A nemzetközi számviteli szabvány (IFRS) alapján készült, kedden közzétett gyorsjelentés szerint a Richter konszolidált árbevétele 2011-ben 12,4 százalékkal 309,34 milliárd forintra emelkedett. Magyarországon a gyógyszercég 35,62 milliárd forint árbevételt ért el, ami 5 százalékkal haladja meg a 2010. évit. Részletek a gyorsjelentésről >>
"Sok nehézség ellenére eredményes volt a 2011. év" - mondta a vezérigazgató. Magyarázatként hozzáfűzte: először lépte át a társaság az egymilliárd euró árbevételt, és siker, hogy az üzemi szintű nyereség szinten maradt, miközben az adózott nyereség csökkent.
Borús kilátások Magyarországon
A vezérigazgató az idei kilátásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Magyarországon inkább 20 százalékos mértékben csökkenhetnek a bevételek, és vannak olyan kormányzati intézkedések, amelyeknek a hatása még nem látható. Bogsch Erik kifejtette: az egészségügyi kormányzati intézkedések visszafordíthatatlan károkat okoznak a magyarországi működésben, ami a gazdaságra is rendkívül negatív hatással van. A magyar gyógyszeriparnak rossz a megítélése a piacon és a befektetők részéréről is.
A Richter magyarországi tevékenysége a 2000. évi szintre esik vissza és romlik a nyereségesség. A gyógyszergyár felhagyott onkológiai készítmények gyártásával és kivont készítményeket is, mindez mintegy egymilliárd forint bevételt jelentett volna. Ez munkahelyek elvesztését vonja maga után és veszélybe kerül az ellátás biztonsága is, amit - Bogsch Erik szavai szerint - "már most is látunk". A vezérigazgató hozzáfűzte: a külön terheket a magyarországi gyártók fizetik meg, akik pedig csak gyógyszerkereskedelemmel foglalkoznak Magyarországon, azok mentesülnek alóla.
Az amerikai piacon is zuhanás jön
Az idei várakozások részleteit ismertetve a vezérigazgató elmondta: Oroszországban a 2011-es "kiugró" év után rubelben 0-5 százalék, Ukrajnában dollárban - ha nincs különösebb baj - 5 százalék forgalombővüléssel számol a Richter. Lengyelországban a forgalom helyi devizában 5 százalékkal nőhet, míg Romániában stagnálást vár a gyógyszergyártó cég. Az EU 9-ekben, azaz az újonnan csatlakozott országokban az eladások 0-5 százalékos növekedését várja a Richter. Az EU-15-ök országaiban öt százalékkal növekedhet a forgalom, az Egyesült Államokban pedig dollárban számolva jelentősen, 40 százalékkal csökken a várakozások szerint.