Idei csúcsára, 280 forint alá erősödött a forint az euróval szemben. Magyarországgal kapcsolatos speciális hír nem volt, így elég egyértelmű, hogy a nemzetközi hangulat javulása viszi a hazai devizát is.
Pálffy Gergely a BudaCash Brókerház elemzője elmondta, hogy a piaci szereplők még mindig az EKB elnökének múlt heti bejelentésére koncentrálnak és a leendő eurójegybanki lépéseket árazzák. Mario Draghi a múlt héten egy londoni konferencián azt mondta mindent megtesznek ami szükséges és amit az EKB meg tud tenni azért, hogy elkerüljék az euróövezet összeomlását és a plafonon levő állampapírhozamok további emelkedését. A beszéd óta enyhül a feszültség a kötvénypiacokon és a tőzsdéken, a nyersanyagárak emelkednek.
Ma is csökkent a feszültség Rómában és Madridban
Ma egyébként tovább enyhült a feszültség a kritikus euróövezeti kötvénypiacokon. Csökkent az olasz 5 és 10 éves államkötvény aukciós hozama, ugyanakkor a 3 éves állampapír hozama emelkedett. Olaszország összesen 5,48 milliárd euróért adott el a három kötvényből, ami némileg elmarad az eredetileg tervezett 5,5 milliárd eurótól. A 10 éves kötvény átlagos hozama 5,96 százalékra, április óta legalacsonyabb szintre csökkent június végi árverésen kialakult 6,19 százalékról. Az 5 éves kötvény hozama 5,84 százalékról ugyancsak áprilisi szintre, 5,29 százalékra mérséklődött. A 3 éves állampapír hozama 3,92 százalékról 4,49 százalékra emelkedett.
Londonban megint esik
Közben londoni elemzők arra figyelmeztettek, hogy túlzott lehet az eufória és az elvárások az EKB szerepével kapcsolatban. A Capital Economics elemzői szerint a piac csak arra figyelt oda, hogy az EKB mindent megtesz a helyzet rendezésére, ugyanakkor azt figyelmen kívül hagyták, hogy Draghi nem akar szembefordulni az elődeivel. Pálffy Gergely szerint egyértelmű, hogy az EKB továbbra is a másodlagos kötvénypiacokon fog vásárolni, nem nyúl a pénznyomda eszközéhez és nem lép be közvetlenül az államháztartási hiányok finanszírozásába. Az is fokozza a bizalmat, hogy az ESM mentőalap bankként is működhet amennyiben beindul. Ebben az esetben ugyanis nagyobb lenne a mozgástere a fertőző eszközök vásárlására.
A BudaCash elemzője felhívta a figyelmet, hogy ugyan az euró éppen nem erősödik párhuzamosan a forinttal, viszont több eszközzel együtt erősödik a hazai deviza, így a cseh koronával, a lengyel zlotyval, a norvég és izlandi koronával. A forint tehát kézenfogva megy a régióval, nincs magyar specifikus hír a piacon. Pálffy Gergely szerint egyébként a 280-as euróárfolyam nem volt erős ellenállási pont, az árfolyam napok óta közelít ehhez a szinthez. A hazai devizát egyébként is támogatja, hogy folynak az IMF-tárgyalások, és az is, hogy a jegybank nem csökkentette a kamatot, sőt Simor András jegybankelnök szavai arra utaltak, hogy addig nem is fogják, amíg tartósan nem javulnak a kockázati megítélések és a belgazdasági körülmények. Az általánosan csökkenő nemzetközi hozamszintek miatt ezért nőtt a magyar eszközök hozamelőnye.