Reggel a kínai tőzsdék szerény, másfél százalék körüli eséssel megúszták, ám az európai tőzsdéken borús volt a hangulat. A keddi kínai kamatvágás úgy látszik, csak ideig-óráig tudott optimizmust okozni, sokan úgy vélik, a fő cél elérésére, a kínai fogyasztás élénkítésére ez az eszköz nem alkalmas. Kitartanak a Kínával kapcsolatos kétségek, és Kína fontos felvevőpiaca az európai termékeknek – emlékeztetett rá a Handelsblatt.com.
Augusztusban egyébként hagyományosan alacsony szokott lenni a forgalom és sok befektető nyaral, vannak, akik szerint ez, a csekély számú ajánlat is megkönnyíti az árfolyamok elmozdulását. De a német tőzsdének az sem tett jót, hogy a Volkswagen csökkenő értékesítésről számolt be, főleg a kínai piacon, de Brazíliában és Oroszországban is. A német DAX és a francia CAC 1,4, az EuroStoxx 50 index 1,2 százalékkal esett.
Az OTP és a Richter húzták le a BUX-ot
A BUX index sem járt nagyon más utakon, de csak 0,9 százalékkal süllyedt, és a nap nagy részében ennél jobb pozícióban volt. A nap végére gyorsult be az OTP esése, 2,5 százalékkal 5316 forintig ment le. A Richter 1,7 százalékkal lett olcsóbb. A Mol viszont egy százalékkal 13 995 forintig erősödött, de volt 14 100-on is. Kissé javított a Telekom is.
További árfolyamok>>>>>> |
A zloty jobban teljesített, mint a forint
A forint ismét gyengült, az euróárfolyam kora délután elérte a 316,7 forintot is, de estére 315,90-re esett vissza. Egyelőre nem tudni a forintgyengülésnek különösebb okát, sok más feltörekvő piaci devizával (rubel, török líra, brazil reál, maláj ringgit stb.) nagyon csúnyán elbántak az utóbbi időben, de a forint és a zloty elég jól tartották magukat.
Ma viszont a zlotyhoz képest is gyengült a fizetőeszközünk. Az euró/forintot egyébként ez a zóna többször megállította, július elején 317,80 forintról pattant vissza, tavaly szeptemberben pedig kevéssel 316 forint felett volt a csúcsa. Csak a januári svájcifrank-pánik idején szakította át ezt a gátat.
További árfolyamok>>>>>> |
„Ezzel valójában megerősítést nyert a két hete tartó forintgyengülés, amely a 200 napos mozgóátlagról történő visszapattanás után indult. A következő ellenállás a közelben található 318 és 320-nál, amelyeket rövidtávon elérhet az árfolyam” – írja az Erste technikai elemzése is.
Az EKB lebeszélte az eurót
A dollár részben a kedvező amerikai makroadatok nyomán erősödött az euróhoz képest. Legalább olyan fontos lehetett azonban az is, hogy az EKB egyik vezetője utalást tett újabb könnyítésekre, ha a defláció elleni harc ezt megkívánja. Ez gyengítette az eurót, az euró/dollár 1,1550-ről 1,1400 környékére esett, így több mint egy százalékkal került lejjebb.
A nap nagy részében inkább tétovázó olaj a legújabb heti készletezési adatok után erősebben süllyedni kezdett, a WTI 38,60, a Brent 42,80 dollárig is leesett, de innét mindkettő magához tért kissé. Hatalmasat, négy százalékot zuhant az ezüst, az arany megúszta 1,5 százalékkal.
Nem pánikolnak a németek
A Handelsblatt a szokásos hétfői helyett most egy keddtől szerda délig tartó rendkívüli befektetői felmérést készített, ennek alapján a német kisbefektetők körében még koránt sincs pánik: sokkal többen készülnek részvényt vásárolni a következő hetekben, mint eladni. A keddi korrekciót, azaz heves emelkedést is csak kevesen akarták kiszállásra felhasználni.
A hasonló felmérések általában kontraindikátorok, azaz akkor várható fellendülés, amikor nagyon magas a pesszimisták aránya (ekkor ugyanis olyan kevés részvény van már a kisbefektetőknél, hogy kevés vételi megbízás is komoly emelkedést tud okozni.) Ennek alapján a lap szakértője úgy véli, még van tér lefelé, amíg a valódi pánik meg nem érkezik.
A főbb amerikai tőzsdeindexek a jó makroadat nyomán másfél százalékos pluszban is voltak, este hat előtt nem sokkal azonban 1,2 százalék körül tartottak.