A kriptodevizák már régen nem a pénzátutalásról, fizetőeszközökről szólnak, egész kis alternatív gazdaság kezd köréjük szerveződni. Különböző vállalkozások vannak, amelyek a kriptodevizáknál is használt blokklánc, illetve DLT (elosztott főkönyv technológia) mint elszámolási, nyilvántartási rendszer segítségével működnek, de vagy kriptodevizák igénybe vételével, vagy anélkül.
Az USA-ban az utóbbi években tucatnyi államban legalizálták a marihuána használatát, ezért a legális marihuána-termelő vállalkozások egyben kedvelt befektetési célpontokká is váltak. (Több marihuána-ETF – tőzsdei alap – is indult Kanadában.) Úgy tűnik, sokuk a kriptodeviza-divatot is megpróbálja meglovagolni.
A cannabis-piac várhatóan minden évben két számjegyű növekedést fog elérni egy jó darabig, 2026-ig évi 16 százalék is lehetséges. A 2014-2016-os években az iparág bevétele a hétszeresére, egy gramm cannabis ára harmadára-negyedére esett.
Jó neked, ha nyomon követik a füvedet?
A Nuvus nevű cég szerint a cannabis-ipar a 2017-es 6,7 milliárd dollárról 2029-re 50 milliárd dollárra növekedhet. A cég egy olyan rendszeren dolgozik, amely a marihuánát a termelőtől a kereskedőkön keresztül az orvosokig és fogyasztókig nyomon tudja követni a blokklánc segítségével.
Sőt a kutatóknak is akarnak adatokat szolgáltatni, akik a marihuána különböző típusainak nem eléggé ismert élettani hatásait elemeznék. Jelenleg az iparág számos problémával küzd, a marihuána származási helye nem ismert, hiányoznak a minőségi szabványok, a fogyasztók nem tudják, kiben bízhatnak.
Az IBM cég Hyperledger nevű blokklánc-technológiát használják majd. A kriptodevizákhoz annyi közük biztosan lesz, hogy február 8-ától 60 napig 200 millió darab GETX nevű token-t bocsátanak ki az Ethereum rendszerében (ERC 20 szabvány).
Ingyen növesztőszekrényt kaphatsz
Az AgroTech Farm nevű cég otthon, cserépben nevelhető, organikus, bio marihuánát, paradicsomot, paprikát és más növényeket kínál a fogyasztóknak, amelyek neveléséhez alig van szükség emberi beavatkozásra. A növények speciális szekrényekben cseperednek. Jelenleg ATF nevű token-jével próbál tőkét bevonni, aki legalább 30 ethert befektet, kap egy ingyen növesztő szekrényt.
A Budbo a Coinstaker.com cikke szerint a marihuána-piac Tinderje, régóta működő mobilalkalmazásával segít összehozni a vevőket és az eladókat. Jelenleg 2000 terjesztőt és 75 ezer vásárlót tartanak nyilván.
Minek ide zseton?
Nem világos, miért kell ehhez kripto-zsetont (tokent) kibocsátani, igaz, az AgroTech esetében sem volt az. Vélhetően így egyszerűbb a tőkebevonás, mint részvénykibocsátással. Még nagyobb az érdeklődés a kripto-divat miatt.
A Paragon nevű cég a Nuvushoz hasonlóan a marihuána nyomon követésére szolgáló blokklánc-rendszert készül kiépíteni. Ezen kívül honlapján orvos-adatbázisuk megtekintését is ajánlják. Paragon Coin nevű tavaly kibocsátott kriptodevizájukkal fizetni is lehet a termékekért, kapitalizációja (az összes érme piaci értéke) állítólag 17 millió dollár felett van.
Füstöltek még
Cannabis Coin, Canna Coin, Hemp Coin, Pot Coin, Dope Coin – ezek főleg valamiféle fizetési megoldást akarnak nyújtani a vásárlók és eladók számára. Hogy ehhez miért kell speciális kriptodeviza, és miért nem jó a bitcoin, vagy esetleg a titkosított zcash, rejtély.
Lehet, hogy ők sem tudják, ezért kínálnak általában valami plusz szolgáltatást is mellé. A Dope Coin létrehozója például Smoke Exchange (füsttőzsde vagy dohányzás-tőzsde) néven online piacteret is létrehozna.
A Coinmarketcap.com oldal szerint az említett érmék általában egyenként pár millió és harmincmillió dollár közötti kapitalizációjú kripto-tokenek, összértékük 70-90 millió dollár lehet.