Negatív hangulatban indult a hétfői kereskedés, de végül sikerült minimális emelkedéssel zárniuk a tengerentúli részvényindexeknek. Az S&P 500 0,09, a Dow Jones 0,32, a Nasdaq Composite 0,02 százalékos pluszban fejezte be a hét első napját.
A kedden elsőként kinyitott távol-keleti tőzsdék közül a nagyobbak ugyancsak kivétel nélkül emelkedtek. A legtöbbet, 1,49 százalékot a hongkongi HSI index szedte magára, a sanghaji börzebarométer 0,38, a japán Nikkei 0,08 százalékkal magasabban hagyta maga mögött a hét második napját, mint az elsőt.
Európa is zöldbe borult. Délhez közeledve a frankfurti DAX 0,33, a párizsi CAC-40 0,18, a londoni FTSE 0,55 százalékkal izmosodott.
A BUX sem vallott szégyent. 0,34 százalékos emelkedéséhez az értékét összességében szinte teljes egészében meghatározó hazai blue chipek közül a Magyar Telekom 1,13, az OTP Bank 0,93, a 4iG százalékkal járult hozzá. Ezek kompenzálták a Mol 0,26, a 4iG 0,11 és a Richter 0,1 százalékos gyengülését.
A nemzetközi devizapiacon a dollár hétfőn gyengült az euróval szemben, mely hátterében az Erste elemzői szerint főként az Egyesült Államok múlt hét végi leminősítése állhat. A leértékelődés mértéke ezzel együtt nagyjából fél százalékos volt. Kedd reggel 1,126 körül járt az EURUSD kurzusa, gyengüléssel indított tehát az amerikai deviza.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Kedden a valutaövezeti fogyasztói bizalomra figyelhetünk. Hétfőn ismét előtérbe kerültek az ukrajnai tűzszünettel kapcsolatos fejlemények, azok dominálhatják a politikai híreket. Ezen felül kérdés, hogy a vámok 90 napos felfüggesztésének második felébe lépve mit tud felmutatni a Trump-adminisztráció újabb megállapodások tekintetében.
A forint továbbra is jól tartja magát. Bár a reggeli nyitást követően az euróval szemben már benézett a 402-es szint alá, utána visszakúszott afölé, ám így is erősnek tekinthető a pozíciója. Hasonló utat járt be a hazai fizetőeszköz dollárárfolyama, a déli harangszó 357 felett találta.
Kedd reggel publikálta a márciusi kereseti adatokat a Központi Statisztikai Hivatal: 8,4 százalékkal emelkedtek a bruttó bérek a harmadik hónapban, ami jól hangozhat, de érdemi lassulást jelent az év eleji, még két számjegyű dinamikához képest – hívják fel a figyelmet az Erste elemzői. Az EU Egyesült Királysággal kötött megállapodása jó hír a közösség országainak. A következő napok az ismét feléledő orosz-ukrán béketörekvésekről és az Egyesült Államok megállapodásairól szólhatnak.
A nemesfémek mérsékelt emelkedésben voltak 12 órás pillanatfelvételünkkor. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,09 százalékkal állt feljebb a hétfő estinél, 3236 dolláron, míg az ezüst 0,1 százalékkal, 32,54 dolláron.
Látható, hogy némi átárazódás zajlott le az utóbbi időben a kockázatosabb termékek irányába a piaci hangulat javulásával párhuzamosan – értékelt a K&H Értékpapír. Így az ezüst és az arany menetelése is megakadni látszik, habár év eleje óta jól tartják magukat a nemesfémek, főleg az arany könyvelhetett el nagyobb mértékű javulást.
A többi árupiaci termék közül a két vezető olajfajta lefelé tartott. Míg az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése 0,13 százalékkal, 62,61, addig az északi-tengeri Brenté 0,09 százalékkal, 65,48 dollárra csökkent.
Nincs nagy mozgás az olajpiacokon, a befektetők is kivárhatnak, az amerikai-iráni nukleáris tárgyalások, az orosz-ukrán tárgyalások, valamint a nagyobb nemzetek gazdasági teljesítménye mozgathatja az olajárakat a következő időben. A K&H Értékpapír által közölt hír szerint kínálati oldalon jelentősebb növekedés zajlott le, az OPEC+ is emelt a kitermelés mértékén, így a kereslet növekedése stabilizálhatna magasabb szinteken az olajárakat. Az elmúlt néhány hét során az 55 és 64 dollár közötti zónában mozgott a WTI árfolyama is, amely a korábbi szintekhez képest alacsonyabb árakat jelez, így év eleje óta 14 százalékos mínuszban áll az árfolyam.
A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus árfolyama kilőtt a rotterdami árutőzsdén, egy megawattóra a hétfői záráshoz képest közel 2,5 százalékkal állt magasabban, 36 euró felett.
A kriptoeszközök sem mozognak azonos irányban. Míg a bitcoin árfolyama 0,04 százalékkal esett, 105 312 dollárra, addig az etheré 0,55 százalékkal, 2527 dollárra, a solanáé pedig 0,78 százalékkal, 167 dollárra ment fel.
Kamatcsökkentések és várakozások
A kínai jegybank a várakozásoknak megfelelően 10 bázispontos kamatcsökkentést hajtottak végre, így az irányadó, 1 éves hitelkamat 3,1 százalékról 3 százalékra, míg az 5 éves hitelkamat 3,6 százalékról 3,5 százalékra csökkent.
Az ausztrál központi bank (RBA) kedden 25 bázisponttal, kétéves mélypontra, 3,85 százalékra vitte le a jegybanki alapkamatot a kedvezőtlenebb globális kilátásokra és a hazai infláció csökkenésére hivatkozva, bár a további enyhítéssel kapcsolatban óvatos maradt – számolt be az Equilor Befektetési Zrt. Kétnapos kamatdöntő ülését lezárva az ausztrál jegybank azt mondta, hogy az inflációval kapcsolatos felfelé mutató kockázatok csökkentek, miközben a nemzetközi fejlemények várhatóan a hazai gazdaságot is terhelik. Az első negyedévben a fogyasztói árak inflációja 2,4 százalékon maradt, és a maginfláció kulcsfontosságú mutatója, a ’trimmed mean’ 2,9 százalékra csökkent, ami 2021 vége óta először van az RBA 2 és 3 százalék közötti célsávjába.
Raphael Bostic, az atlantai Fed elnöke arról beszélt, hogy jelenleg csak egy 25 bázispontos kamatcsökkentést tart elképzelhetőnek idén – idézték az Erste elemzői. Az amerikai jegybank márciusban olyan előrejelzéseket tett közzé, amelyek 2025-ben két negyedpontos kamatcsökkentést irányoztak elő. Bostic szerint azonban változott a helyzet, mivel a vámok magasabbak, mint amire a Fed az év elején számított. A fő nehézséget az jelenti, hogy fennáll a veszélye annak, hogy az infláció újra felpörög, a gazdaság viszont túlzottan lelassulhat. Bostic véleményére csatlakozott rá John Williams. A New York-i Fed elnöke is arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdasági bizonytalanság miatt a kamatlábak csökkentése szeptember előtt nem várható. Williams hangsúlyozta a beérkező gazdasági adatok állandó ellenőrzésének szükségességét, amivel Philip Jefferson, a Fed alelnöke és Neel Kashkari, a minneapolisi Fed elnöke is egyetértett.
A svájci jegybank nem zárja ki a negatív kamatszint lehetőségét. Martin Schlegel jegybankelnök arra figyelmeztetett, hogy az inflációs kilátások továbbra is rendkívül bizonytalanok, így nem zárható ki, hogy a későbbiekben visszatérnek a negatív kamatokhoz. A jelenlegi bizonytalanság miatt a befektetők menedéket keresnek, ami felértékelődési nyomást helyez a svájci frankra. Az Egyesült Államok leminősítésével kapcsolatban elmondta, hogy az amerikai állampapírok továbbra is a globális pénzpiac alapját képezik, belátható időn belül nem lesz alternatívája.
Tovább terjeszkedik a 4iG
A hazai informatikai társaság egyre nagyobb hangsúlyt fektet a külföldi együttműködésekre. A cég bejelentette, hogy szándéknyilatkozatot írt alá egy üzbegisztáni IT-vállalattal, az együttműködés elsősorban az információtechnológiára, innovációra és tudástranszferre fókuszálna.
Rossz hír az UBS-nek
A Bloomberg értesülései szerint a svájci bank elveszíthet egy fellebbezést egy olyan bírósági per ellen, amely 25 milliárd dollár értékben írna elő számára további tőketartalékot. Számos elemző szerint az UBS-nek aránytalanul magas tőketartalék-követelményeknek kell megfelelnie a többi európai bankhoz képest, ezért a svájci bank a saját helyzetén próbál könnyíteni.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.