Nincsenek pontos információink arról, hogy eddig a tulajdonosok hány százaléka ajánlotta fel részvényeit az ajánlattevőnek – mondta el a Privátbankárnak Hegmanné Nemes Sára vagyonpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön. De megmozdultak a befektetők, akik többsége jellemzően az utolsó héten szokott megmozdulni. A határidő hétfő délután három óra, eddig lehet 815 forintos darabonkénti áron felajánlani a papírokat, ez – amint az államtitkár hangsúlyozta – több mint 30 százalékkal több az ajánlat előtti tőzsdei árfolyamokhoz képest.
A Nemzeti Vagyonkezelő csak a maláj nagybefektetővel folytatott előzetes konzultációt arról, hogy felajánlja-e a részvényeit – mondta el. Azt sem tudják még, hogy a Rába menedzsmentje lehívja-e az általa tulajdonolt papírokat, de a menedzsmentet „nagyon együttműködőnek” nevezte. Az ajánlat 50 százalékos tulajdoni hányad elérése esetén sikeres, de még nem dőlt el, hány százalék elérése esetén fogják kezdeményezni a tőzsdei kivezetést.
A Rába termékszerkezete alapvetően nem változna, de a termékszerkezetbe beillesztenének olyan szegmenst, amely a közösségi közlekedéshez tartozna, ahogy a korábban a sajtóban többször elhangzott, a hazai buszgyártásban való részvétel sem kizárt – mondta el az államtitkár. Az ajánlat lezárásáig szükséges határidő szerinte pár hónap is lehet. A Rába ingatlanjainak piaci értékét nem ismerik, de ez most nem is releváns kérdés, az árak nyomottak az ingatlanpiacon. Az államnak nem volt célja az ingatlanspekuláció, az ingatlanok egyelőre maradnak a Rába tulajdonában – tudtuk meg.
A maláj befektetőnek, a DRB Hicomnak mintegy 10,5, az államnak 15,5 százalékos tulajdonrésze volt korábban. Ennek ellenére Polacsek Csaba, a magyar Nemzeti Vagyonkezelő főigazgatója a Hirado.hu szerint kedden azt mondta, „a Magyar Állam - a DRB Hicom által felajánlott tulajdoni hányadot figyelembe véve - jelenleg 29,25 százalék szavazati jogot biztosító befolyással rendelkezik a Rába Járműipari Holding Nyrt.-ben.” Hogy ebbe pontosan még mit számolt bele, nem tudni. A NAPI Gazdaság szerint pedig a Generali Alapkezelő nemrég megszerzett, öt százalék feletti tulajdonrészét csak arbitrázs céljából vásárolta, és bele fogja adni az ajánlatba.
A különböző becslések szerint több hónapig is eltarthatnak azok a hivatalos lejárások, amelyek egy sikeres felvásárlás esetén lehetővé teszik a felajánlott részvények kifizetését. A főigazgató szerint négy országban kellene versenyhatósági eljárást folytatni a Rába ellen, de, hacsak vétó nem érkezik, remélhetőleg egy egyszerűsített brüsszeli EU-s eljárásban lebonyolítható lesz ez, aminek az elbírálási határideje csak 25 nap.
A Rába-részvények csütörtökön délelőtt 4-5 százalékos mínuszban, 720-725 forint körül forogtak, nyilván azért, mert a T+3 napos tőzsdei elszámolási idő miatt ezeket a papírokat már nem lehet beleadni az ajánlatba. Akinek egyébként nem az Unicreditnél van a Rába-részvénye, annak még transzferáltatnia is kell, így 1-2 nappal korábban érdemes intézkednie.