6p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem elegáns, a szabályok betűjét, de nem a szellemét követő megoldásokat alkalmazva cseleznék ki a magyar kormányt az unióban.

A Financial Times cikke szerint egyre komolyabban készülnek Brüsszelben arra, hogy megkerüljék a magyar kormány vétóját az Oroszország elleni szankciók ügyében. Ugyan egyelőre még az a terv, hogy Orbán Viktorékat valamilyen módon ráveszik a szankciók következő, július végén esedékes, újabb hat hónapra meghosszabbításának megszavazására, a háttérben komolyan formálódik egy „B terv” is.

Mint emlékezhetünk, a magyar kormány az év elején, az előző hosszabbítás idején is vétóval fenyegetőzött, végül azonban – egy Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szijjártó Péter közti telefonbeszélgetés után – megszavazta a hosszabbítást. Igaz, a döntés feltételéül szabták, hogy az uniós intézmények tegyenek meg mindent „Magyarország energiabiztonsága”, illetve az uniós tagországokba vezető földgáz- és kőolajvezetékek védelme érdekében.

Mivel azóta több – tisztázatlan körülmények között bekövetkezett – támadás is érte az orosz olaj- és gázvezetékeket, az Európai Bizottság pedig a következő években teljesen meg is tiltaná az orosz energia behozatalát az uniós tagállamoknak, akár azt is mondhatnánk, a magyar kormány joggal vetheti fel ismét a vétó lehetőségét.

Szankciók helyett vámok?

Csakhogy lehet, hiába. Ugyanis a tervek szerint az uniós tisztviselők arra készülnek, hogy a tagállamok egyhangú döntését igénylő szankciók helyett más intézkedésekbe „csomagolva” tartanák fenn a szankciókat. Belgium például – ahol az uniós területen befagyasztott mintegy 200 milliárd euróra tehető orosz vagyon nagy része pihen – saját törvényekkel tilthatná meg az orosz pénzügyi eszközök kivitelét az országból.

Hasonló módszer lehet a szankciók hatásainak vámszabályozásokkal való elérése. Erre már van is precedens: januárban az Európai Bizottság 15 százalékos vám kivetését javasolta több orosz és belorusz mezőgazdasági termékre, valamint az ebből az országokból származó műtrágyára is.

Rossz híreket kaphat Orbán Viktor Brüsszelből? A magyar kormány akaratával szemben is megvalósíthatók az Oroszország elleni szankciók?
Rossz híreket kaphat Orbán Viktor Brüsszelből? A magyar kormány akaratával szemben is megvalósíthatók az Oroszország elleni szankciók?
Fotó: Európai Tanács

Valami ilyesmi lehet a megoldás egyébként az orosz energiahordozók teljes uniós kivezetésére is. A bizottság egyértelműen kijelentette, hogy az intézkedések nem szankciók formájában valósulnának meg, tehát valószínű, hogy valamilyen kereskedelmi szabályozással, illetve vámok bevezetésével oldanák meg, hogy az uniós tagállamok ne vegyenek több orosz energiahordozót. A dúsított uránnal kapcsolatban például vámok bevezetéséről beszéltek.

E módszerekben az a közös, hogy ilyen szabályozások bevezetéséhez nincs szükség egyhangú döntésre, hanem elég a tagállamok minősített többségének egyetértése is. Ez azért is különösen aggasztó az Orbán-kormány számára, mert ez azt jelenti, hogy még az ezekben az ügyekben Magyarország szövetségesének számító szlovák Fico-kormány, de még egy esetleges George Simion elnökválasztási győzelem utáni Románia támogatása (az Európa Tanácsban államfőként az oroszpárti álláspontot képviselő Simion adná le a román szavazatot) is kevés lenne az intézkedések megakadályozásához.

Mindannyian az A tervre koncentrálunk. De megbeszélések folynak más lehetőségek jogi alapjairól is"

- mondta a Financial Timesnak egy uniós tisztviselő a készülőben lévő tervekről.

Szépen becsomagolják?

A Válasz Online pedig arról írt kedden, hogy az orosz olaj és gáz kitiltását a REPowerEU csomag kiegészítéseként fogadhatnák el. Ennek külön pikantériája, hogy a csomagot még 2022-2023-ban a magyar kormány is megszavazta, miközben a csomag egyik kimondott célja volt az orosz energiáról való leválás (a megújuló energiákra való átállás gyorsításával). Ráadásul ehhez a csomaghoz tartozik a Magyarország számára megítélt, de jogállamisági problémák miatt befagyasztott uniós támogatások egy jelentős, 10 milliárd eurót kitevő része is.

A lap értékelése szerint ez a brüsszeli eljárás

„nem túl elegáns, de jogilag tarthatónak tűnik”.

A REPowerEU részeként elfogadott intézkedéscsomag része lenne az is, hogy új gázszállítási szerződéseket már 2025 év végétől nem lehet kötni Oroszországgal – ez igen fájdalmasan érintené azokat az egyes feltételezések szerint a magyar kormányhoz közel álló magyar cégeket, amelyek az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás leállítása óta rendszeresen vesznek a nyugati tőzsdei áraknál olcsóbban, alkalmi szerződések alapján orosz gázt, hogy aztán azt busás haszonnal továbbértékesítsék.

E hírekből is az rajzolódik ki, hogy a korábbi bénultság és eseti alkudozás helyett az Európai Unió csúcsintézményei hajlandóak akár kétségbevonható, az unió saját szabályait is megkerülő módszerekkel fellépni a magyar kormány ellen. Ehhez azonban természetesen szükség van az uniós tagállamok többségének támogatására is. A közhangulat azonban jelenleg annyira az Orbán-kormány ellen fordult, hogy ez sem okoz problémát.

Minden eszközt be kell vetni

Az Euronews hétfőn Micheál Martin ír kormányfővel készített interjút, aki elmondta, hogy nem szabad megijedni a legkeményebb eszközök felhasználásától sem, ha a magyar kormány megrendszabályozásáról van szó.

„Úgy vélem, sok eszközünk van [Magyarország helyzetével kapcsolatban]. A 7-es cikkely szerinti eljárás az egyik, de szerintem az összes eszközt be kell vetni. Mindig is elfogadtuk az egyhangú szavazás intézményét bizonyos ügyekben. De ezt kihasználták. És az Európai Unió működésképtelenné válik, ha ez a kihasználás folytatódik. Így nem szabad félni használni ezeket az eszközöket”

– fogalmazott Martin, aki arról is beszélt, hogy Ukrajna uniós tagsága kapcsán is „felháborító, ami most történik”, azaz hogy a magyar kormány blokkolni tervezi a folyamatot.

„Az én meglátásom szerint geopolitikai okokból létfontosságú, hogy Ukrajna az Európai Unió tagjává váljon. És azt gondolom, Európa valószínűleg elmulasztott lehetőségeket az elmúlt egy-két évtizedben a Nyugat-Balkánon is”

– mondta a lapnak az ír miniszterelnök, aki azt is leszögezte, hogy az, amit a magyar kormány az LMBTQ közösséggel tesz, a Pride betiltása, az európai alapértékek ellen megy, és ezért az Európai Uniónak lépnie kell az ügyben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Felgyorsult a gyermekek éhenhalása Gázában
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 14:28
Dr. Mohammed Abu Salmiya, a gázai Shifa kórház igazgatója szerint az elmúlt 72 órában 21 gyermek halt meg alultápláltság és éhezés következtében a térségben.
Nemzetközi Hatalmas atomerőművet építettnek a britek — külföldi segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 13:48
Az Egyesült Királyság megállapodást kötött magánbefektetőkkel, hogy felépítsék a 38 milliárd fontos Sizewell C atomerőművet.
Nemzetközi Kiderült, hogy mennyiből él egy átlag német és mi számít rossz fizetésnek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:20
A magyar mediánbér a német harmada.
Nemzetközi Mikor nyílnak meg teljesen az uniós pénzcsapok? Klasszis Klub Live Szent-Iványi Istvánnal
Wéber Balázs | 2025. július 22. 10:51
Kérdezze Ön is a Klasszis Klub Live következő adásában Szent-Iványi Istvánt!
Nemzetközi Egyre több fogamzásgátló fogy Oroszországban – vannak, akiknek ez nem tetszik
Elek Lenke | 2025. július 22. 10:35
Egyre több orosz nő használ hormonális fogamzásgátlót, amit a gyógyszertári statisztikák is igazolnak: január és május között közel 9 millió csomagot adtak el az országban az RNC Pharma gyógyszerpiaci szakértőinek adatai szerint. Ez 7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kereslet különösen a Csecsen Köztársaságban ugrott meg, ahol 23 százalékos növekedést regisztráltak. Az orosz demográfusok azonban aggodalommal figyelik ezt a tendenciát.
Nemzetközi Itt a Zelenszkij-lista: erről tárgyalnának az oroszokkal szerdán
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 09:20
Három kiemelten fontos kérdést nevezett meg hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, melyet Kijev meg akar vitatni az Oroszországgal tartandó harmadik tárgyalási fordulón Isztambulban: a hadifoglyok és az ukrán gyerekek hazaszállítása, valamint az államfők közvetlen tárgyalása.
Nemzetközi A háborút is eldöntheti a legújabb orosz-ukrán fegyverkezési verseny
Litván Dániel | 2025. július 22. 05:59
A drónok ellen nincs jó védelem – vagy mégis? Hatalmas versenyfutás zajlik azért, ki uralja az ukrán légteret.
Nemzetközi Közös levélben követeli 25 ország a gázai háború azonnali befejezését – Magyarország nincs köztük
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 19:14
Szerintük „a gázai civilek szenvedése új mélységeket ért el”.
Nemzetközi Francia drónokat vethet be Ukrajna Oroszország ellen
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 17:31
Ukrajna megállapodott Franciaországgal egy 200 millió eurós alap létrehozásáról, amelyből a jövő évtől fedeznék az orosz támadásokban megrongálódott létfontosságú ukrajnai infrastruktúra helyreállítását, valamint támogatnák az ukrán gazdaságot – közölte Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök, miután hétfőn Kijevben tárgyalt Jean-Noel Barrot francia külügyminiszterrel.
Nemzetközi „Barbárság” – az új pápánál is betelt a pohár a legújabb gázai vérontás miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 16:16
XIV. Leó pápa azután szólalt meg, hogy vasárnap legkevesebb 93 segélyre váró civilt ölt meg az izraeli hadsereg gázai közlések szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG