A török líra tankönyvi technikai formációt mutat a grafikonon, ráadásul viselkedését a fundamentumok is teljesen alátámasztják. Eurónként 5,75.ön kialakult egy szép ellenállás/támasz szint (előbbi az euró, utóbbi a líra szempontjából), ez volt az a pont, ahol a török jegybank kamatemeléssel közbeavatkozott még májusban.
Euró/török líra |
Ez a szint többször tesztelésre került, majd mikor elesett, jött a líra zuhanásának begyorsulása, ami mostanra már szabadesés jelleget öltött, 6,31 az eurónkénti árfolyam.
Ami a fundamentumokat illeti, Törökországnak hatalmas fizetésimérleg hiánya van (nálunk a többlet ilyen nagy, szerencsére), egyúttal a költségvetési hiánya is jelentős. Ez az ikerdeficit, amikor a pénzt két vonalon égeti az ország, így az igen gyorsan elfogy, és ebben a szakaszban már finanszírozni sem akarják a befektetők, amíg nem látják, hogy a gazdaságpolitika megváltozik.
Mindeközben a világ a másik felén is zajlanak az események: Kína felvette a kesztyűt Trump kereskedelmi háborújában, és 25 százalékos tarifát vetett ki 16 milliárd dollár értékű amerikai árura, köztük az olajra is. Erre az olajár is zuhant egy méreteset, a WTI 67, a Brent 72 dollárig, miközben a kínai részvényindexek emelkednek, a Sanghaj Kompozit index közel két százalékot 2795 pontig.
További érdekesség még, hogy az orosz tőzsde esik 2,6 százalékkal, egyúttal a rubel is gyengül a dollárhoz képest, miután Amerika újabb szankciókat léptetett életbe.
Dollár/rubel. Áttörte a szintet |
A hazai börzén az elmúlt napokban szépen emelkedő Mol és Telekom korrigálnak bő egy százalékkal, a Mol 2768 forint, a Telekom 410,5. Az OTP kisebb mértékben csökken 10 600 forintig, a BUX 0,6 százalékkal van lejjebb 36 720 ponton.