MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Amerikát sokszor vádolták a múltban azzal, hogy nyersanyagok megszerzéséért vívott háborúkat, szított konfliktusokat. Most a másik nagyhatalom, Oroszország is hasonló vádakkal kényszerül szembesülni.
Oroszország átveszi a szíriai olajat és gázt – írja Katona Viktor, a Mol Group kereskedője és a budapesti székhelyű Russian International Affairs Council (Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsa) nevű szervezet szakértője az Oilprice.com-on. Egy január végén aláírt keretmegállapodás értelmében ugyanis Oroszország kizárólagos jogokat szerez a szíriai olaj és gáz kitermelésére.
A megállapodás ezen kívül szól a megsérült olajkutak és infrastruktúra helyreállításáról, energetikai tanácsadásról és a szíriai szakemberek új generációjának kiképzéséről. A megállapodás lényege “az orosz érdekek végleges és feltétel nélküli konszolidálása a Közép-Keleten” – írja a szerző.
Irán és Venezuela?
Ma a háborútól megtépázott ország olajkitermelése csak 14-15 ezer hordó naponta, a háború előtt még 380 ezer hordó volt. A gázkitermelés esése kisebb, 8-ról 3,5 milliárd köbméterre zuhant éves szinten.
Emlékeztetnek arra, hogy a finomítók és az áramellátás újjáépítését tavaly szeptemberi megállapodások alapján iráni-venezuelai-szíriai konzorcium végezhetné el. Ez a “széteső Venezuela” miatt kérdésessé vált, az irániaknak pedig nincs elég tőkéjük.
Kinek adják el?
Az iráni forradalmi gárda már megkapta a telekommunikációs szektort. Az európai cégek az USA-embargó miatt nem rúghatnak labdába. Oroszország ellen viszont már úgyis szankciókat vezettek be.
Ám az olaj eladásával is gondok lehetnek, korábban a szíriai olaj főleg Európába ment, az viszont embargót vezetett be rá. Így új piacokat kell majd találni, mint Törökország, Libanon vagy Ázsia más részei – írja az Oilprice.com.
Jóságos orosz segítők
De ki tudja, meddig terjed pontosan az együttműködés. A Sana.sy szíriai weboldal február 5-i híre szerint az orosz és szíriai felek Moszkvában tárgyalásokat tartottak az együttműködésről az “olaj, gáz és ásványkészletek” területén. Az utóbbival kapcsolatban a foszfátbányákat említik konkrétan, de érdekes módon a finomítói szektort is. (A szíriai cikkek megfogalmazása egyébként olyan, mintha a jóságos oroszok önzetlenül megsegítenék a szegény, sokat szenvedett országukat.)
Mindent visznek?
Három nappal ezelőtt egy másik hírt idéztek a weboldalak az AFP-től, amelyben Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter azt mondta: Aláírtunk egy útitervet, “nem csak az elektromosság területén”, hanem az olaj és gáz, az olajmezők felújítása és új készletek kitermelése terén is. Itt az elektromos áram említése figyelemre méltó.
Lehet, hogy az oroszok végül mindent visznek?