Thomas Pikkety francia sztárközgazdász könyve, A tőke a 21. században rengeteg ember fantáziáját megmozgatta. A jövedelemkülönbségekről szóló publikációk megsokszorozódtak a könyv hatására és slágertéma lett nem csak az akadémikusok, hanem a médiában és a közbeszédben is. Azzal azonban kevesebbet foglalkozunk, hogy mekkorák a vagyonmegoszlási különbségek egy ország lakosságában, pedig hasonlóan árulkodó lehet a társadalomról. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) átfogó kutatással próbálta betölteni az űrt.
Tátongó szakadékok mindenütt
A tanulmány szerint az Egyesült Államokban a háztartások leggazdagabb 10 százaléka a vagyon több, mint 75 százalékát birtokolja, a leggazdagabb 5 százalék pedig 63 százalékát. A leggazdagabb egy százalék birtokában a vagyon 35 százaléka van, míg a lakosság legszegényebb három ötöde (az első három kvintilis) mindössze alig két százalékát birtokolja a lakossági vagyonnak.
A kutatásban szereplő háztartások vagyoni mediánja és átlaga dollár paritáson mérve. Forrás: OECD |
Egyenlőségre törekedve
A legegyenlőbb vagyonmegoszlást Szlovákiában mutatta ki az OECD, ahol a háztartások leggazdagabb 10 százaléka is és a legszegényebb három ötöde is egyaránt több, mint 30 százalékát birtokolja a lakossági vagyonnak. A leggazdagabb öt százalék Szlovákiában a vagyonnak mintegy 25 százalékát, a leggazdagabb egy százalék pedig valamivel kevesebb, mint tíz százalékát birtokolja.
Az OECD tagországok átlagában a leggazdagabb háztartások 10, 5 és egy százaléka sorrendben a lakossági vagyon 50, 37 és 10 százalékát birtokolja, a legszegényebb három ötöde pedig 13 százalékát.
A vagyon megoszlása a leggazdagabb és legszegényebb rétegek között. Forrás: OECD |
Az USA mindent visz?
A háztartások átlagos vagyona és a birtokolt vagyon mediánja (a sorba rendezett adatok között a középső érték) között az Egyesült Államokban a legnagyobb az eltérés, a háztartások átlagos vagyona több, majdnem nyolcszorosa a mediánnak: az átlagos vagyon mintegy 400 ezer dollár (2005-ös vásárlóerő paritáson), a medián pedig valamivel több, mint 50 ezer dollár.
A leggazdagabbak a luxembourgi háztartások átlagosan közel 650 ezer dollár vagyonnal és a vagyonmegoszlás is a legegyenlőbbek közé tartozik az OECD tagok körében, hiszen a medián is több, mint 350 ezer dollár, azaz az átlagnak több, mint a fele.
Az OECD-átlag valamivel több, mint 200 ezer dollár nettó vagyon háztartásonként, mintegy két és félszerese a mediánnak. Egyenlőtlen vagyonmegoszlásra utal, hogy Hollandiában az átlagos vagyon ötszöröse, Németországban és Ausztriában pedig négyszerese a mediánnak.