Divergencia
A Bloomberg szerint az S&P 500 index komponens cégei ebben a negyedévben 165 milliárd dollár értékben vásárolnak saját részvényt, ami a 2007-es rekordot közelíti. Eközben a befektetők kivonják a pénzt a részvényalapokból: januárban 40 milliárd dollárt vontak ki, és jó úton haladunk afelé, hogy a negyedév minden idők legnagyobb kivonását hozza.
S&P 500, idei év |
A cégek saját részvény vásárlásainak azonban nem azonos a negyedéven belüli eloszlása: amíg nem hozták ki negyedéves jelentéseiket, addig nem nagyon vettek, utána viszont annál inkább. Ez meg is látszik a piacok mozgásán: az idei volt minden idők legrosszabb évkezdete, a zuhanás az év elejétől február közepéig tartott. Akkor viszont megfordult az irány, az emelkedés szakadatlan, és nagyjából sikerült is elérni az év eleji szinteket.
Egyvevős piac
Az eredmények ugyanakkor szerények lettek: a cégek profitja összességében már a harmadik negyedévben csökken egymás után, és ilyen nem volt 6 éve. Így viszont fenntarthatatlan lesz saját részvény vásárlásuk jelenlegi üteme, hisz ha nem a profitot költik erre, akkor vagy meglévő készpénzállományukat élik fel, vagy ami még rosszabb, hitelből vásárolnak. Ez pedig csak átmeneti ideig tarthat, és a végén ott lesznek az eladósodott cégek szerény profittal, a másik oldalon pedig hiányozni fog a vásárlóerő, ami piacokat jelenleg a magasban tartja.
Eleve roppant kockázatos a befektetők számára, ha a piacot egy tényező tarja fenn, hisz ha ez megváltozik, azonnali összeomlás lehet belőle. Egy egészséges emelkedő piacon sokféle vevő van, ha az egyik kiáll, ott van még rengeteg másik, szinte fel sem tűnik, nem okoz megrázkódtatást. Az egyvevős piac sokkal idegesebb: idén eddig szokatlanul sok olyan nap volt, amikor az S&P 500 egy százaléknál nagyobbat mozdul el napon belül, és ha ez a trend folytatódik, az idei lesz a legvolatilabb év 1938 óta.
Visszajönnek-e a többiek?
Kétségtelen, hogy a cégek profitja szakadatlanul emelkedett 7 éven át, ez önmagában meg is adta az alapot az emelkedő trendnek, és lett bőven pénzük, hogy vegyenek saját papírjaikból. Tavaly év végén az S&P 500 komponensek közül a pénzügyi szektoron kívüli cégek 900 milliárd dollár készpénzen ültek, ez 30 milliárdos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.
Ha az első negyedévre várható vásárlási ütem az év hátralévő részében is folytatódik, akkor becslések szerint az egész éves visszavásárlás összege közelítheti a 600 milliárd dollárt, ami meghaladja a 2007-es 589 milliárdot, amikor is tetőztek a tőzsdék. Mindenesetre, ha a cégek profitja továbbra sem növekszik, sőt a csökkenő negyedéves trend folytatódik, akkor óhatatlanul felélik a hatalmas készpénzállomány egy részét, és akkor törvényszerűen visszaesnek a vásárlások.
Akárhogy is lesz, a cégek vásárlásai önmagukban tartósan nem tudják a magasban tartani a piacot. A kérdés az, hogy látván a cégek lelkesedését, a befektetők visszatérnek-e a piacra, és az év eleji kitárazás után most megjön-e újra a kedvük a vételhez. A következő hónap elején kiderül, amikor a cégek a negyedév végén valóban megint visszavonulnak, és a jelentésekig szüneteltetik a vételt. Ha nem jönnek a vevők, megismétlődhet a januári forgatókönyv.