Az európai részvénypiacok fellendülését jósoltuk korábban az európai gazdaság magára találása miatt, annak nyomán pedig a hazai és régiós részvénypiac fellendülését is, ami be is következett – mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer részvényigazgatója egy sajtóbeszélgetésen.
Az európai élénkítésen kívül magyar élénkítés is zajlik a NHP-n és az alacsony kamatokon keresztül, ami egyelőre ne is annyira a részvénypiacra, hanem a lakáspiacra volt hatással. Nem csoda, Budapesten is sok helyen lehet lakást bekerülési ár alatt vásárolni.
Kelet-Európainak lenni jó
Az energiaárak is nagyon segítik az energiaimportőr országokat, Magyarország is tipikusan ilyen. A nyugat-európai élénkítés az exportunkon keresztül hat a magyar gazdaságra. Magyarországon évek óta emelik a növekedési várakozásokat, lassan ott tartunk, hogy a kormányzat várakozásai lesznek a legalacsonyabbak.
Eközben a stabilitási és pénzügyi kockázatok eltűnőben vannak a kelet-közép-európai régióból. A térségben alacsonyabbak az adósságráták, a munkaerőpiac rugalmasabb, termelékenységi, versenyképességi tartalékok vannak.
A brókerbotrányok nem hatottak a tőzsdére
A BUX index 37 százalékos idei emelkedése a tavalyi lemaradást is kompenzálni tudta, a tőzsdei forgalom is növekedni tudott, ebből ítélve valószínűleg nem belföldi, vagy nem csak belföldi kereslet hatására. A különböző részvényeknél más-más volt az emelkedés motorja, de a négy nagy papír egyaránt sokat emelkedett.
A magyar részvénypiacot befolyásolhatta a GDP-növekedésen és más makrogazdasági mutatókon kívül a különadók csökkentésének kilátásba helyezése, az orosz-ukrán feszültség csökkenése, a devizahitelek kockázatának megszűnése, shortzárások, a brókerbotrányok viszont alig.
Vannak, akiket jó volt elkerülni
Vannak a magyar értékpapír-piacnak olyan szereplői, amelyek valamilyen okból kiesnek a Pioneer Alapkezelő érdeklődési köréből. Nem mindig tudjuk, hogy miért, de az idő általában ezt igazolni szokta. A brókerbotrány nagyon szomorú, mert kicsi, független, de tisztességes brókercégek is áldozatául eshetnek, de másrészt viszont hozzájárul a piac tisztulásához – mondta Pálinkás.
A brókerbotrány hatására szignifikáns pénzkiáramlás az alapkezelőnél egyébként nem volt, a pénzpiaci alapból ment ki tőke, ám az az alacsony hozamszint miatt történt. Az alapkezelő egyik alapja veszített egy keveset a svájci frank felértékelődésén januárban, ám azóta ennek túlnyomó részét visszanyerte. „Kimaradtunk a BTel-botrányból, az E-Star-botrányból, viszonylag jó érzékkel kerültük el a buktatókat” – mondta Pálinkás.
Nálunk vásárolnak a lengyelek?
Arra a kérdésre, hogy kik tértek vissza Magyarországra, milyen külföldiek veszik a magyar részvényeket, Pálinkás azt mondta: a londoniak. A nagy emerging market-fundok fejezték be az eddigi alulsúlyozást. A Mol-rallyról pedig azt csiripelik a verebek, hogy lengyel alapkezelők is hozzájárultak.
A Richter nagyon megszenvedte a tavalyi évet, de az idén jól teljesít, és függetlenítette magát a rubeltől is. Sokat tud neki segíteni, ha ismét erősödik az exportja, hiszen árbevételének harmada az orosz-ukrán piacon realizálódik. A rubel zajló erősödésénél sokkal nagyobb mértékben emelkedett, mert kedvező hírek érkeztek az EU-ból egyes originális termékeinek szabályozásával, bevezetési lehetőségeivel kapcsolatban.
Nyugi van az INA körül
A részvényszakértő a Molról többek között elmondta, szerinte a horvát választások miatt a politikusoknak kevesebb ideje van a Mollal foglalkozni, és a választások után is van rá esély, hogy változik az ezzel kapcsolatos elképzelés. Ha egy nyugat-európai típusú cég venné meg az INA-t, az a Mol-hoz hasonló stratégiát folytatna, az oroszok viszont hagyományosan inkább a szerbek szövetségesei, így egy oroszok felé történő tranzakciót nehéz lenne politikailag eladni. Bár ez eddig is igaz volt.