Hamarosan megjelenik az a rendelet a Magyar Közlönyben, amely arról szól, miképpen kellene meghatározni az adós egyes vagyontárgyainak forgalmi értékét a családi csődvédelmi eljárásban - tájékoztatta a Napi Gazdaságot az Igazságügyi Minisztérium. A kormány hivatalos honlapján nemrég megjelent jogszabálytervezet azt részletezi, hogy mennyit érhet a tartozásokból kitörni akaró, s az új jogi megoldásban bízó ügyfél lakása, autója, különféle ingósága, követelése.
A családi csődvédelemről szóló, június végén megszavazott törvény szerint az érintettek vagyona - bizonyos kivételektől eltekintve - szerephez jut az adósságrendezési folyamatban. Emiatt elengedhetetlen, hogy az eladósodott személy pontosan feltüntesse valamennyi, a tulajdonában álló értéket, akárcsak tartozásainak hiánytalan katalógusát. A lajstromhoz csatolni kell minden olyan hivatalos és más dokumentumot, amely az adós állítását alátámasztja. Így értékbecslések, jövedelemigazolások vagy fizetési felszólítások, terhelési értesítők, esetleg a hitel felmondásáról szóló iratok szerepelhetnek az összesítésben.
Nem meglepő, hogy a legtöbb részlet az ingatlanok kapcsán került elő, a lakások, házak, telkek ügyében ugyanis számos variáció képzelhető el. Megeshet, hogy az ingatlant - banki kölcsön miatt - jelzálog terheli. Ilyenkor a hitelnyújtáskor rögzített forgalmi érték lenne a mérvadó, amennyiben ilyen nincs, akkor az úgynevezett hitelbiztosítéki érték kerülne előtérbe.
Mire jó a magáncsőd? A magáncsőd kifejezetten kedvező intézmény a tartozását fizetni akaró, de nem tudó, ám jövedelemmel rendelkező ügyfélnek. A főhitelezőnek (jellemzően a bankoknak) azonban komoly adminisztrácioót jelent majd az intézmény. Részletek >> |