Mark Zuckerberg. (MTI/AP/Eric Risberg) |
Ahogy arról már korábban írtunk, hatalmas felháborodást keltett a mintegy 50 millió Facebook-felhasználó adataival történő visszaélés. A republikánus párthoz több szállal is kötődő Cambridge Analytica ugyanis ennyi profilról szívott le személyes adatokat, majd használta fel azokat politikai célokra az elnökválasztási kampányban – mind Trump mellett, mind mások lejáratására, ahogy arról a cég egykori igazgatója, Alexander Nix is nyilatkozott.
A kibukó ügy hatalmas port kavart, a Facebook papírjait kiszórták a tőzsdén (tegnap 5,5 százalékos mínuszban is járt a papír), többen pedig a #DeleteFacebook – Töröld a Facebookot! – mozgalom mögé álltak. A londoni alsóház bekérette Mark Zuckerberget, hogy bíróság előtt adjon választ a súlyos vádakra, de magyarázatot követel az amerikai szövetségi ügyészség, és persze a több mint egymilliárd felhasználó is. Mark Zuckerberg azonban hallgatott – egészen mostanáig.
„Szörnyen sajnáljuk”
Nem annyira meglepő, hogy Zuckerberg rögtön egy bocsánatkéréssel indított, meglátása szerint ez egy óriási bizalomtörést jelent a céggel szemben, amit meg is ért, és szörnyen sajnálja, hogy így alakult, írja a Reuters. Elmondása szerint nem vesztegetik az időt, hiszen a Facebooknak „alapvető kötelessége megvédeni az emberek adatait”, így ideje „kiköszörülni a csorbát” és kijavítani a hibákat. Hozzátette: „nem volt számottevő a profiltörlések száma” a botrány kirobbanását követően.
A terv szerint a közeljövőben felülvizsgálnak több ezer alkalmazást a Facebookon, emellett korlátozzák a fejlesztők hozzáférését az adatokhoz, illetve hamarosan érkezik majd egy gomb, amivel minden felhasználó kikapcsolhatja az adataihoz való hozzáférést – ettől persze még nem leszünk láthatatlanok, de az alkalmazásoknak sokkal nehezebb lesz hozzáférni a profilunkhoz és a barátaink adataihoz. Mindez várhatóan több millió dollárjába kerül majd a csapatnak.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a CNN-nek adott interjújában Zuckerberg egy szóval sem említette a hirdetőket, noha ők is hozzáférnek minden adatunkhoz – és ők adják a cég bevételének tetemes hányadát.
Kellett egy bűnbak?
A Cambridge Analytica egykori alkalmazottja volt a pszichológus Aleksandr Kogan is, akit mind a Facebook, mind az adatgyűjtő vállalat is bűnbakként kiáltott ki az esetben. A férfi a cég segítségével még 2014-ben megszervezett egy kvízjátékot a Facebookon, azzal a meghirdetett céllal, hogy a résztvevők elemzést kapnak a tipikus személyiségjegyeikről – erre Kogannak volt szüksége a saját kutatásához.
A játékban mintegy 270 ezer Facebook-profil tulajdonosa vett részt, és az ő Facebook-ismerőseik hálózatának elérésével a cég összesen 50 millió, zömmel amerikai Facebook-profil tulajdonosának adataihoz fért hozzá, tudtuk és beleegyezésük nélkül. Az eset azonban felhívta a közösségi oldal figyelmét a hibákra, így azóta már több változtatást is eszközöltek, egyebek mellett a fotókon való tagelés is hozzájáruláshoz köthetővé vált, valamint sokkal nehezebben oszthatnak meg a felhasználók információkat a barátaikról.