Fotó: EPA/Stringer |
Igazak voltak a pletykák, sőt még több is: a kínai jegybank valóban csökkentette a kötelező tartalékrátát, emellett viszont még az alapkamatot is megvágta - ezzel a lazítással próbálják támogatni a gyengén teljesítő gazdaságot és csillapítani az egész világon eladási hullámot kiváltó tőzsdei pánikot.
Ahogy arról beszámoltunk: hétfőn 8, kedden újabb 7 százalékot veszített a Shanghai Composite tőzsdeindex. A 25 bázispontos vágás után 4,6 százalék az egyéves hitelkamat - ez november óta az ötödik kamatcsökkentés. A betéti kamatot szintén 25 bázisponttal csökkentették 1,75 százalékra.
Az intézkedések pénzügyi hatásait a Reutersnek nyilatkozó szakértők több mint 100 milliárd dollárosra becsülik - ekkora tőkeinjekciónak felel meg a kötelező tartalékráta 50 bázispontos csökkentése. Rövid távon ez biztosan stabilizálhatja a részvénypiacot, hosszabb távon azonban kérdéses, lehet-e monetáris politikai eszközökkel hatni a tőkepiacra. Mindenesetre ha a gazdaságot sikerül kellőképpen megtámogatni, az hozhat megnyugvást a tőzsdéken is.
Szakértők arra is felhívják a figyelmet: így már nyilvánvaló, hogy a kínai vezetés korábbi lépési elégtelenek voltak a pánik megállításához, túl sokat vártak a jüan többszöri leértékelésétől. A mai döntés helyrehoz néhány ballépést, és enyhíti a kereskedelmi partnerekre és a nyersanyag-exportőrökre nehezedő nyomást.
A tartalékráta-csökkentésre számítottak a piacok, nem számít meglepetésnek, és igazából elegendőnek sem, még a kamatvágással együtt sem. Időt azonban mindenképp nyerhetnek, bár az biztos: olyan sokan égették meg most magukat a kínai papírokkal, hogy hosszú időre lesz szükség ahhoz, hogy visszaszerezzék a befektetők bizalmát (és tőkéjét).
A bejelentés újabb lökést adott az egyébként is erősödő európai tőzsdéknek, délután 3-kor 4,5 százalék körüli erősödésnél járnak, a BUX 3,5 százalékkal hasít. A lista élén egyébként Görögország áll bő 9 százalékos emelkedéssel.