Hogy-hogy ilyen jó erőben van a forint?
Hiába a megszorító csomagok és a gazdaságpolitikai bizonytalanság (teljesítjük-e az idei hiánycélt?), a pénteki bejelentések után hétfőn csak a hazai részvénypiacon volt eladói nyomás, a forint erősödött, ez a meglepő tendencia pedig ma is folytatódott. A magyar fizetőeszköz az euró ellenében a 280-as szintet kóstolgatta ma, ami azt jelenti, hogy a forint két hete nem volt ilyen jó erőben.
Az euró forintárfolyama. Forrás: Privátbankár Dealbook |
Egy dollárért 219 forintot kérnek a bankközi devizapiacon, a svájci frank jegyzése 233,19 szemben a két nappal ezelőtti 235 forint feletti szinttel. Az euró ma folyamatosan erősödni tudott a dollárral szemben, a reggeli 1,27 alatti szintről egészen 1,2816-ig, ami a 200 napos mozgóátlag felett van már.
Az euró dollárárfolyama. Forrás: Privátbankár Dealbook |
A pénteki bejelentésekkel együtt már 850 milliárd forintra rúg a kormány megszorítócsomagja, londoni elemzők szerint Magyarország egyike a legkockázatosabb országoknak, az IMF-megállapodás egyre távolabb, Budapest sem számít már rá, hogy idén összejön - a befektetők pedig egyszerre csak elkezdik szeretni a forintot. Miért is?
"A magyar eszközök erősen carry-instrumentumok – a kamatkülönbözet miatt válnak keresetté, vagy éppen nem. Most éppen jól működik a világban a carry trade; a volatilitás alacsony, kisebb a kockázata, hogy az esetleges árfolyamváltozásokon, a felárak tágulásán keresztül veszteséget szenved el a befektető. Egy nyugodt kamatkülönbözetbe beleülni nagyon jó üzlet" - interjúnk Orbán Gáborral, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletágának vezetőjével. >>> |
A globális piacon tapasztalható hozamszegény környezetben a 6,25%-os magyar alapkamat és a viszonylag magas forintos pénzpiaci kamatlábak még mindig nagyon jó környezetet biztosítanak a carry trade számára - magyarázta kérdésünkre Pálffy Gergely, a Buda-Cash elemzője. A fejlett piacok irányadó kamatai mind nulla közeliek, így a befektetők gyakorlatilag nem foglalkoznak a belföldi, gazdaságpolitikai eseményekkel.
Ez állhat annak a hátterében, hogy a forint jóformán sem a kedvezőtlen IMF-kommentárra, sem a Fitch meglebegtetett felülvizsgálatára, sem pedig a Bank of America-Merril Lynch véleményére ("el kell kerülni Magyarországot") nem mozdult, meg sem érezte a sok negatív véleményt: az elmúlt másfél hétben a 285-ös szintről 281 alá süllyedt a jegyzés. A hozaméhség az, ami a befektetőket a forint piacára tereli - mondja Pálffy.
Meddig tarthat ki a hazai deviza ereje?
"Előbb-utóbb a szemét kiborul a szekrényből" - mondja a Buda-Cash elemzője arra a kérdésünkre, visszavonulót fújhatnak-e a befektetők a hazai deviza piacáról. Ha a nemzetközi hangulat negatívra vált, a hozamvadászok is inkább a kockázatkerülés felé fordulnak és nélkülözni fogják a forintot. "De egyelőre még a kamatprémium miatt nagyon erős tud lenni a forint" - így Pálffy.
Az elemző szerint a befektetők inkább az európai helyzetet fogják figyelni, mint az amerikait, a fiscal cliff ugyanis egyelőre elkerülhetőnek látszik. Európában Spanyolország és Görögország helyzete indíthatja be inkább a félelmeket, főleg utóbbi, ahonnan ma sem érkeztek jó hírek. A görög hitelcsomag kérdéseben az IMF és az Európai Bizottság között is vannak feszültségek, de az európai finanszírozók sem tudnak egy platformra lépni, Németország csak jövő vasárnap állhat elő megoldásai javaslataival, Berlinben is nagy viták folynak arról, hogyan lehetne megoldani a görög adósságválságot (ismét szükséges-e annak egy részének elengedése, amit a Valutaalap is szorgalmaz).
"Nem látunk rá esélyt, hogy 2-3 hónapos időtávon tiszta vizet öntenének a pohárba a felek a görög adósságprobléma rendezésében. Ez az a probléma, ami olyan szinten eszkalálódhat, hogy középtávon a befektetők kedvét is lehúzhatja" - mondja a Buda-Cash elemzője.