A BUX index az utóbbi egy évben 35,91, öt év alatt éves szinten 16,59, tíz év alatt pedig évi 3,49 százalékkal emelkedett, augusztus 22-i adatok alapján a BÉT weboldala szerint. Tíz éve a Lehman-összeomlás előtt egy évvel jártunk, a tőzsdék csúcsközelben voltak, szép, hogy ehhez képest is sikerült mostanáig pozitív hozamot elérni. Különösen a mostani alacsony kamatkörnyezetben vonzó mindez.
Részvénybe fektetni hosszú távon tehát jó, legalábbis a mostani csúcsokon jól érezhetik magukat a befektetők. Ám van még egy indexünk, a BUMIX, amely a BUX index dominanciáját kiküszöbölve kisebb és közepes méretű magyar társaságok mindegy tucatnyi részvényének árfolyamát ábrázolja. Ennek hozama egy év alatt kemény 62,1 százalék volt, öt éves hozama 22,96 százalék, jóval magasabb, mint a BUX-é. Tíz év alatt azonban lemaradt attól, évi 1,41 százalékos mínuszban van.
Gödörben vásárolni jó
Akkor most kis papír, vagy nagy papír? – vetődik fel a kérdés. Pontos választ nem lehet adni, de további adalék lehet, ha a BUMIX index létezése óta, 2004. január 5-től vizsgálódunk. Ekkor volt a BUMIX index 1000 pont, a BUX pedig 9537, most 2927, illetve 37 700 pont a két mutató.
Tehát az egyik, a nagy cégek által dominált BUX majdnem a négyszeresére, a kisebb részvények indexe majdnem pontosan háromszorosára emelkedett bő 13,5 év alatt. Ez idő alatt az infláció egyébként csak alig több, mint 60 százalékos volt, hála részben az utóbbi pár év minimális pénzromlásának.
Kispapír mint vészjelző
Az összehasonlítás persze véletlenszerű, de 2004 sehol sem volt rossz a részvényvásárlás szempontjából. Akkor ugyanis a Dotkom-lufi kipukkadása utáni hullámvölgyben voltak a tőzsdék, már nem a mélyponton (az 2002-ben volt), de még nagyon messze a 2007-es csúcsoktól. Ebből is látszik, hogy általában bölcs gondolat akkor venni, amikor a többség inkább elkerüli a részvénypiacot.
Van egy olyan elmélet, hogy amikor a másod- és harmadvonalbeli, kisebb társaságok részvényeit kezdik „tépni” (mohón vásárolni), akkor már közel a részvénypiaci fellendülés vége, az esés kezdete. Ennek van is némi alapja, ez történt például 2007-ben: ahogy a grafikonon megfigyelhető, a pirossal jelzett BUX már esett vissza, a BUMIX még hetekig, hónapokig ment fel.
Hol ezt, hol azt kapkodják el
Lehet, hogy ennek tapasztalatai alapján is, de a 2010-2011-es kilábalásban a BUMIX viszont nem szaladt előre, csendesen követte a BUX-ot, de jócskán elmaradva tőle. Ez után 2013 végén-2014 elején indult meg legközelebb a BUMIX, ezt azonban csak a részvényárfolyamok csendes lefelé csorgása követte.
A mostani, 2015 tavaszán indult fellendülést a BUMIX megint sokáig lemaradva, kisebb mértékben követte, idén májusban azonban nagyon megindult. Nem kis részben a „Mészáros-cégeknek” nevezett Opimus és Konzum száguldása miatt. De sok más kisebb-közepes cég részvénye is szépen teljesít, hol az ANY Biztonsági Nyomda, hol az Appeninn, hol a Graphisoft Park, hol a CIG Pannónia, hol más indult meg. A Mészáros-cégek nélkül becslésünk szerint bő 10 százalékponttal alacsonyabb lenne a BUMIX egy évre visszatekintő hozama, de ezek nélkül is lehagyná a BUX-ot.
Még nincs igazán lufi
Akkor most ezek után jön a vég? Nem tudjuk, volt példa erre is, arra is. A fejlettebb nemzetközi részvénypiacokon múlhat, hogy meddig tart a pesti parketten a zene, tánc. Ott pedig sok minden túlértékeltségre utal, de a lufik mániákus, parabolaszerűen emelkedő szakasza még hiányzik.
Sok minden a politikusokon múlik, egy újabb rezsicsökkentés-szerű hazai választási ötlet, egy váratlan külföldi háború vagy egy működésképtelen amerikai költségvetés eldöntheti a kérdést.