Hogyan vásárolhatsz macerák és különadók nélkül bitcoint?
A bitcoin és más kriptodevizák árfolyama viszonylag alacsony, a decemberi csúcsoknak már csak harmada, így felmerülhet sokakban, hogy érdemes-e beszállni. A sima kriptodeviza-vétel biztonsági és adózási okokból is sok buktatót rejt, kényelmetlen is lehet, de vannak már megoldások a hagyományos tőzsdéken is.
![]() |
(Fotó: Eidenpenz József) |
A bitcoin és más kriptodevizák árfolyama harmadára-negyedére csökkent a december közepi csúcs óta. A kapitalizáció, vagyis a kriptodevizák összértéke, amely 826 milliárd dollár körül tetőzött január elején, most annak 32 százaléka, 266 milliárd. A bitcoin a 19 600 dollár körüli csúcsról mostanáig 6900-ra esett.
Vannak, akik azt jósolják, hogy a végállomás a nulla közelében lesz, mások újabb fellendülést várnak. A bitcoin árára adott jóslatok nulla vagy száz dollártól százezer, sőt félmillió, egymillió dollárig szóródnak, így aligha vehetők komolyan. Pár ezer vagy pár tízezer dollárt azonban különböző számításokkal – forgalom alapján, vagy a felhasználók száma alapján – elég sokan ki szoktak hozni. (Árfolyam-előrejelzésekről írtunk nemrég itt»»», valamint itt»»».)
“Én hiszek a Bitcoinban, vissza is fogok szállni pozícióba vagy 12 ezernél, vagy 3 ezernél… amelyiket eléri előbb…“ – idéz egy befektetőt a Variance blog. Ahogy ebből is látszik, az egyik stratégia szerint nagyon olcsón igyekszik vásárolni a befektető (fundamentálisan gondolkodik). Más befektetők meg akkor, ha már van egy felfelé mutató mozgás, határozott, erős trend (technikai, vagy chartista megközelítés). Jelenleg mindenesetre a két említett érték között van az árfolyam, majdnem félúton.
Adózási horror és biztonsági para
Hogy venni érdemes, vagy eladni, nem tudjuk, de az biztos, hogy a vétel az emberek többsége számára komoly problémákat vet fel. Először a vétel mikéntje: Bankkártyával? Kripto-tőzsdén, banki átutalással? Ismerőstől? De még fontosabb az azt követő biztonságos tárolás: Hardveres pénztárca? Webes? Számítógépeden tárolt? Papírra nyomtatott? (A harveres vagy az offline papíros ajánlott.)
Ehhez jönnek még a horrortörténetek, hogy eladásnál a magyar adóhivatal a bevétel majdnem harmadát kéri majd a zsebébe, és még a bekerülési árat sem vonhatod le, ami abszurd. A megoldás: hagyományos tőzsdén, úgynevezett szabályozott piacon vásárolni valamilyen terméket, alap jegyeit, certifikátot, befektetési társaság részvényeit, melyek árfolyama a bitcoint vagy más kriptót követi.
Bitcoint a svájciaktól
Az USA-ban már régóta dolgoznak azon, hogy úgynevezett ETF-eket (tőzsdén kereskedett alapokat) hozzanak létre a kriptodevizákra, mindez ideig eredménytelenül. Ugyanakkor más országokban már túlléptek ezen, illetve egyes cégek megkerülték ezt a kérdést valamilyen termékkel.
Az egyik európai szereplő a svájci Vontobel bankház, amely először 2016 őszén, jóval a tavaly év végi őrület előtt dobott a piacra egy certifikátot. A VN5MJG jelzésű, a frankfurti tőzsdén forgó sorozat ára egy év alatt 116,65 euróról 572 euróra (4,9-szeresére) nőtt. A bitcoin éves áremelkedése eközben azonban 5,61-szoros volt (1220 dollárról 6849-re). A nagy különbség oka nem világos, lehet a papírra nehezedő eladási nyomás, ami eltéríti az árat a mögöttes értéktől.
Arbitrázslehetőség?
Az értékpapír azonban júliusban lejár, elszámolás következik, akkorra elvileg a különbségnek ki kéne egyenlítődnie. A bankház egyébként tavaly ősszel VL3TBC jelzéssel újabb, lejárat nélküli sorozatot hozott forgalomba.
Érdekesen oldották meg a tavaly augusztusi “forkot”, amikor a bitcoin-láncból levált egy másik, a bitcoin cash (BCH), és a bitcoin-tulajdonosok automatikusan kaptak egy BCH-t is. A Vontobel minden befektetőnek adott ingyen minden papírja után egy BCH-certifikátot, amely most is eladható a tőzsdén, VL3NBC jelzéssel, de nem vásárolható.
Skandináv ethert vegyenek
Most márciusban azonban VL99BC néven egy új BCH-certifikátot is forgalomba hoztak, amelyet most meg lehet vásárolni. (A bitcoin cash hasznáról megoszlanak a vélemények, miután a problémák egy része, melyek orvosolására létrehozták, lassan megoldódhat a “normál” bitcoinnál is. Ezt a bitcoinhoz képest sokkal jobban eső BCH-árfolyam is jelzi.)
Egy másik európai megoldás az XBT Provider nevű, valószínűleg e célból létrehozott alapkezelő társaság ETP-családja. (ETP=Exchange Traded Product.) Saját szóhasználatuk szerint ezek is certifikátok (“exchange-traded tracking certificates”), amelyeket a Nasdaq amerikai tőzsde skandináv érdekeltségére, a Nasdaq Nordic-ra vezettek be. Ilyen értékpapírok vannak jelenleg bitcoinra és etherre, svéd koronában és euróban is.
Zcash-től a ripple-ig
![]() |
(Pixabay) |
Némileg nyugtalanító lehet, hogy tavaly az XBT Providert a Nasdaq megbüntette egy sor szabálytalanság miatt. A cég védekezése szerint ez még a tulajdonos-váltás előtt történt (ősszel megvette egy Global Advisors nevű társaság).
Az USA-ban a Grayscale Investments nevű cég bocsát ki sorozatban kriptodeviza-befektetési társaságokra részvényeket, a bitcoinhoz (GBTC) március elején a bitcoin cash, az ether, a litecoin és a ripple is csatlakozott. Korában már volt ethereum classic és zcash is a listán, valamint egy “top 10 crypto” esernyőalap-szerűség is (Digital Large Cap Fund néven).
Tőzsdén kívül nem jó
Ezeknek azonban van egy nagy hátránya, ami adóügyi, jogi problémákat okozhat: a OTCQX tőzsdén kívüli platformon forognak, nem tőzsdén. Így vélhetően nem helyezhetők a magyar TBSZ-re sem, adózásuk kedvezőtlenebb lehet. (A működési forma “investment trust”, a befektetési alapok és részvénytársaságok egyfajta keveréke.)
Ami viszont vonzó, hogy a GBTC részvény árfolyama egy év alatt majdnem pontosan nyolcszorosára emelkedett. Ennek is az lehet az oka, hogy az árfolyam nem mindig tükrözi pontosan a bitcoin-árfolyamot. Egyrészt a túlkereslet vagy túlkínálat eltérítheti a részvényt a mögöttes befektetéstől. Másrészt a társaság feltöltése bitcoinnal, vagy azok értékesítése is késhet a beáramló vagy kiáramló tőkéhez képest.
Túldrágított részvények?
A “market performance” menüpont alatt a cég maga is ad ehhez adatokat. Eszerint április 10-én a részvény piaci árfolyama 11,05 dollár volt, a mögöttes bitcoinok értéke azonban csak 6,77 dollár. Nem éppen vételi jelzés a megfontolt befektetőknek, viszont fokozott vevői nyomásra utal.
![]() |
(Forrás: Grayscale) |
Az Investing.com március végén azt írta, mostanában sok új kriptodevizás befektetési lehetőség indult. Ilyen a Coinbase Index Fund, a Bitwise Asset Management's Hold10 Index, a Reality Shares és az Amplify ETF-jei.
Részvények kriptók helyett
Ezek közül az Amplify Transformational Data Sharing (BLOK) a kriptodevizákkal, blokklánccal foglalkozó társaságok részvényeibe fektet, nem kriptodevizákba. Hasonlóan részvényalap a Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN) is. Mindkettő kapható hazai brókercégeknél is.
A Coinbase nemrég indult alapja viszont egyelőre csak amerikai állampolgárok számára elérhető. Ugyanez a helyzet a Bitwise HOLD 10 Private Index Fund-al, amely a tíz, legnagyobb kapitalizációjú kriptodevizát tartja.
Kanada is felzárkózik
Egy Harvest Portfolios nevű alapkezelő január végén kapott engedélyt Kanada első blokklánc-ETF-ének létrehozására – írta a Coinbase. A Blockchain Technologies ETF (HBLK) azonban szintén részvényalapnak tűnik. A First Trust Portfolios Canada és az Evolve Funds Group szintén ETF-et készítenek elő (BLCK, illetve LINK). A First Trustnak egyébként már van egy részvényalapja az USA-ban LEGR jelzéssel.
A kockázatokról és mellékhatásokról
A különbpző certifikátok, alapok, befektetési társaságok amellett, hogy megmentik a befektetőket a kriptodevizák sokszor körülményes kezelésétől és biztonsági kockázataitól, új kockázatokat visznek a rendszerbe. Főként az úgynevezett kibocsátói kockázatot, tehát a kibocsátó csődjének lehetőségével is számolni kell.
Másrészt egy bitcoin vagy ether szakszerű tárolása lényegében semmibe sem kerül (csak egy offline számítógép, esetleg egy nyomtató kell hozzá egy kis időre). Ezeknél az alapoknál, certifikátoknál viszont évi 2-4 százalékos kezelési költséggel valószínűleg számolni kell, plusz számlavezetési díjak, brókerjutalékok, a tőzsdei vételi-eldási árfolyamok közötti marzs.
Címlapon
Ahány gyerek annyi szoba? Erre nagyon figyelj a lakásvásárlásnál

A lakásvásárlóknak fontosabb a lakószobák száma, mint a lakás alapterülete. Sőt, amióta az egekbe szöktek a lakásárak, a vásárlók minél több szobát szeretnének belezsúfolni minél kisebb alapterületbe. Ezt az igényt az építők is igyekeznek kielégíteni – gyakran áthágva a vonatkozó előírásokat is. Pedig nem árt odafigyelni a szobák szabályoknak megfelelő méretére.
- Váratlan fordulat: átneveztek egy országot
- Már nem Castro Kuba elnöke
- Szombaton munkanap: te mennyire veszed komolyan?
- Egyre csúnyább a botrány: előzetesben egy fejes
- Anglia a birodalmi múltba réved és légvárakba kapaszkodik
- Varga: ezt tervezi a kormány a következő években
- Kevesebb iPhone fogy, szakadtak a Mészáros-cégek
- Az orosz pilótákon állna bosszút Amerika?
- Nagy pókerjátszma Irakban - az oroszok elveszik Kurdisztánt?
További cikkek
-
Csúcson az olajár és az amerikai hozamok
Tegnap újabb, közel négy éves csúcsra emelkedett az olajár, miközben az amerikai állampapírok hozama ugyancsak több éve nem látott szintre emelkedett. Tovább
-
Kevesebb iPhone fogy, szakadtak a Mészáros-cégek
Az amerikai tőzsdéken csúnya mínuszok vannak, a Dow Jonest főleg az Apple húzza le, amelynek egyik beszállítója alacsony forgalomról jelentett. Tovább
-
Nagy pókerjátszma Irakban - az oroszok elveszik Kurdisztánt?
Oroszország nemcsak Szíriában aktív, az iraki Kurdisztánban is megvetette a lábát, befolyásra tett szert olajipari szerződésekkel. Tovább
-
Zuhannak a kínai piacok, marad a negatív svájci kamat
Nagyot estek a kínai tőzsdék, Sanghajtól Hongkongon át Tajvanig. Tovább
-
Fellegvár a szakadék szélén: hogy keresnek százezreket a legdurvább válságban?
Mit tehetsz akkor, hogyha az országot, amiben élsz, megbénítja egy válság, ráadásul a pénzed is értéktelenné vált? Tovább
-
Elnököt választott a Mol
Újabb öt évre maradhat Hernádi Zsolt az elnöki székben. Tovább
-
A Trump-rali után a Trump-rizikó lett a jelszó?
Ma nem volt túl jó napjuk a tőzsdéknek, Európában bizonytalankodtak, az USA-ban határozottan esnek az árfolyamok. Tovább
-
Mekkorát buktak az autósok? Kizárt, hogy ekkora csalást meg lehet úszni
Ausztriában már előkészítik a VW elleni kártérítési pert - az nem fordulhat elő, hogy egy ekkora csalást meg lehessen úszni. Tovább
-
Államosíthatják az orosz alumíniumóriást
Rosszul áll a Rusal nevű orosz cég szekere az amerikai szankciók után, olyannyira, hogy esetleg csak az államosítás mentheti meg a vállalatot. Tovább
-
A célegyenesben hasalt el az OTP: mégsem vesznek új román bankot
Miután a Román Nemzeti Bank nem hagyta jóvá a tranzakciót, az OTP nem vesz új bankot Romániában. Tovább
-
Az égben az olajár, a svájci frank ünnepel
A svájci frank újra büszkén csücsül a 2015 előtti szinten, ahol oly sokáig tartotta a jegybank, de aztán nem bírt vele. Tovább
-
Nagyot fékeztek az európai autóvásárlók, rekordközelben az OTP ára
Európában az autógyárak és egyes bankok, az USA-ban az IBM visszafogta ugyan az indexeket, de alapvetően pozitív volt a tőzsdei hangulat. Tovább
-
Megtörtént a csoda a svájci frankban, emelkedik az olajár
Megvan a svájci frankban a bűvös szint, ahol a jegybank három éve elmenekült, miután mostanra az euró iránti bizalom teljesen helyreállt, így a frank iránti kereslet visszaesett. Tovább
-
Összeomlott az iráni valuta
Irán valutája, a riál heves zuhanásba kezdett, mire a kormány bevezetett egy hivatalos árfolyamot, a szabadpiacot pedig korlátozta. Tovább
-
Két hónapos csúcson a DAX, vége a bitcoin-kiárusításnak?
Kirobbanó formában vannak ma az európai tőzsdék, paradox módon egy rossz hír miatt. Tovább
-
Közeledik a svájci frank a bűvös szinthez
1,19 a frank az euróhoz képest, 1,20 volt a brókerbotrányokat is elindító ősrobbanás előtt: helyreállt az euró iránti bizalom, megszűnik a frank menekülővaluta státusza. Tovább
-
Emiatt lehet annyira gyenge a svájci frank
Száguldás ott, cammogás itt. A Szíriával kapcsolatos félelmek sokat csökkentek, a makroadatok vegyesen sikerültek, és jönnek a jó gyorsjelentések Amerikában. Tovább
-
Eloszlottak a háborús félelmek, esik az olajár, erősödik a forint
Megvolt a Szíria elleni többhatalmi csapás, a világbéke megmaradt, hallatlan nyugalom honol a piacokon. Tovább
-
Hiába mond mást András, mégiscsak muszáj lesz dolgozni
A jegybank megtiltotta a nedolgozz.hu üzemeltetőjének, hogy engedély nélküli portfóliókezelést végezzen. Tovább
-
Meghajtották a tőzsdét a jelentések, kilőtt a BUX
Emelkedő forgalom mellett erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe az elmúlt héten. A sikereket hajtotta a bluechipek közgyűlése, jelentett a Mol, a Magyar Telekom és az OTP is. Tovább
Utánajártunk
Mi mozgatja a befektetők fantáziáját
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Exkluzív interjúk
-
Az önmegsemmisítő olajrali ellenére 37 százalék hozam egy év alatt – Hosszú Ferenc
-
Mindig feltűnnek különlegesen tehetséges alapkezelők – Boér Levente
-
Már ne a kötvények körében keressük a jó hozamokat – Kovács Mátyás
-
Megújuló energia: több százmilliárdos boom jöhet Magyarországon - Kovács Domonkos
-
Ne csak a hozamokat figyeljék, a kockázatokat is! - Schuszter Péter
-
Ázsiáig viszik a magyar kacsát, a céget talán a tőzsdéig – Szabó, Mihaletzky
-
Nem csak a bankok érdeke: rajtunk is múlik a felelős hitelezés - Szirmák Botond