A Morgan Stanley elemzése úgy látja, hogy a bitcoin pont úgy viselkedik, mint a Nasdaq tette annak idején. Akkor a Nasdaqon forogtak az említett szektorokba tartozó cégek, ma már sokkal kiegyensúlyozottabb a nagy elektronikus amerikai tőzsdén forgó részvények köre. Akkor, 20 évvel ezelőtt, az őrületet tetőzését megelőző években 250-280 százalékot emelkedett a Nasdaq, és ugyanezt tette most a bitcoin, mielőtt elérte csúcsát, csak nagyjából 15-ször gyorsabban.
Hasonlóság
A bitcoin történetében ugyanakkor voltak már nagy árfolyamzuhanások korábban is: 2009-es megalkotása óta négyszer volt 28-92 százalék közti visszaesés. Most decembertől február elejéig értéke 70 százalékát vesztette el a bitcoin, így ezzel még csak nem is lóg ki a korábbi visszaesések sorából. A Nasdaq viszont a 18 évvel ezelőtti csúcs után produkált hasonlókat: egy-egy eső hullám mértéke átlagosan 45-50 százalék volt, amit aztán nagy felpattanások követtek, de utána mindig új mélypontok következtek.
Eltérés
A lényeges eltérés, hogy a bitcoin az említett visszaeséseket még emelkedő trendje alatt hozta össze, míg a Nasdaq a lufi kipukkadása után, így a Morgan Stanley is úgy gondolja, hogy a két szituáció közé nem lehet egyenlőségjelet tenni, viszont az egyezéseket ennek ellenére érdekesnek találják, és úgy gondolják, hogy az utolsó gigantikus felfutás után a lufi pukkadásának kezdetét láthatjuk.
Az árfolyam alakulása mutat is ilyesmit, de ahhoz, hogy ebből kialakuljon egy tényleges összeomlás, mégpedig Nasdaq mintára, az kellene, hogy újabb mélypontok jelenjenek meg az árban, a felpattanások idején pedig mindig alacsonyabb tetők, ahonnan átlagosan 45 százalék körüli az esés a következő aljig. Konkrétan a bitcoinnak most jócskán 6000 dollár alá kéne esnie, az azt követő korrekció után pedig újabb mélypontnak következni.
Van, amelyik pont olyan
Érdekes módon néhány másik kriptodeviza viselkedésére sokkal inkább ráillik a Nasdaq modell. A ripple hegymenete decemberben 30 centről indult, és egyetlen hónap alatt több mint a tízszeresére száguldott fel, 3,80 dollárig. Onnan ugyanolyan meredeken visszaesett 1 dollárig, felpattant 1,60-ig, majd február elejére, amikor a bitcoin elérte mélypontját, 70 centig esett. Onnan felpattant 1,15-ig, de azóta újra esik, és a napokban a 60 centes szintet is elérte, vagyis a csúcspontról értéke 84 százalékát vesztette el. Ez mindenképpen erős medvepiac, mondhatni összeomlás, Nasdaq módra, 15-szörös sebességgel.
Ripple |