MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A kihágások
Egy utazási oldal, a Travelzoo készítette a felmérést, mely a következőkre volt kíváncsi a címbeli kérdésen kívül: ki hoz el apróbb dolgokat a szállodából, ki hagyja ott az éttermi számlát fizetés nélkül, ki szól be a munkahelyére, hogy beteg, miközben valójában a nyaralást hosszabbítja meg, ki csempészik vámköteles árukat, és végül ki lép félre az utazás során.
A felmérés öt ország polgárait vette górcső alá: amerikaiakat, németeket, briteket, kanadaiakat és kínaiakat. Nem túl meglepő módon a legtöbb dologban a németek a legfegyelmezettebbek, de egy valamiben ők vezetik a listát: 10 százalékuk lép félre utazáskor, míg a kínaiaknál 5 százalék, a többieknél 2-3 százalék az arány.
Amerikaiak: kevés szabadság, sok randalírozás
A rossz viselkedést viszont több szegmensben az amerikaiak vezetik, de erre a Marketwatch szerint van magyarázat: nekik kevesebb a szabadságuk, így kevesebbet utaznak, de akkor jobban elengedik magukat. Amerikában nincs is kötelezően megszabva, hogy a cégek mennyi fizetett szabadságot adjanak dolgozóiknak, ezért a dolgozók nem is használják ki teljesen a lehetőségeket, nehogy a cég rossz szemmel nézzen rájuk. Így átlagosan csak 10 napot vesznek ki, míg a briteknél 28 nap jár kötelezően, a németeknél 20, és ezt ki is veszik. Miért ne tennék, ha ezt állami előírás biztosítja.
Nézzük ezek után a konkrétumokat. Kezdjük a medencébe, avagy tengerbe vizeléssel: ebben az amerikaiak 64 százalékkal vezetnek, a kanadaiak kissé lemaradva 58 százalékkal jönnek, a többiek 41-46 százalék közt vannak. A hotelből a piperecikkeket az amerikaiak 69, a kanadaiak és a kínaiak 63 ill. 61, a britek 45 százaléka emeli el, a németek viszont jóval fegyelmezettebbek: náluk 20 százalék az arány.
Ezért rosszalkodunk
A vámon való csempészésben a kínaiak vezetnek 32 százalékkal, de itt torzíthatja az adatot, hogy ők sok vámköteles helyen járhatnak, míg egy európai polgár már alig találkozik ilyennel. A számla kifizetésének elmulasztásában is az amerikai turisták a bajnokok 13 százalékkal, a többieknél egyszámjegyű az érték: kanadaiak 9, britek 8, németek 7, kínaiak 6 százalék. A betegség címén való nyaraláshosszabbításban is az amerikaiak elsők 24 százalékkal (a kevés szabi miatt érthető), a többieknél 15-16 százalék az arány, a fegyelmezett németeknél csak 10 százalék.
A felmérés arra is magyarázatot keres, hogy miért ilyen nagy arányú a rossz viselkedés olyan országok turistái körében, ahol a szegénység, pénzhiány nem igazán magyarázat az ilyesmire. Arra jutottak, hogy amikor nyaralni megyünk, kikerülünk a mindennapi stresszből, elengedjük magunkat, és akkor hajlamosabbak vagyunk akár a határainkat is feszegetni.