1p
A legnagyobb magyar bank pénteken teszi közzé a negyedéves gyorsjelentését, ami a várakozások szerint tovább csökkenő eredményességről, emelkedő költségekről számol majd be. Azokat viszont, akik hosszabb ideje "ülnek" a papíron, inkább az érdekli, hogy érdemes-e hosszabb távon tartani a részvényt. Az ügyben elég sok az ismeretlen, viszont ha enyhül a válság és javul a hazai szabályozó környezet, akkor akár jelentős rali is lehet az OTP piacán.

Rázós évek az OTP részvény mögött

A 2008-ban indult gazdasági válság egyik legnagyobb hazai vesztese az OTP volt, illetve azok, akik rossz helyen szálltak be az elmúlt években a papír tartásába. A csúcs 2006 közepén volt, amikor 11000 forinton volt a papír, aztán innen zuhant a mélybe. 2008 közepén, amikor 2000 forint alá került a részvény árfolyama, szinte másról sem beszéltek a befektetők, mint arról, hogy vajon érdemes-e venni a részvényt, vagy további zuhanás várható. Azt most már tudjuk, hogy aki akkor vásárolt a papírból, az mára több alkalommal is szép nyereséget könyvelhetett el, ugyanakkor az emelkedés messze nem volt impozáns. A bankpapír azóta járt már csaknem 7400 forinton is, viszont mára ismét 4000 forint alatt van.

Vegyünk, vagy ne vegyünk?

A legnagyobb forgalmú és legnagyobb érdeklődés övezte hazai részvény árfolyamát nagy kilengések jellemezték az elmúlt években, ami hűen tükrözte mind a világgazdasági válság aktuális állását, mind a hazai szabályozó környezet változását. Réczei Zoltán, a Buda Cash Brókerház részvényelemzője az elemzők többségéhez hasonlóan nem vár javulást a pénteken nyilvánosságra kerülő gyorsjelentésben. Az elemző szerint nagyon nehéz most rövidtávú előrejelzést adni a részvényre, ugyanis az egyenlet nagyon sok ismeretlenes. Réczei szerint hosszútávon azonban valószínűleg megéri tartani a papírt, illetve bevásárolni belőle ezen a nyomott árfolyamon, ugyanis a Magyarországgal kapcsolatos bizalom javulása, a forint erősödése és a válság enyhülése nyilvánvalóan pozitív hatással lesz a bank eredményességére.

Ennél óvatosabb becsléssel dolgozik az Erste Befektetési Zrt., aminek vezető elemzője szerint az OTP részvényei nem mondhatóak éppen olcsónak. Miró József emlékeztetett rá, hogy ha az OTP árfolyamának értékelését összehasonlítjuk olyan nagy, globális bankokéval, mint az Unicredit, a BBVA, a Commerzbank, vagy a BNP Paribas, akkor nem olcsó az OTP, hiszen ezen nagy (és most már nemzetközi) pénzintézetek árfolyama nyomott maradt az utóbbi években. Miró szerint, ha javul is az európai befektetési környezet és ha vissza is tér a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom, a nagybefektetők akkor is óvatosak maradhatnak és inkább a nagyobb és szélesebb bázissal rendelkező bankok papírjait fogják vásárolni. Az alábbi ábrán a BNP Paribas részvények elmúlt éveit követhetjük nyomon.

 

Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője a Privátbankárnak elmondta, hogy az ő célárfolyamuk viszonylag konzervatív, 12 hónapra 4460 forint, ami még mindig a könyv szerinti érték alatt van. ( Az OTP könyv szerinti értéke 5000 forint fölött van.) Az Erste elemzői szerint is sok ismeretlen van még mind a szabályozói környezetben, mind pedig a külső körülményeket tekintve.

A körülmények javulása többismeretlenes egyenlet

Réczei Zoltán szerint a papír árfolyamának emelkedéséhez elsősorban meg kéne lennie az IMF-megállapodásnak, hiszen ez a körülmények javulásának legfontosabb feltétele. A megállapodás miatt ugyanis nagyban javulhatna az ország nemzetközi megítélése, a bizalom visszatérése nemcsak a tőzsdét pörgetné fel, hanem előbb-utóbb a hitelezést is. Az IMF mentőcsomagja a forintot is erősíthetné, ami abból a szempontból kulcsfontosságú, hogy kisebb ráfordítást követelne a céltartalék-képzés. Mivel a banki céltartalékok kiszámításánál elsősorban a 90 napon túli nem fizető adósokat, illetve a náluk dekkoló kintlevőséget veszik figyelembe, így a kedvezőbb forintárfolyam automatikusan csökkentheti ezeket a kintlevőségeket, ezen keresztül pedig a kötelezően lekötött pénz mennyiségét is.



 

Orbán Viktor a tranzakciós illetékről azt mondta: ha a jelenlegi formájában nem lehet bevezetni, akkor másképp oldják meg, de a célokból nem engednek. Részletek>>>

Réczei Zoltán úgy véli, hogy sok múlik a különadók hatásán is, amit szerinte egyelőre nem lehet pontosan megbecsülni. A banki különadót ugyan most fokozatosan ki fogja vezetni a kormány, de ahelyett bejön a tranzakciós illeték, ami hasonló mértékű terhet jelent majd a pénzintézeteknek. A Buda Cash elemzője szerint a különbség annyi lehet, hogy az új terhet a bankok rugalmasabban át tudják majd hárítani az ügyfeleikre, így az eredményességüket kevésbé érinti. Az elemző szerint ugyanakkor még még mindig kétséges a szabályozás végleges formája, így azt is nehéz megbecsülni, hogy milyen hatással lesz az eredményekre.

Miró József egyetértett azzal, hogy a külső feltételek javulása elengedhetetlen a bankpapír drágulásához. Emlékeztetett arra, hogy az Erste tavaly a késedelmesen törlesztő magyar adósok számának csökkenését várta, ami nem következett be a mai napig és úgy vélte, hogy az a továbbiakban is bizonytalan. Annak ellenére, hogy a kormány és a bankok jelentős akciókkal próbálták végtörlesztésre, illetve a devizahitelek átváltására bírni az adósokat. Miró József elmondta, hogy míg a válságon kívüli, "normál" időszakokban az OTP céltartaléka 50 milliárd forint körül mozgott, addigra ez mára 200 milliárd forint környékére emelkedett, ami jelentősen visszaveti a bank profitját. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy nincs ez másként a térségben jelentős kitettséggel rendelkező Unicredit Banknál sem, amelynek árfolyamát szintén durván megviselték az elmúlt évek. Az alábbi ábrán az OTP és az Unicredit árfolyamának mozgását hasonlítottuk össze, a zöld vonal jelzi az OTP-t. A bal oldalon az OTP, jobb oldalon az UniCredit ára látható.

 

Majd a leányok?
Réczei Zoltán szerint a kifejezetten jó üzletpolitikának köszönhetően sikeresek az OTP leánycégei. Az elemző elsősorban az orosz leány sikereit emelte ki, amiben jelentős szerepe volt a vállalati és fogyasztási hitelezés felpörgésének. A Buda Cash elemzője szerint az OTP hasonló formációt vezet be Ukrajnában is, ami szintén megtérülhet a jövőben. Réczei emlékeztetett arra, hogy a bolgár leányvállalatnál már csökken a céltartalékra szánt összeg és a következőkben is várható, hogy ez tovább mérséklődik, ami így ebben az országban is hozzájárulhat majd az OTP eredményének javulásához.
A cikkünket a pár éve az interneten forgó, és a címadásban segítő zseniális feldolgozással zárjuk, amit a Naughty by Nature eredetijéből írtak át: Kinél van OTP?
A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23810 23800 24740 -5,14% 0 0 19 023 586 690 HUF 2025-04-03 17:13:09
MOL 3006 2984 3066 -1,83% 0 0 3 265 797 314 HUF 2025-04-03 17:11:56
MTELEKOM 1540 1476 1564 -2,04% 0 0 4 238 265 562 HUF 2025-04-03 17:09:24
RICHTER 10420 10220 10470 +0,10% 0 0 1 964 912 880 HUF 2025-04-03 17:11:47
OPUS 545 537 550 -0,91% 0 0 145 541 239 HUF 2025-04-03 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
Részvény / Deviza / Áru Tíz perc alatt 4,4 százalékot esett a Nikkei Trump bejelentése után
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:09
Az importvámok híre sokkolta az ázsiai pénzpiacokat. 
Részvény / Deviza / Áru Komoly csatába keveredett a forint a legnagyobb devizákkal
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:52
Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzésekhez képest a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Estére bombaformába került a forint, elesett a 400 eurós szint
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:11
A hazai fizetőeszköz egyetlen nap alatt nagyot erősödött, az euróval szemben megint a 400-as határ alé került.
Részvény / Deviza / Áru Trump szigorával szemben csak a Mol dacolt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:48
Az amerikai elnök büntetővámjainak híre rontotta a nemzetközi hangulatot, amitől rendesen megremegett a pesti börze, egy fő aktor kivételével.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi fordulat jöhet: már megkezdődött a helyezkedés
Csernátony Csaba | 2025. április 2. 11:55
Mindenki arra kíváncsi, hogy milyen feltételekkel indul az új kereskedelmi háború. A jövő pedig minimum kérdéses. 
Részvény / Deviza / Áru Erősebb lett a forint, mint amilyen korábban volt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 07:56
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG