Már pénteken is erőteljes eséssel fejezték be mind a kontinensünkön, mind a tengerentúlon a piacok a napot, hiszen 3-4 százalékos mínuszokban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. A nap végi felhúzásnak köszönhetően ennél kisebb veszteséggel zárt a Wall Street, ahol 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 256,23 ponttal, 0,98 százalékkal 25 865,05 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 51,54 pontot, 1,70 százalékot veszített, és 2,972,4 ponton fejezte be a napot, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 162,98 pontot, 1,87 százalékot esett, és 8 575,62 ponton zárt.
Hétfőn viszont pánik lett úrra a befektetőkön, az ázsiai piacokon 5-6 százalékos esések is voltak, de a nyugat-európai tőzsdék még ennél is súlyosabb veszteséggel kezdtek. londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 8,19 százalékos, a frankfurti DAX-index pedig 7,43 százalékos mínuszban indította a kereskedést, igaz az első óra végére ennek egy részét ledolgozták. A BUX 5 százalék feletti bukóban állt 10 órakor, így az index értéke 38800 pontig csúszott vissza. A vezető részvények közül az OTP (-7,5%) és a Mol (-6%) is nagy veszteséggel indított.
További árfolyamokat itt talál
A szakértők szerint túladott a piac, így némileg visszahúzhatják a részvényeket, de tartós emelkedésre egyelőre nem számítanak. Nézzük milyen információkra érdemes figyelni, mi mozgathatja a piacokat?
1; Beszakadt az olaj ára
Az OPEC+ ülésén nem sikerült a feleknek megállapodni, mert Oroszország nem akart részt venni a termelés erőteljes csökkentésében. Erre válaszul a kitermelés visszafogását eredetileg szorgalmazó Szaúd-Arábia azt jelezte, hogy megemeli a napi kitermelését, erre a hírre pedig hétfő hajnalra beszakadt az árfolyam, több mint 30 százalékos mínuszban a Brent és a West Texas Intermediate is. (A témában részletes elemzést közlünk a déli órákban).
2; Ázsiában csökken, Európában nő a koronavírus fertőzöttjeinek száma
Úgy tűnik, hogy a drákói kínai szabályok meghozták az eredményeket, az új megbetegedések száma ugyanis drasztikusan visszaesett. Pozitív hír az is, hogy jelentősen lelassult Dél-Koreában is a járvány terjedése. Ezzel szemben Európában most a gyorsuló szakaszt láthatjuk, jelentősen megugrott a betegek száma Franciaországban és Németországban is, Olaszországban pedig sok újabb áldozatról számoltak be a hatóságok. Emiatt Lombardiát lezárták, a tartományt kizárólag indokolt munkavégzés vagy egészségügyi okok miatt hagyhatják el az ott élők.
Magyarországon immár 9 fertőzöttet tartanak nyilván.
3; A német kormány mentőövet dob a megroppant cégeknek
A német kormány 12,4 milliárd eurós csomaggal segít a koronavírus által csőd közelébe kerülő vállalatokon 2021 és 2024 közt, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A vírus okozta kényszerleállás kifejezetten súlyosan érintette a Lufthansát. A német légitársaság több ezer járatot függesztett fel, felére csökkentve a kapacitását, ennek ellenére az alkalmazottaknak biztosítania kell a béreket. A vezérigazgató szerint több hónap múlva lesz látható stabilitás a légi forgalomban, további milliárdos árbevétel kiesést okozva.
Ennél nagyobb hatású lépés várható az EKB csütörtöki ülésén. Az Európai Unió pénzügyminisztereinek a tanácsa jelezte, hogy az EU-ban minden rendelkezésre álló eszközt igénybe fognak venni a gazdasági aktivitás lendületvesztésének a megakadályozására. Az Európai Központi Bank (EKB) is kifejezte már szándékát, hogy "célzott és arányos" intézkedésekkel kíván fellépni a járvány negatív gazdasági következményeinek a kivédésére.
Az EKB jelzésének tükrében számos gazdasági elemző nem tartja kizártnak a héten csütörtökön sorra került kamatdöntő ülésen a negatív irányadó eurókamat további mélyítését a bankok hitelezési aktivitásának a fokozása érdekében. Egyes szakértők rámutatnak ugyanakkor, hogy a már egyébként is meglehetősen laza euróövezeti monetáris politika további fokozásától már nem lehet igazán erős ösztönző hatásra számítani. A piac 90 százalékos valószínűséggel árazta be az EKB 10 bázispontos kamatcsökkentését.
4; Brutális amerikai kamatvágást áraz a piac
Pénteken történelmi mélypontra estek az amerikai kötvényhozamok. A 30 éves amerikai államkötvények hozama 1 százalék alá süllyedt, mivel a befektetők elkezdtek beárazni egy újabb kamatcsökkentést. A várakozások szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága legalább 75 bázisponttal vágja vissza az irányadó kamatot március 17-18-i ülésén a múlt héten végrehajtott 50 bázispontos rendkívüli kamatcsökkentés után.
5; A vártnál jobban teljesített a német ipar
A tavaly év végén erősen gyengélkedő német ipar az év elején életjeleket mutatott, más kérdés, hogy a befektetők most jóval kevésbé figyelik az ilyen makrogazdasági adatokat.
A vártnál jobban alakult az ipar teljesítménye januárban Németországban, de az új koronavírus által okozott járvány globális terjedése a következő hónapokban valószínűleg megtöri az év eleji lendületet.
A német statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn közölte, hogy a szezonális, naptári és árhatással kiigazított előzetes adatok szerint 3 százalékkal nőtt az ipari termelés decemberhez képest. Elemzők 1,5 százalékos emelkedésre számítottak az előző hónapban mért 2,2 százalékos csökkenés után. Éves összevetésben ár- és naptári hatással kiigazítva 1,3 százalékkal esett vissza Németország ipari termelése januárban. Elemzők 4,5 százalékos csökkenésre számítottak a decemberi 5,3 százalékos zuhanás után.