A Richter Gedeon Nyrt. nyeresége 51 százalékkal csökkent 2014 első negyedévében, az anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény 9,34 milliárd forint lett, míg tavaly ugyanebben az időszakban 19,05 milliárd forint volt. A szerdán közölt, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint a társaság árbevétele 3,1 százalékkal mérséklődött, 88,53 milliárd forintot ért el.
A számok jobbak a vártnál: a portfolio.hu által készített konszenzus szerint az elemzők átlagosan 85,9 milliárd forint árbevételre és 7,89 milliárd forint nettó eredményre számítottak.
Fő pénzügyi mutatószámok, árfolyamok Forrás: Richter jelentés |
Itthon nőtt a forgalom, Ukrajnában zuhant
A gyógyszergyár magyarországi forgalma 5,7 százalékkal nőtt, 9,74 milliárd forintot tett ki. Az export árbevétele 1,3 százalékkal 255,5 millió euróra csökkent az orosz, az ukrán és a lengyel piacokon bekövetkezett visszaesés miatt. Az ukrajnai forgalom euróban 23,4 százalékkal csökkent.
Az orosz, ukrán és lengyel piaci értékesítés visszaesését nem tudta ellensúlyozni a nyugat-európai országokban, az Egyesült Államokban és az egyéb FÁK-országokban elért árbevétel növekedés. A Richter legnagyobb külpiacán, Oroszországban 21,7 százalékkal 64 millió euróra csökkent az árbevétel, elsősorban a rubel/euró árfolyam 16,4 százalékos csökkenése miatt. Ukrajnában a belpolitikai helyzet nehezíti az értékesítést, és a helyi fizetőeszköz, a hrivnya szintén jelentősen gyengült.
Az Európai Unióban 8,8 százalékkal nőtt az értékesítés, az amerikai értékesítés mintegy harmadával bővült, a Kínába irányuló forgalom árbevétele 6,3 százalékkal haladta meg a bázist. A latin-amerikai piacon, ahol a Richter tavaly akvizíciókkal több országban is vegyes vállalatot alapított, 6,3 millió euró forgalmat ért el a csoport, szemben a tavalyi első negyedévi 4,6 millió euróval.
Most nem hozott a konyhára a cariprazine
Az első negyedév üzleti eredménye 10,26 milliárd forint volt, 32,5 százalékkal alacsonyabb a bázisidőszakinál. A visszaesés okai a jelentés szerint a fedezeti hányad 62,7 százalékra csökkenése a bázisidőszaki 64 százalékról, továbbá az egyéb bevételek és ráfordítások egyenlegének negatívra változása. Utóbbi azzal magyarázható, hogy a tavalyi első negyedévben jelentős mérföldkő bevételre tett szert a Richter a cariprazine-hoz kapcsolódóan, az idén viszont nem volt ilyen rendkívüli bevétele.
A pénzügyi eredmény szintén veszteséget, mínusz 1,15 milliárd forintot mutat, szemben a tavalyi bázisidőszak 4,67 milliárd forintos nyereségével.
Az egy részvényre jutó eredmény az idei első negyedévben 50 forint volt, míg tavaly ugyanebben az időszakban 102 forint.
Innen folytatja a részvény
A Richter részvényeit a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzik, a papír kedden 1,74 százalékos emelkedéssel 3795 forinton zárt. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 36 000 forint (a névérték tizedelése előtt), a legalacsonyabb 3420 forint volt.