Van, aki csipesszel sem piszkálná, mások az életüket tették fel rá. |
A bitcoin árfolyama a hosszú hétvégén ismét mélypontot ütött, április elsején hétfőn – amely nem minden keresztény országban ünnep – 6400-6500 dollár között járt. (Különböző kereskedési rendszerekben különböző árak érvényesek, a Coindesk átlagár-indexének alja 6443 dollár volt.)
Ezzel megközelítette, de el nem érte a február 5-én beállított, 5950 dollár körüli mélypontot. Az “altcoinok”, alternatív kriptodevizák nagy része is követte a trendet, sokuk éves mélypontot ütött, mint az ether (360 dollár körül), a ripple (0,4565 dollárnál) vagy a bitcoin cash (625 dollárnál).
Az utóbbi két napban némileg magához tért a piac, a bitcoin most 7360 dollár a bitcoin és 403 az ether. A kriptodeviza-piac kapitalizációja így ma 277 milliárd dollár, a január eleji csúcs 830 milliárd körül volt, ennek majdnem pontosan háromszorosa. Megnőtt a piacon belül a bitcoin súlya, amely érezhetően kevésbé esett, mint versenytársai.
Lecsukták, korlátozzák, bővítik
De mi történt, mi ez a nagy esés? Tulajdonképpen semmi új, a szokásos üzletmenet. (“Business as usual.”) Folytatódnak ugyanazok a viták a kriptodevizák hívei, támogatói és ellenzői, szabályozó és ellenőrző hatóságok között, jöttek pozitív és negatív, valamint zavaros vagy jelentéktelen hírek egyaránt az elmúlt pár napban.
Csak néhány a sok közül: lecsukták egy ICO, a Centra projekt szervezőit, itt-ott megint korlátozzák az energiaigényes bitcoin-bányászatot. Viszont a Robinhood befektetési szolgáltatás több államban felvette kínálatába a kriptodevizákat, az IBM még komolyabban foglalkozik blokklánccal és kriptókkal, mint eddig. Az Intel pedig új szabadalmat jelentett be a kriptodeviza-bányászatra. (Az USA-ban az adózáson is sokat rágódnak.)
Medvecsapda?
A technikai elemzők, “chartisták” pár napja azzal riogattak, hogy eljött a “halálkereszt”, amikor az árfolyamgörbén az 50 napos mozgóátlag felülről áttöri a 200 napos mozgóátlagot. Ilyen állítólag 2015 óta nem volt. Ez további eséseket vetített volna előre, bár nem törvényszerű a bekövetkezésük.
Ma meg azt írják, hogy ennek ellenére felpattanás következett. (“Medvecsapdának” bizonyult az esés.) A Coindesk szerint egyrészt a bitcoin túladott volt (RSI 30 alatt), másrészt sikeresen megmaradt a hosszú távú emelkedő trend. (A heti 50 elemű mozgóátlag felett visszafordult, ha jól értelmezzük.)
Szemetek 8000-re vessétek
A CNBC cikke pedig napokkal a “halálkereszt” eljövetele előtt arra emlékeztetett, hogy amikor utoljára, 2015 szeptemberében ilyen jött a bitcoin grafikonján, akkor pár hónap alatt megduplázódott az árfolyam (230 dollárról 500 dollárra).
Megint más technicisták vagy 7800, vagy 8000 dollárnál várják a következő fordulót, amely felett a bitcoin-árfolyam ismét emelkedő trendre válthat.
Metcalfe törvénye
De nem mindenki gondolkodik technikai elemzésekben, vagy választja a könnyű utat és minősíti rövid úton csalásnak, pilótajátéknak, lufinak az egészet. Sokan megpróbálják fundamentálisan, ígéretes jövőbeli üzletágként értékelni a kriptodeviza-jelenséget.
Így a svájci ETH Zurich egyetemi kutatói, akik az úgynevezett Metcalfe-törvénnyel becsülik. Eszerint minden hálózat értéke a felhasználóinak négyzetével arányos. A bitcoin-felhasználók száma pedig lassuló ütemben bővül.
A telefax és a bitcoin
A modelljük alapján év végére 77 milliárd dollárt kéne érnie a bitcoin piaci kapitalizációjának, ami a jelenlegi 124 milliárd 62 százaléka. A jelenlegi 7300 dolláros árfolyam 62 százaléka pedig 4530. (Ráadásul a forgalomban levő bitcoinok mennyisége is nőni fog addig mintegy három százalékkal.)
Ezt a törvényt azonban már régen, nagyon sokan megpróbálták alkalmazni a bitcoin árfolyamára. A szabályt eredetileg 1980 körül találták ki, telefonokra, telefaxokra. Tavaly november végén a Zerohedge által idézett cikkéből például az derül ki, hogy a 2013 végi bitcoin-lufi jóval nagyobb volt, mint a 2017 végi. (Az árfolyam/Metcalfe hányados akkor húszig ment, november végéig – tízezer dolláros bitcoin – csak ötig.)
Két lufi között szörnyűség
Metcalfe törvényének használata annyira nem új, hogy a Charts.Bitcoin.com oldalon egy napra készen frissített ábra van róla. Az ottani, kicsit más módszertannal készülő mutató értéke most 15,7, december 16-án 39 körül tetőzött. A 2013 végi és a 2011-es lufiban a csúcs csak 21 körül volt, de ami igazán ijesztő, hogy az egyes lufik között az indikátor 1-3 között ingadozott sokszor évekig.
Mások a hálózatban lebonyolított tranzakciók értékéből próbálják az árfolyamot levezetni (Network Value-to-Transactions, NVT). Lényegében elosztják a bitcoin piaci értékét a forgalmával. Ez a Woobull.com és a Coinmetrics.io oldalakon egyaránt meglehetősen magas értéket mutat jelenleg.
Mit jelez a szignál?
Számokban kifejezve azt, amiről a vészmadarak régóta kárognak, hogy a bitcoin iránti érdeklődés, és ezáltal a fogalom, erősen visszaesett. Sokkal erősebben, mint az árfolyam. A mutató azonban magas ingadozásokat mutat, ezért különböző módszerekkel simítani szokták, mint a Woobull “NVT Signal” mutatója. Ez mintha – visszatekinve a korábbi esetekre – jobban jelezné a bitcoin alul– vagy túlértékeltségét, most inkább semleges pozíciót mutat. (Jelenleg 61 körül, a korábbi csúcsoknál száz felett volt a mutató.)
91 ezer dollár lesz?
Végül két hete Tom Lee, a Fundstrat Global Advisors elemzési főnöke azt nyilatkozta a Forbes-nek, hogy a bitcoin 2020 márciusára 91 ezer dollár lehet. Hasonló, sőt még vadabb jóslatok – félmillió, egymillió dollár is akár – persze eléggé gyakoriak a műfajban, de az illető mögött komoly szakértői apparátus áll, és kiépítettek egy alapos bitcoin-adatbázist a kérdés tanulmányozására.
Szerintük dollárban nézve a bitcoin-áresésnek lassan vége. Arra alapozzák a véleményüket, hogy megvizsgálták, mi történt a bitcoinnal 2010 óta azokban az esetekben, amikor legalább 70 százalékot esett. Mindig megsokszorozódott az árfolyama pár év alatt.
Már halálindex is van
Tom Lee – a Google-keresések és a bitcoin árának már ismert kapcsolatát megfordítva – március elején bemutatott egy “bitcoinnyomor-indexet” (Bitcoin Misery Index, BMI) is. Ez azt mutatja, hányan keresnek rá a Google-on a “bitcoin halál” kifejezésre. Az index állítólag jelzi, mikor érdemes vásárolni, nyilván akkor, amikor legtöbben kiábrándultak a kriptodevizákból.