A Facebook várhatóan május 16-17-én, vagy esetleg 23-24-én árazná be részvényeit, amelyekkel a kereskedés a következő napon kezdődne meg – írja a CNBC a céghez közel álló személyre hivatkozva. Az értesülést a Facebook szóvivője azonban nem kommentálta. A pontos időpont attól is függ, hogy mit reagál a SEC, azaz az amerikai tőzsdefelügyelet, amelynek le kell zárnia egy eljárást a kibocsátás megkezdése előtt. Az eljárás az Instragram nevű cég nemrég bejelentett megvásárlása miatt indult. (A Facebook egymilliárd dollárért vásárolja meg a fotómegosztó oldalt.)
Gigászok párharca a gigászi üzletért
A napokban dőlt el az is, hogy a New Yorki Értéktőzsde (NYSE) és a Nasdaq párharcából az utóbbi került ki győztesen, azaz a Facebook-részvényeket a technológiai részvényekre szakosodott platformon kereskednek majd. Pedig mindkettő harcolt a nagy érdeklődéssel övezett IPO (elsődleges nyilvános részvénykibocsátás) nyomán meginduló kereskedés jogáért, ami minden bizonnyal komoly forgalmat generál majd.
A Nasdaq fő előnyének a teljes elektronizáltságot és az alacsonyabb díjakat tekintik, a New Yorki Értéktőzsdének viszont a presztízse nagyobb világszerte – írja a spanyol Gurusblog. A két tőzsde már egy ideje ádáz harcot vív a friss számítástechnikai papírokért, a NYSE például az utóbbi időben elcsípte a Linkedin, a Pandora és a Yelp kibocsátását, a Nasdaq pedig a Grouponnal és a Zyngával lett gazdagabb. A Nasdaq azonban már régóta a világ legfontosabb technológiai vállalatait a trófeái között tudhatja, mint az Apple, a Google, a Microsoft és a Cisco.
A Buda-Cash már bejelentette, hogy részt vesz
A Facebook legalább ötmilliárd dollárért szeretne részvényeket kibocsátani, amiből azonban könnyen lehet tízmilliárd is. Az IPO-t a Morgan Stanley, a JPMorgan, a Goldman Sachs, a Bank of America, a Barclays, az Allen & Company szervezi és mintegy 25 egyéb bank is részt vesz benne. A láz Magyarországra is eljutott, a napokban a Buda-Cash Brókerház is jelezte, hogy befogad Facebook jegyzési igényeket.
Az IPO iránt változatlanul óriási az érdeklődés, naponta több tucat cikk, vélemény és kommentár is megjelenik a témában. Sokan azt találgatják, hogy a Facebook tőkeértéke (az összes részvény piaci áron vett értéke) mennyi lesz majd összesen. Az eddigi másodpiaci kereskedést a részvényeivel, amelyet korlátozott körben folytattak alternatív platformokon, április elején felfüggesztették, a részvények utoljára 43,50 dollárt értek a SecondMarket nevű piacon. Ez a céget a CNBC szerint 109 milliárd dollárra értékelte. Mások viszont lufit kiáltanak és az internetes papírok közeli összeomlását vizionálják.