5p
Idén automatikusan lejárnak az első, 2010-ben indított tartós befektetési számlák, így a tulajdonosoknak év végéig dönteni kell az itt elhelyezett megtakarításokról. Az adókedvezmények további igénybevételéhez hosszabbítás szükséges, amit írásbeli nyilatkozattal lehet megtenni. Akkor is érdemes lehet ilyet nyitni, ha nem teljesen biztos a futamidőnk.
(Fotó: Eidenpenz József)

A tartós befektetési számla, ha a teljes, öt naptári évre rúgó futamidőre meg tudjuk tartani, akkor teljes kamatadó-mentességet és eho-mentességet nyújt a megtakarítók számára – írja a K&H Alapkezelő sajtóközleménye.

Mi a teendő a régi tbsz-ekkel?

Az idén lejáró tbsz-számlák tulajdonosai az év végéig dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a szerződést, és továbbviszik a teljes összeget, amely így 2016. január 1-jétől egy új ötéves periódust kezd. Ehhez a tulajdonosok nyilatkozatára van szükség. Amennyiben a tulajdonosok nem nyilatkoznak a számla folytatásáról, a 2010-es tbsz automatikusan lejár, és az eddig ott nyilvántartott pénz és értékpapírok december 31-ét követően átkerülnek normál értékpapírszámlára – írja a táraság.

Komment: A négykulcsos egykulcsos

Hosszú távú befektetés, mégsem lehet csak úgy elfeledkezni róla. Nyilatkozz, hosszabbítsd meg, fektesd be újra, de ha mégis kivetted, valld be, fizesd be utólag, szituációtól függően folyton foglalkoztatják az embert, és egyes esetekben szörnyű az adminisztrációs teher. Több energiát kell fordítani az adózás, az adózás rendje megtanulására, mint a befektetésekre.

De legalább megúszható az egykulcsos adórendszerünk négyféle tőkepiaci adókulcsa. Íme a négykulcsos egykulcsos: mert van amikor nulla (tbsz 5 év után), van 6 százalékos tétel (eho), 10 százalékos (tbsz 3 év után), 16 százalék (normál adótétel). Illetve ezek kombinációi. és akkor még a külföldi bonyodalmakról nem is beszéltünk. Noooormáááális?

Egyelőre „nincs egységes álláspont a szolgáltatók körében, hogy az ötéves ciklus végén lehetőség van-e a részleges kivételre. Ezzel kapcsolatban a jogszabályok pontosítása várható” – teszik hozzá. A befektetők azonban egyértelműen akkor járnak jobban, ha nyilatkoznak a hosszabbításról, ezzel csak nyerni lehet.

Nincs büntetés, csak jutalom

Ha ugyanis meg tudjuk tartani újabb öt évre a befektetést, akkor ismét kihasználhatóak az ezzel járó adókedvezmények. Míg ha időközben fel kell bontani a számlát, akkor a normál értékpapírszámlán tartott megtakarítások szerint adózunk, amely szerint egyébként tbsz nélkül is adóztunk volna. Büntetés tehát nincsen.

Ha valaki idén már nyitott tbsz számlát, akkor a nyilatkozattétel után a lejáró tbsz-számláról az új tbsz-re kerül át a korábbi megtakarítás, tehát a két állományt összevonják. Akár lejár, akár meghosszabbítják a tbsz-t, a számlán lévő értékpapírok új bekerülési árat kapnak – fejezi be az alapkezelő. Ez akkor lényeges, ha korán vesszük ki a pénzt és adózni kell, mert a bekerülési ár és a kikerülési (eladási) ár különbsége alapján számítódik majd az adó.

Semmi macera a bevallással

Érdemes még hozzátenni, hogy a tbsz-szel sokkal egyszerűbb az adózás, az szja-bevallás kitöltése, az árfolyamnyereség-adót, az egészségbiztosítási hozzájárulásnak nevezett hat százalékos különadót, kamatadót nem kell számolgatni, adóbevallásban bevallani, befizetni.

A tbsz-re lehet helyezni devizás értékpapírokat is, de jó tudni, hogy egyes külföldi, főleg Európán kívüli országokban forgó értékpapíroknál jelentkezhetnek komplikációk az osztalékadóban, árfolyamnyereség-adóban, egészségügyi hozzájárulás terén. Ezért javasolt az EU (illetve az EGT) országainál maradni.

A K&H Alapkezelő megemlíti azt is, hogy „a befektetési alapok futamideje ezért sok esetben éppen a tbsz-szel járó adókedvezményekhez igazodva lett kialakítva”. Ezzel alighanem hazabeszél, hiszen a tőkevédett alapok legnagyobb hazai kibocsátója, azok pedig fix futamidejűek. Általában azonban rövidebb a futamidejük öt évnél, újrabefektetéssel mindenképp kell törődni, így a nyílt végű alapok is legalább annyira jól megfelelnek a tbsz-re.

Mire jó nekem az a tbsz?

A tartós befektetési számla a hosszú távú lakossági megtakarítások ösztönzésére bevezetett, ám nem túl befektető-barát, meglehetősen bonyolult konstrukció. A lényege, hogy ha öt naptári évre megtartja az ügyfél a számlán levő befektetéseit, akkor adómentessé válnak. Ha pedig három naptári évre, akkor a 16 százalékos általános adókulcs helyett csak tíz százalékot kell fizetni.

Ha tehát az idén ilyet nyitunk, akkor az öt év 2016. január elsején kezdődik, és 2020. december 31-én ér véget. Erre csak az idén lehet pénzt befizetni, ám a 2015-ös évben, az úgynevezett gyűjtőévben keletkezett hozamok, kamatok is adómentesekké válnak. A később bevezetett hat százalékos egészségügyi hozzájárulás is megúszható vele. A nyesz-től (nyugdíj-előtakarékossági számlától) eltérően devizás befektetések is elhelyezhetők rajta.

Az értékpapírokat futamidő alatt el lehet adni, másikat lehet vásárolni helyette, de a lejárat előtti pénzkivét esetén az adókedvezmény megszűnik, és három naptári éven belül a normál értékpapírszámla adózása szerint be kell fizetni az adókat. (Ami az adminisztrációs terhek miatt is kerülendő.) Három éven túl a három év utáni kedvezmény megmarad.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG