5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Semmilyen ismeretlen eredetű élelmiszer nem kerülhet be a magyar élelmiszerláncba, az internetezők pedig mindig kiborulnak azon, hogy tonnányi élelmiszert semmisítenek meg egy-egy lefoglalás után a hatóságok. A jogszabályok nem is teszik lehetővé, hogy élelmiszerként vagy takarmányként használják fel a lefoglalt tételeket, most mégis volt több eset, amikor a végén állatokhoz került a zöldség – hogyan lehetséges ez? A Privátbankár.hu utánajárt.

Rossz nézni, ahogy a sok élelmiszert megsemmisítik

Minden alkalommal, amikor a hatóság több tonna ismeretlen eredetű élelmiszert semmisít meg, felhördül az internet népe: miért nem adták inkább a szegényeknek vagy legalább az állatoknak a zöldséget, gyümölcsöt? Pedig a válasz kézenfekvő: az ismeretlen eredetű, jelöletlen élelmiszerről nem lehet tudni, hol állították elő, milyen módszerrel, mennyire figyeltek az előírások betartására - mennyi és milyen alapanyagokat, vegyszert használtak, hogyan tárolták és szállították a termékeket, milyen utókezelésnek vetették alá az élelmiszereket. Így a kérdés sokkal inkább az: ki vállalná annak kockázatát, hogy rászoruló gyerekek betegedjenek meg?

Meg lehetne persze vizsgálni az élelmiszereket, hogy – bár eredetük ismeretlen, de – biztonságosak-e az emberi fogyasztás szempontjából. A Nébih ezzel kapcsolatban korábban azt közölte: „Tonnányi ismeretlen eredetű terménynél pl. dinnyénél vagy baracknál csak akkor tudunk felelősséget vállalni (például a vegyszermaradványok miatt), ha minden egyes gyümölcsöt majdhogynem laboratóriumi vizsgálatnak vetünk alá. Erre nem volt és nem is lesz szakember, de ha lenne is, a lefoglalt mennyiség átvizsgálása akár hetekig is eltarthat, ami a romlandó termények esetében nem kivitelezhető. Még takarmányként sem lehet felhasználni, mert annak is szigorú szabályai vannak. Csak akkor lehet forgalomba hozni és felhasználni, ha biztonságos a környezetre és az állatra nézve egyaránt.”

Ha az élelmiszerbiztonság vagy épp a józan ész szempontjai nem lennének elegendőek, a hazai és uniós jogszabályok egyértelműen úgy rendelkeznek: ismeretlen eredetű élelmiszer nem kerülhet be az élelmiszerláncba.

Ilyenkor jellemzően az történik, ami 2015-ben ezzel a 12 tonna mandarinnal történt:

Hogy kaphatják meg mégis az állatok a lefoglalt élelmiszert?

Az elmúlt időben a NAV több közleményben is beszámolt arról, hogy pénzügyőrök ismeretlen eredetű zöldségszállítmányt foglaltak le, amelyet aztán részben vagy egészben állatok etetésére használtak fel. Március végén például öt tonnányi lefoglalt zöldség került a Szegedi Vadaspark állataihoz. Áprilisban pedig a Körös-Maros Nemzeti Park állatai örülhettek két tonna almának.

Mivel nem nagyon emlékszünk olyan esetre a közelmúltból, amikor a lefoglalt termékeket megsemmisítés helyett állatoknak adták volna, kérdéseinkkel a NAV-hoz fordultunk, akik a Békés Megyei Kormányhivatalhoz irányítottak minket.

A Kormányhivatal válaszában számos hazai és uniós jogszabályra, rendeletre hivatkozva megerősítette, hogy az érintett esetekben hatósági eljárást kezdeményezett és az ismeretlen eredetű terméket - a jogszabály erejénél fogva kötelezően – mérlegelés nélkül ki kellett vonniuk az élelmiszerláncból, hogy az emberi életre veszélyt ne jelentsen.

A hangsúly az élelmiszerláncból történő kivonáson van: a Kormányhivatal válasza alapján ugyanis azért lehetett odaadni a Vadasparknak a zöldséget, mert az itt élő állatok az élelmiszerláncba nem kerülnek bele – tehát ez nem olyan, mintha egy baromfi- vagy sertéstelepnek adnák oda az élelmiszert takarmánynak.

A zöldségeket emellett a Kormányhivatal szerint valószínűsíthetően azért feketén akarták piacra dobni, hogy az adófizetést elkerüljék, nem pedig azért, mert valamilyen minőségi probléma adódott volna a szállítmánnyal. Emellett azért elvégezték azokat a szükséges vizsgálatokat is, amelyek alapján kiderült: a zöldség egyébként fogyasztásra alkalmas. (De ettől még az ismeretlen eredet miatt nem kerülhet vissza az élelmiszerláncba, még állati takarmányként sem.)

Az ilyen esetekben egyébként a NAV és a Nébih között minden esetben van egyeztetés, az együttműködés kiemelkedően működik, de a végső döntés a növényvédelmi felügyelőé.

Rászorulóknak továbbra sem adhatják oda

Megkérdeztük azért a Kormányhivatalt arról is, elképzelhetőnek tartják-e, hogy (megfelelő bevizsgálás után) emberi fogyasztásra is továbbadják a lefoglalt élelmiszereket, például rászorulóknak? A válasz azonban a fentiek alapján borítékolható volt: a jogszabály erről tételesen rendelkezik, határozottan megtiltja. A döntést a helyszínen kell meghozni, a szükséges iratok hiányában azonnali végrehajtást kell elrendelni. Ezen tételek romlandók, tárolásuk nem megoldható. Élelmiszerláncba való visszavezetésük sem jogszabályilag, sem szakmailag nem lehetséges – írta a Békés Megyei Kormányhivatal a Privátbankár.hu megkeresésére.

A közelmúltban érkezett három ázsiai elefánt a Szegedi Vadaspark új elefántházában az átadóünnepség napján, 2018. május 27-én.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Kaptak egy újabb tockost a bolti kasszák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 15:48
Van olyan ország Európában, nevezetesen Spanyolország, ahol a vásárlók jelentős része még mindig idegenkedik attól, hogy az önkiszolgáló pénztáraknál fizessen az áruházakban.
Vásárló Garantáltan ki fogja borítani a szülőket az egyik legnépszerűbb karácsonyi gyerekjáték
Buksza blog | 2024. november 17. 08:19
Próbára teszi a szülők türelmét, amikor gyermekük a karácsonyra kapott mentőautóval napokon át nínózik, ám az idei ünnepek alatt nem csupán hangot, hanem szagot is kibocsáthat a legnépszerűbb játék.
Vásárló Méregdrága termék diszkontból: megjött közel 2 millió forintos edénykészlet
Buksza blog | 2024. november 17. 08:12
Az amerikai Costco a tagsági díjas diszkontkereskedelem mintapéldánya, ám rendszeresen előáll luxustermékkel is. A vásárlók körében általában nagy tetszést aratnak méregdrága csecsebecséi.
Vásárló A “mentes” trend előretörése a szépségápolásban
Márkázott tartalom | 2024. november 15. 10:14
A különböző divathullámok nemcsak a ruhaiparban ütik fel a fejüket az egyes korszakokban, hanem a szépségápolásban is. Nincs ez másképp a jelenben sem, amikor is a “mentes” trenddel találkozunk úton-útfélen.
Vásárló A boltláncok hadat üzennek az éttermeknek
Buksza blog | 2024. november 11. 12:58
Az európai fogyasztók Magyarország éves GDP-jének négy és félszeresét költik élelmiszerekre és italokra. Ennek egy részét vagy vendéglőben fogyasztják, vagy áruházban veszik, és otthon felmelegítik.
Vásárló A Lidl összes boltja bezár december 24-én
Buksza blog | 2024. november 11. 12:36
December 23-án sokáig lesznek nyitva a Lidl-boltok, utána jön a háromnapos szünet. 
Vásárló Egy hét alatt kiürítették a boltokat, de a Lidl tartja magát
Buksza blog | 2024. november 11. 11:57
Romániában az Ukrajnából importált olcsó tojás okoz gondot a termelőknek, Szlovákiában pedig a madárinfluenza miatt keletkezett tojáshiány. Magyarország északi szomszédjánál rossz a helyzet.
Vásárló Bajban a színes palackok, hirtelen jött az 500 százalékos áremelkedés a szlovákoknál
Buksza blog | 2024. november 11. 10:32
A vásárlóknak elvileg mindegy, hogy az üdítő, amit az áruházakban megvesznek színes vagy fehér műanyagpalackban van-e, ám kiderült, hogy gyakorlatilag a színes palackos innivaló drágább.
Vásárló Valami nem stimmel a boltokban: itt az újabb élelmiszer-drágulás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. november 11. 05:42
Az általános infláció szeptemberben régen látott mélypontra esett, de az élelmiszerek továbbra is az átlag fölött drágulnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint is – a Privátbankár Árkosár felmérése pedig kifejezetten magas éves áremelkedést mutatott ki novemberben is. Van, ami már majdnem kétszer annyiba kerül, mint egy éve – megnéztük azt is, mennyiből lehet megúszni az idei libalakomát.
Vásárló Előzzük meg a penészedést az újonnan épített otthonokban!
Márkázott tartalom | 2024. november 10. 14:02
Nem csupán a régi házakban, hanem az újonnan épült otthonokban is sokak életét megkeseríti a penész, amely nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem az egészségre is káros hatással van, pénzbe kerül a folyamatos eltávolítása, így minél előbb meg kell szabadulni tőle.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG