Két és fél százalék mínuszban van a Waberer’s 2420 forinton, miközben tavalyi tőzsdei bevezetése 5000 forint fölött volt. Ez első ránézésre meglepő, sőt ijesztő, de leginkább az a tanuláság belőle, hogy az újonnan bevezetésre kerülő papírokkal is óvatosan kell bánni, egyáltalán nem jelentenek jobb vagy biztonságosabb befektetést, mint más részvények.
A papír bevezetésekor is sejthető volt, hogy kissé túlárazott, de a lényeg ilyenkor az, hogy a piac hogyan áll a papírhoz. Ha valamiért megtetszik a befektetőknek, úgyis felhajtják az árfolyamát, de ha az érdeklődés elmarad, szép lassan elkezdhet lemorzsolódni az ár, ami akár összeomlásba is torkollhat. Ez történt esetünkben is.
A Waberer’s ettől még jó cég lehet, de ha a piac így ítéli meg a helyzetet, azzal nem lehet vitatkozni, ahogy azzal sem, ha egy teljesen üres céget, mint az Est Media, milliárdos értékkel ruháznak fel a befektetők. A piachoz alkalmazkodni kell, ami azt jelenti, hogy ha egy újonnan tőzsdére került papírt jegyzünk vagy veszünk, azt nem szabad a végtelenségig reménykedve tartani: ha esik 10 százalékot, legjobb meghúzni a veszteséget, hisz mint látjuk, tőzsdei múlt nélkül nem csak a magasba emelkedni, de a mélybe szállni is könnyebb.
Waberer's |
A grafikonon jól látszik, hogy már eleinte is baj volt: nem tudott az árfolyam a kibocsátási ár fölé menni, hosszú ideig 4500-5000 forint között tartózkodott, vagyis sokan kiszállhattak a papírból a jegyzők vagy a régi tulajdonosok közül. Márciusban aztán ebből a sávból letört az ár, legkésőbb ekkor meg kellett húzni a stopot, ha valakinek volt még papírja a jegyzésből.
Ma egyébként elég eseménytelen a hazai piac, Amerikában azonban újabb csúcsra emelkedett a világ két legnagyobb tőzsdei kapitalizációjú cége, az Apple és az Amazon. Az Apple 220 dollár is volt tegnap, a cég összértéke ezzel már masszívan ezermillárd dollár fölött van. Az Amazon 1932 dolláros árfolyamán 940-950 milliárd dollárt ér, fundamentálisan azonban sokkal kevésbé indokolható ez az érték, mint az Apple esetében.
Apple |
Gyengül a dollár, egy euróért már 1,167-et adnak belőle, mag a hónap közepén ez az érték 1,14 volt. A forint árfolyama úgy tűnik, egyelőre stabilizálódott a 324-es szinten az euróhoz képest.