Friss árfolyamok >> |
Kora reggel ugyan volt némi erősödés, de aztán egész nap egyenletes tempóban gyengült tovább a forint - délben pedig nem csak új történelmi mélypontra került a jegyzés, hanem egy lélektani határt is áttört. Az euró árfolyama ugyanis rövid időre 330 forint fölé került.
Innen - ahogy az lenni szokott - valamelyest korrigált az árfolyam, de ezúttal ez nem tartott valami sokáig: csak 329-ig ereszkedett lejjebb, hogy aztán újra célba vegye a 330-as szintet.
A kormányszóvivő csütörtökön már jelezte, hogy mivel meglátásuk szerint a gazdaság fundamentumai nem indokolnak ilyen gyenge forintot, spekulációt sejtenek a háttérben - ebben persze lehet valami, de leginkább azért, mert bár szokás szitokszóként használni, a spekuláció egyáltalán nem valami ördögtől való jelenség, a tőkepiacok normális üzletmenetének része, hogy az eszközök valamilyen irányú árfolyamváltozására "fogadnak" a befektetők.
A háttérben sokkal inkább a feltörekvő piacokat általában is sújtó folyamatok valamint az MNB ultralaza monetáris politikája állhat. Ahogy reggeli elemzésünkben is írtuk, régiónkban nullához közeli kamat már nincs sehol, ez sokkal inkább magyarázatot adhat a helyzetre. Miközben a mi rövidtávú kamatunk még nulla körül van, a dolláré már két százalék, így előfordulhat, hogy sokan a dollárral szemben shortolják a forintot. Így megnyerik a közel 2 százalékos kamatkülönbséget, és a forint gyengüléséből is profitálnak, - persze mindezt csak addig, amíg meg nem fordul a trend.
Mindenesetre a kormányszóvivő is pedzegette az ügyben a jegybank felelősségét, az MNB azonban közleményében finoman helyretette Kovács Zoltánt - itt írtunk az alakuló feszültségről >>