6,5 milliárd forintot irányzott elő a kiemelt projektté nyilvánított Várkert Bazár felújítására a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat. A Közép-Magyarországi Operatív Program 2011–2013-as akciótervébe kiemelt projektként került be a budai Várnegyedet a Duna felőli oldalról lezáró kert teljes rekonstrukciója. A 127 éves komplexum, melyhez két oldalról lakások is tartoznak, utoljára 1960-ban esett át egy felújításon, majd a 80-as évek közepéig a budapesti fiatalság kedvelt szórakozóhelye volt: sokan ma is, mint az "Ifipark" emlékeznek rá.
A Várbazár belülről |
A Kohéziós Alapra is szükség lesz
Még 2011 januárjában jártuk végig Budapest azon helyszíneit, melyekről a város "megfeledkezett", ezek közül a Várkert Bazár az egyik olyan épületegyüttes, mely nagyon közel van hozzá, hogy a végső rekonstrukciója is lehetetlenné váljon. Részletek >>> |
A kormány magántőke bevonása nélkül újítja fel a Várbazárt, főleg uniós pénzekből finanszírozzák a projektet. A 2007–2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások jelentik a forrást. A kormányhatározat szerint 30 napon belül meg kell kötni a szerződéseket.
Felpörgeti a GDP-t és munkahelyeket teremt
A projekt leírása kapcsán a határozat rögzíti: "a Várkert Bazár felújításával és hasznosításával lehetőség nyílik a főváros turizmusában meghatározó, nemzetközi viszonylatban is jelentőséggel bíró, önállóan is egyedi vonzerőt jelentő turisztikai termék fejlesztésére. Új turisztikai szolgáltatásokkal bővül a főváros kínálata, kiépítésre kerül az ennek működtetéshez szükséges alapinfrastruktúra, amely az attrakciófejlesztéshez közvetlenül kapcsolódó üzleti szolgáltatások fejlesztésével hozzájárul az előállított bruttó hozzáadott érték növeléséhez és a munkahelyteremtéshez is".
Évi negyedmillió látogató
A projekt révén 7985 négyzetméter nagyságú épület felújítására, 4867 négyzetméter nagyságú új épület felépítésére, valamint 13 215 négyzetméter nagyságú kert és udvar felújítására kerül sor, amely
– a létrehozásra kerülő 7 turisztikai szolgáltatásnak is köszönhetően – évi 250 000 fő látogatót vonzhat
a fővárosba.
Korábban még fejlesztési miniszterként Fellegi Tamás a 2013-as céldátumot jelölte meg a felújított Várbazár átadására - a jelenlegi menetrend szerint ez az időpont tartható is lesz.