Erdőben, húzós terepen, hóban is menetel, ládákat pakol polcokra, ha fellökik, villámgyorsan felpattan, ajtókat nyit ki és az utóbbi időben felére fogyott a súlya, mi az? A Google-csoport új, Atlasz nevű robotja. A fejlődés megdöbbentő, sőt ijesztő, ha pedig eddig valaki nem hitt abban, hogy az ő életében komoly gyakorlati hasznuk lesz a robotoknak, annak lehet, hogy ideje kételkednie.
A Boston Dynamics, a Google leányvállalata szerdán reggelre tette közzé az új videót, „Atlasz, az új generáció” címmel. Az új „lény” elődjéhez képest 15 centivel alacsonyabb, 175 centis és fele olyan nehéz, 81 kiló, így egészen emberszabású lett. Rengeteg szenzor és kamera gondoskodik arról, hogy az egyensúlyát megtartsa vagy visszanyerje, az áramot akkumulátorról kapja.
A Google 2013-ban szép csendesen felvásárolt egy csomó robotikai és azzal kapcsolatos területen működő céget, azután egy ideig azon vitatkozott a sajtó, hogy robotjai katonai vagy polgári célokat fognak-e betölteni. A Google „robot-hadseregéről” beszéltek. Mivel a cég kapitalista, profitorientált vállalat, valószínűleg is-is, egyszerűen a jövő legnagyobb és legjövedelmezőbb robotgyártója szeretne lenni.
Amint a robotok egyre ügyesebbek és használhatóbbak lesznek, várhatóan egyre több területen lehet majd őket (pardon, azokat) alkalmazni. Így elmosódhat a határ a katonai és a polgári alkalmazás között, illetve az egyik terület fejlődése magával vonja a másik fejlődését is (mint már annyiszor a történelemben). Hasonlóképpen vélekedett a Bloomberg által korábban megkérdezett szakértő is.
A Bloomberg szerint sok polgári alkalmazása lehet egy ilyen robotnak, bányákban, földeken, katasztrófa-helyzetekben, mint a Fukusimai Atomerőmű a robbanás után. A robot egyébként nem az egyetlen prototípus, a Bloomberg egy másik videójában egyenesen „a Google legijesztőbb öt robotjáról” beszélt, amelyek között van emberszerű, katonai célú, kutyához és rovarhoz vagy gyíkhoz hasonlító egyaránt.
A The Daily Conversation videója pedig számos katonai célú robotot, ember nélküli harci járművet mutat be, és egyenesen azt jósolja, hogy a hadviselés az emberiség története során a legnagyobb változás előtt áll.
Vannak, akik a robotika fejlődése nyomán már azért aggódnak, hogy a szexrobotok nemsokára az emberi kapcsolatok rovására fognak menni. (A „sex robot” kifejezésre már ma is tucatnyi angol nyelvű videót lehet találni a Youtube-on.)