Komolyabb adókat szednének az Ubertől Kanadában – derült ki a Justin Trudeau kanadai miniszter által bemutatott éves költségvetésből. A fuvarmegosztó vállalat ezzel olyan adósávba kerülne, ami eltüntetné versenypiaci előnyét a hagyományos taxikkal szemben - írja a Reuters.
A költségvetési nyilatkozat szerint Justin Trudeau liberális kormánya módosítaná a jövedéki adóról szóló törvényt, ami a taxi társaságokéhoz hasonló adóterhet róna az Uberre. A jelenlegi törvény értelmében az Uber sofőröknek lehetőségük van kikerülni az adórendszert, amennyiben a bevétel nem haladja meg a 30 ezer kanadai dollárt (CAD). A mostani törvény eltörölné ezt a kedvezményt.
Így lenne egyenlő?
A kanadai pénzügyminiszter szerint fontos, hogy egyszerűbb és igazságosabb adórendszert alkossanak. A mostani intézkedések csak eltörlik a versenypiaci egyenlőtlenségeket. Akár Uberben, akár taxiban utazunk, kötelesek vagyunk forgalmi adót fizetni. Úgy gondoljuk, ez a helyes megközelítés, amit a kanadai nép is elvárna – tette hozzá Bill Morneau.
Az Uber szóvivője elmondta, egyelőre felülvizsgálják a módosított költségvetést és annak lehetséges következményeit, a napokban azonban újabb közlemény várható részükről. Az előrejelzés szerint a törvénymódosítás több mint 3 millió kanadai dollárral növelheti az idei költségvetési mutatót, de következő években 5 millió fölé is emelkedhet ez az érték.
Egyre többen mondanak fel
A adóterhek természetesen a fuvardíjak emeléséhez is vezetnek, de nem csak emiatt fáj a 70 milliárd dolláros cég feje. Alig hét hónap után mondott le posztjáról a vállalat elnöke, Jeff Jones. Távozásának oka nem teljesen világos, de a hírek szerint Jones szerepe megkérdőjeleződött, amikor is a cég új ügyvezető igazgatót kezdett keresni a jelenlegi vezérigazgató, Travis Klanick mellé. Erről itt olvashatsz részletesebben.
Jones feladatköre némiképp átfedésben volt az ügyvezetői teendőkkel, az Ubernél tapasztaltak alapján azonban úgy érzi, nem ő a legmegfelelőbb ember erre a célra, így inkább búcsút intett a vállalatnak, és a több ezer munkatársnak. A vezérigazgató-helyettes Brian McClendon pedig politikai pályára készül, így ő is várhatóan április elejével távozik a csapatból.
Hasonlóan nagy port kavart nemrégiben a mérnöki vezető, Amit Singhal lemondása is, aki szexuális zaklatás vádja miatt hagyta ott az Ubert. Egy korábbi alkalmazott blog-bejegyzése szerint a cégnél igencsak gyakori a szexuális zaklatás, gyakran következmények nélkül.
Alkalmazással a rendőrség ellen
A vállalat ezelőtt titkos alkalmazása miatt került reflektorfénybe. A New York Times írása alapján az Uber éveken keresztül használt egy titkos eszközt, ami képes megtéveszteni a hatóságokat az olyan országokban, ahol jelentős korlátozás vagy tiltás alá esik a cég működése. A Greyballnak nevezett alkalmazás többek között az Uber adatbankjából gyűjtött információkat, hogy azonosíthassa és megkerülhesse a hivatalos személyeket.
Az Uber e-mailben reagált a vádakra. Szerintük a program segített megtagadni a csalárd felhasználók felkéréseit, akik sértik a szolgáltatás feltételeit, legyen szó a sofőrök fizikai bántalmazásról, a tisztességtelen versenytársakról - vagy éppen azokról az ellenlábasokról, akik hivatalos személyeknek jelentenek, korlátozva ezzel a járművezetőt.
Csak megszivatták az Ubert: kötelező lesz a nyelvvizsga - részletek >>> |
Az Uber egyik alkalmazottja is megerősítette: a vállalat valóban használt efféle technikákat. Ugyanakkor hozzátette: Az Egyesült Államokban nem működött egy évnél tovább a titkos program. A New York Times szerint az Uber nem csak Bostonban és Las Vegasban, hanem Kínában, Olaszországban, Franciaországban és Dél-Koreában is használta a Greyballt.
Az Uber körüli botrányokról már rengeteget írtunk, a cikkeket itt találod a Privátbankár.hu-n. >>>