Az Opus Global Nyrt. és az EPH közvetett befolyást szerez a Mátrai Erőmű Zrt.-ben – tette közzé az Opus Global Nyrt a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Ha tovább olvasnál az Opus ügyeiről, a kapcsolodó Privátbankár.hu-s cikkeket itt lehet megtalálni. >>> |
A bejelentés szerint a tőzsdei vállalat érdekeltségében lévő alapkezelő Status Energy Magántőkealapja, valamint Közép-Európa legnagyobb energetikai csoportja, a cseh Energetický a Průmyslový Holding (EPH) által alapított közös vállalat vásárolja meg a Mátrai Erőmű Zrt. többségi, 72,62 százalékos tulajdonrészét.
A tranzakció lezárásához az hatáskörrel rendelkező versenyjogi hatóságok felügyeleti eljárása és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hozzájárulása is szükséges.
Az értékesítés az erőműben lévő állami tulajdont nem érinti, a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) a Mátrai Erőmű Zrt-ben meglévő 26,15 százalékos részesedését megtartja.
Egy közép-európai sikersztori
Az Index még júliusban írt a felvásárlásnál megjelenő cseh vállalatról. Mint írták, az EPH mögött felvásárlásokhoz nagyon jól értő emberek állnak, akik mikor pár éve látták, hogy az energetikai eszközök az alacsony olajárak idején nagyon alulértékeltté váltak, és a hitel is olcsó lett, felvásároltak idegen tőkéből mindenféle energetikai eszközt.
A Mol-csoportnak régi ismerőse, jellemzően üzleti ellenfele az EPH. Korábban ugyanis az EPH éppen a Mol és az MVM konzorciuma elől vitte el a Szlovák Villamos Művek (olasz tulajdonú részvénycsomagjának egy részét.
J&T Group
1993-ban két iskolai osztálytárs, Ivan Jakabovič és Patrik Tkáč Pozsonyban létrehozták a J&T csoportot (a cégnév a két vezetéknévből ered).
A vállalkozás-birodalom pénzügyi szolgáltatóval, ingatlanüzletekkel, benzinkutakkal, szállodaláncokkal, sporttal és médiával is foglalkozik. Az alapítók multimilliárdosok lettek (ebben a történetben ez kivétel nélkül minden szereplőre igaz lesz), és sohasem ódzkodtak a kalandosabb helyszínektől. Most is éppen Oroszországban, Mexikóban, illetve a karibi térségben mozgolódnak.
Aztán a J&T egyszer csak elhatározta, hogy beszáll az alacsony olajárral sújtott, így olcsó energetikába is. A feladatot a cseh Daniel Křetínský kapta meg. A brnói értelmiségi családban felnőtt fiatalember jogászként végzett és a nevezett J&T pénzügyi cégnél kezdett el ügyvédként dolgozni, de hamar belekóstolt az üzleti pályába és partner lett.
Amikor a J&T 2009-ben az energetika felé nyitott, Křetínský kapta a részleg vezetésének a feladatát, ebből úgy meggazdagodott, hogy mára már eurómilliárdosnak tartják. Ma már egyéb vállalkozásai is vannak, például több napilapja, köztük a legnagyobb példányszámú cseh újság (Blesk), ami egy bulvárlap.