5p
A japán cégóriás a brit autóipar történetének legnagyobb gyárává fejlődött az Egyesült Királyságban, a megállapodás nélküli kilépés azonban komoly károkat okozhat.

A Nissan szerint súlyos következményekkel jár, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból és nem alakítanak ki megfelelő feltételrendszert a Brexit utáni időszakra. A Japán autóipari óriáscég nagy-britanniai részlege kiemeli: az ország 1986 óta a cég egyik európai gyártóbázisa, és az ugyancsak nagy-britanniai központú európai kutatási-fejlesztési és tervezési részleg kifejezetten ez EU-piac igényeire szabva végzi termékfejlesztési tevékenységét.

A Nissan szerint a régióval való akadálytalan kereskedelemnek köszönhető, hogy a cég Sunderlandben működő termelőüzeme a brit autóipar egyetemes történetének legnagyobb gyárává fejlődhetett. A Nissan az északkelet-angliai gyárban készülő autóknak több mint a felét az EU-piacra exportálja.

Megállapodás nélkül a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere lép életbe, aminek súlyos következményei lennének a brit ipar egészére: a WTO szabályzata alapján ugyanis a járműalkatrészekre 4,5 százalékos, a Nagy-Britanniából érkező autóimportra 10 százalékos vámot vetne ki. A mindezzel járó veszteségekre a brit járműipar számos vállalata és képviseleti szervezete mellett a londoni parlament szakbizottsága is felhívta már a kormány figyelmét.

Óriási károk az autóiparban

Ilyen forgatókönyv esetén 550 ezer járművel, 19 százalékkal csökkenne az EU-piacra irányuló éves brit autóexport - a brit autóipar így4,5 milliárd és 7,9 milliárd font (1650-2900 milliárd forint) közötti éves exportbevételtől esne el. A tanulmányban szereplő adatok szerint a brit autóipar exportjának 56 százalékát az EU-piac veszi fel.

A brit miniszterelnök valójában az EU-ban tartaná Nagy-Britanniát?

A legfrissebb felmérés szerint a brit választóknak csaknem a fele úgy gondolja, hogy Theresa May miniszterelnök valójában az Európai Unióban tartaná Nagy-Britanniát. Részletek >>>

A helyzet azonban túlmutat az autóiparon: Theresa May és a japán gazdasági elit februári találkozóját követően a tokiói brit nagykövet komoly következményeket ábrázolt arra az esetre, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból. A japán vállalatok pedig úgy tűnik, nem várnak csodára a célegyenesben és máris elkezdték áthelyezni tevékenységüket a szigetországból – ráadásul nagyságrendekkel visszavennék az ottani működést, ha nem születik megállapodás a következő időszakban.

A japán cégek távozása mindkét félnek komoly hátrányt jelentene, a befektetők számára az USA után ugyanis az Egyesült Királyság a második legkedveltebb célpont: csak 2017 mintegy 153 milliárd dollár befektetés érkezett Japánból. A briteknél ráadásul több mint ezer japán érdekeltségű céget tartanak számon, akik nagyjából 160 ezer embert foglalkoztatnak. Erről itt részletesebben is olvashatsz >>>

Alig maradt ideje a briteknek

Theresa May a kormányzó Konzervatív Párt e héten tartott éves kongresszusán felszólalva kijelentette: London megállapodásra törekszik az Európai Unióval a Brexit feltételrendszeréről, de nem bármilyen áron. A brit miniszterelnök terve már saját pártjában is megosztottságot eredményezett, miközben a figyelme az EU-val – már-már zátonyra futott – párbeszédének előremozdítására koncentrál – írja a Wall Street Journal.

May szerint a britek jelenlegi terve képes lenne hidat alkotni az elvárások között, így egyszerre lehetne gördülékeny kereskedelmi kapcsolatokat kialakítani, miközben tiszteletben tartanák a 2016-os referendum eredményét. A kritikák szerint azonban a mostani tervezet még mindig túl szoros kapcsolatot vizionál az EU és az Egyesült Királyság között. A kormányfő tervei szerint szoros együttműködés maradna a termékek és élelmiszerek kereskedelmében, de a szolgáltatói szektorban már különböznének a nézetek. Ezen felül a britek eltávolodnának a mezőgazdálkodással, halászattal és bevándorlási politikával kapcsolatos irányelvektől is.

Az idő egyre szűkösebb, May-nek már csak pár hete maradt, hogy valamilyen megállapodásra jusson az európai partnerekkel. A tervezetet még az év végéig el kellene fogadtatni az európai vezetőkkel, hogy tisztázzák a képet a márciusi kiválásig. Az EU azonban most is hevesen elzárkózik a jelenlegi tervektől, mivel álláspontjuk szerint a termékek és szolgáltatások piaca elválaszthatatlan. May szerint Nagy-Britannia nem fél attól sem, hogy esetleg megállapodás nélkül kell kilépnie az EU-ból. Hozzátette ugyanakkor, hogy a megállapodás nélküli Brexit a kétoldalú kereskedelemben megjelenő vámok és a költséges határellenőrzések miatt a felek számára egyaránt rossz lenne.

Egymásra talált May és Trump - már az EU-s alku sem számít?

Ismét javulni kezd Theresa May és Donald Trump viszonya, legutóbbi megbeszélésükön már ambíciózus szabadkereskedelmi megállapodásról szólt a fáma. Az EU-val döcögős tárgyalások mellett fontos a szigetországnak, hogy további kereskedelmi partnereket találjon, dea brit kormányfő szerint nincs veszély, a britek vonzereje a Brexit után is megmarad - főleg Amerika segítségével. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>>

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
Vállalat Nagy siker a kínai mobiltelefongyártó második ajtómodellje
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:20
Xiaomi új SUV-jára leadott hatalmas megrendelések fokozzák a Teslával szembeni kihívásokat.
Vállalat Nagy bejelentést tett a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:41
A Magyar Telekom 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen döntés született a Társaság passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztásáról.
Vállalat Lepacsizott a Mol és az MVM – befutott egy méretes olajszállítmány
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:59
Megérkezett a horvát kikötőbe.
Vállalat Óriási üzlet közeleg az olajiparban?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:14
80 milliárd dolláros biznisz lehet.
Vállalat Az Uber boszorkányos módszerrel jutott hatalmas profithoz?
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 17:31
Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG