298 forintig erősödött az euró a forinttal szemben délutánra, miközben a nemzetközi piacokon is egyre általánosabbá vált az eladói hullám. A dollár reggel óta ismét folyamatosan erősödik, a nyersanyagárak esnek, erősödik a japán jen is. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mi áll a forint gyengülésnek hátterében, mik azok a hazai és nemzetközi hírek, amelyek a devizánkat gyengítik.
- A kínai külkermérleg váratlanul többletet mutatott, ennek hátterében azonban nem elsősorban a külpiacok keresletének megugrása, hanem a kínai kereslet csökkenése áll. Ez a hír önmagában is elég lett volna ahhoz, hogy essenek a piacok.
- A japán jegybank hajnalban nem jelentette be a kötvényvásárlási programjának kibővítését, ez a múlt heti EKB és Fed hírekkel összhangban arra utal, hogy a világ nagy jegybankjai egyre inkább azon vannak, hogy felhagynak a lazító programokkal.
- Az általános eladói hullám erősíteni kezdte a kockázatkerülést, ami erősíti a dollárt, a jent és a svájci frankot, ezzel párhuzamosan esnek a nyersanyagárak és a kockázatosabb devizák, ez az egész folyamat általában öngerjesztő.
- Egyre feszültebb a hangulat ismét az európai adósságválság miatt, ma ismét nőttek a spanyol és az olasz állampapírok hozamai, ami automatikusan felveri szinte az összes kötvény hozamát, főleg az olyan szerencsétlen devizákét, mint a forint.
- Hat hetes csúcsra emelkedett a magyar és a török CDS árazás, előbbi az IMF/EU tárgyalások bizonytalansága, utóbbi a szíriai fegyveres konfliktus eszkalálódása miatt. Mivel a befektetők a legtöbbször „egy kalap alatt” kezelik a török lírát és a magyar forintot, egymás gyengülését is segítették.
- A kormány április 15. és 30. között hozza nyilvánosságra a konvergenciaprogramot. Ez gyakorlatilag feltétele a megállapodásnak a nemzetközi szervezetekkel, de az eddigi tapasztalatok alapján hosszú időhúzás kezdődhet ezután is. Korábban Pleschinger Gyula az NGM államtitkára a Privátbankárnak azt mondta, hogy elkerülhetetlen a megállapodás. Ez inkább forintpozitív hír volt.