Egy év leforgása alatt több mint harminc, fél év alatt ötven százalékot emelkedett a Shanghai Composite kínai tőzsdeindex, ezzel az év egyik legjobb teljesítményű tőzsdemutatója. Meg fog ismétlődni a 2007-es óriási kínai részvénypiaci lufi, amelyben sok magyar kisbefektető, főleg unit linked-biztostás tulajdonosa is megégette magát? A jelenlegi index így is csak mintegy fele a 2007-esnek, és azóta hatalmas gazdasági növekedés volt Kínában.
Lehet, hogy ez még csak a kezdet?
„Annak ellenére, hogy a kínai gazdaság minden jel szerint lassul, brutálisan jól teljesítenek a kínai részvények. Ha olyan lesz, mint 2007-ben, akkor ez még csak a kezdet” – írja a Total Return blogon Duronelly Péter senior elemző. „Attól függően, hogy milyen kínai indexet nézünk, az elmúlt három hónapban 15-30 százalékos árfolyam-emelkedést látunk a kínai tőzsdéken” – teszi hozzá. A Shanghai Composite index csak a mával záródó 5 napban ment 13 százalékot.
Hogy mi indította el pontosan a rallyt, az Duronelly szerint nem teljesen világos. Bevezettek ugyan egy sémát, aminek a segítségével a külföldiek jobban elérhetik a kínai részvényeket, de „ennek a forgalma eddig nem volt acélos”, és már a rendszer bevezetése előtt is jól teljesítettek a kínai tőzsdék. Az biztos, hogy néhány éves hibernáció után a kínai befektetők ismét megtalálták a tőzsdét.
A kínai háziasszonyok vásárolnak
A felügyeleti szervek már pár éve lazítanak a brókercégek szabályozásán azon tekintetben, hogy azok könnyebben adnak finanszírozást az ügyfeleiknek, tehát több tőkeáttétellel spekuláló befektető jelenhetett meg a piacon. Ez a számlanyitások mennyiségén is látszik, ami a nyár óta mintegy 50 százalékkal nőtt.
Történelmi visszatekintésben a számlanyitások száma messze van a csúcstól, és ha az történik, mint 2007-ben, akkor az jelentősen felhúzhatja az indexet is. Akkor azt láttuk, hogy index értéke és az új számlák száma elég jól együtt mozgott, jelezve, hogy a magánszemélyek vásárlási kedve állt a részvénypiaci hossz mögött. A forgalom most mintegy hatszorosa a szokásosnak – írja a Total Return blog.
Extrém olcsó volt fél éve
Zsiday Viktor, a Citadella Alap kezelője már júniusban azt írta Kínáról, hogy „az egyensúlyi növekedési ütem valószínűleg lecsökkent 4-5 százalékra, és szép lassan ráállnak erre a pályára. Ez nem tragédia. A kínai részvénypiac viszont extrém olcsó.”
(Fotó: Wikimedia Commons) |
Nemrég meglepő, kevéssé valószínű bekövetkezésű 2015-ös jóslatainak gyűjteményében Zsiday azt írta, „a kínai részvények 2015-ben folytatják száguldásukat, miután a kínai lakosságnak nem marad más befektetési alternatívája (hiszen a lakáspiac behalt), és a nemzetközi vagyonkezelők is öntik be a pénzt. A Shanghai Composite a jelenlegi 2900 pontról 6000 pontra emelkedik.”
Beengedik a külföldieket
Novemberi írása szerint a kínai részvények mintha nem is léteznének a tőkepiacokon, pedig Kína a világ második legnagyobb gazdasága, és tőkepiacának kapitalizációja is a második legnagyobb. Kína részvénypiaca a londoninak másfélszerese, a németnek majdnem triplája, a spanyolnak négyszerese, a brazilnak ötszöröse.
Az egyetlen ok, amiért eddig nem volt a befektetők látókörében az, hogy nagyon körülményesen lehetett csak befektetni a kínai tőkekorlátozások miatt, ám ez változóban van. Kína fokozatosan felnyitja piacait, beengedi a befektetőket.
Fejre is állhat az óriás
Az indexek készítői már nem sokáig hagyhatják ki Kínát az indexekből, ha pedig oda bekerülnek, akkor a nagy nemzetközi portfoliók kezelői sem tekinthetik nem létezőnek ezt a piacot. Olyan tőkeáramlás indulhat meg, amely évekig tart. Ha a külföldiek elkezdik venni a kínai részvényeket, akkor azok ára sokkal-sokkal magasabb lehet, mint a jelenlegi.
Egy nagy gond van, hogy Kína 2008-tól hatalmas hitelstimulussal tartotta erősen gazdaságát, de a jelenlegi vezetés felismerte, hogy ez nem fenntartható, és ehelyett inkább szerkezeti reformok felé fordulnak. Óriási kérdés, hogy még időben jött-e az irányváltás, vagy már késő, és a hitelbuborék kipukkad? Ha nem jön össze a nagy terv, Kína fejreáll, a bankrendszer pedig nagy veszteségeket szenved el, akkor bizony akár komoly esés is lehet a részvényeikben. Pár éves távon Zsiday Viktor szerint a kínai a legvonzóbb részvénypiac.