénylésének bővülésére számítanak, míg a vállalati hitelezésben a beruházások uniós források által is fűtött növekedése miatt várnak előrelepést.
A BB stratégiája 2019-re nem változott, az agrárium, a feldolgozóipar és az exportra termelő vállalkozások finanszírozásában meglévő erős pozícióikat meg kívánják tartani – közölte Tóth Viktor, a bank üzleti vezérigazgató-helyettese. Szeretnék a 95 tagú fiókhálózatot megőrizni, emellett dolgoznak az online és egyéb digitalizációs értékesítési csatornák bővítésén. Online hitelezési platformjukat is fejlesztenék, másfél hónap múlva dobhatják piacra az első online áruhitel-terméküket. A jelzáloghitelezésben 7-8 százalékosra szeretnék növelni a piaci részesedést, a többi területen pedig megőrizni a jelenlegi pozícióikat. Kihelyezéseik növeléséhez a BB 80 százalék alatti hitel/betét aránya is megágyazhat. Az idén 10 milliárd körüli nyereséget törekednek, ami tehát ismét alacsonyabb lenne az előző évinél.