5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nyugati élelmiszerimportra bejelentett orosz embargónak várhatóan csekély negatív növekedési hatása lesz a közép-európai EU-gazdaságokban, a deflációs nyomást ugyanakkor erősítheti ezekben az országokban a moszkvai importtilalom - vélekedtek hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Kinek, mekkorát nyom a latba?

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai kimutatták, hogy az orosz piacra irányuló élelmiszerexport értéke Litvánia esetében az éves hazai össztermék (GDP) 3,1 százalékával volt egyenlő. Észtország esetében ez az arány 1,3 százalék, Lettországnál 0,5 százalék, Lengyelország és Magyarország esetében 0,3, illetve 0,24 százalék volt a tavalyi adatok alapján.

A JP Morgan közgazdászai szerint a cseh és a román GDP-hez mérve az orosz importtilalom hatása elhanyagolható.

Újratervezés

A ház szerint ugyanakkor a közép-európai EU-gazdaságok GDP-növekedésére gyakorolt hatás várhatóan kisebb lesz, mint amekkora arányt az oroszországi élelmiszerexport e gazdaságok teljes GDP-értékén belül képviselt. A cég elemzői szerint ugyanis ezek az országok át tudják irányítani élelmiszerexportjukat más olyan kelet-európai piacokra - köztük Fehéroroszországba, Kazahsztánba, Moldovába és Albániába -, amelyeket nem érintenek a szankciók.

A túlkínálatból lesz galiba

Az élelmiszerexport átirányítása más EU-gazdaságokba azonban már nehezebbnek bizonyulhat, mivel - éppen az orosz importembargó miatt - ezekben az országokban is élelmiszer-túlkínálat alakulhat ki, hacsak a fölös mennyiséget el nem távolítják a piacról - hangsúlyozták a JP Morgan londoni elemzői.

Ez a várható túlkínálat valószínűleg felerősíti és meghosszabbítja a közép-európai EU-gazdaságok élelmiszeráraiban máris érvényesülő deflációs folyamatot. A cég közgazdászainak előzetes becslései szerint Magyarországon és Lengyelországban egyaránt 0,5 százalékpontnyi negatív hatást gyakorolhat a teljes kosárra számolt fogyasztói árindexre az orosz importtilalom.

A JP Morgan számításai szerint az orosz tilalmi listán szereplő élelmiszerfélék súlya a magyar inflációs kosárban 12,5 százalék, a lengyel kosáron belül 14,4 százalék.

De jó, hogy gyenge a forint!

A cég elemzői a deflációs nyomást enyhítő tényezők közé sorolták ugyanakkor e gazdaságok valutáinak jelenlegi gyengeségét, amely - ha tartós marad - részben ellentételezheti a lefelé ható árnyomást az import drágításával.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint ugyanakkor Lengyelország növekedési szempontból is érzékeny az oroszországi és az ukrajnai válságra, érzékenyebb, mint a magyar és a cseh gazdaság.

A ház szerint ezt jelzi, hogy a lengyel feldolgozószektor aktivitást mérő beszerzésimenedzser-index (BMI) augusztusban a teljesítménybővülés és a visszaesés teoretikus mezsgyéjének tekintett 50-es küszöbérték alá csökkent, 13 hónapja először, miközben a cseh és a magyar BMI-mérőszámok növekedtek. A lengyel BMI ráadásul öt hónapja folyamatosan csökken.

Jócskán szívnak a lengyelek is

A Morgan Stanley szakértői szerint meglehetősen ritka, hogy a három közép-európai EU-gazdaság gyáripari aktivitási mutatója ilyen mértékű divergenciát mutasson, és a jelenséget magyarázhatja, hogy a lengyel gazdaságot a másik kettőnél erősebben sújtja az orosz-ukrán válság.

Ezt támasztja alá, hogy a teljes lengyel export 8 százaléka irányul az orosz és az ukrán piacra, a magyar és a cseh kivitelnek azonban csak 5, illetve 4 százalékát veszi fel e két piac - hangsúlyozzák a Morgan Stanley közgazdászai.

A ház szerint az orosz és az ukrán piacra szánt kivitel várható visszaesése akár 0,5 százalékpontnyit is lefaraghat a cég által Lengyelországban várt idei növekedési ütemből. A Morgan Stanley jelenlegi előrejelzése az, hogy a lengyel GDP-érték 2014-ben 3,6 százalékkal bővül.

E cég elemzői is felhívták a figyelmet az orosz élelmiszerimport-tilalom várható deflációs hatásaira. A ház hangsúlyozza, hogy az élelmiszer-árinfláció mindhárom közép-európai EU-országban máris negatív, és az élelmiszerfélék jelentős súllyal vannak jelen inflációs kosarukban, így az orosz embargó jelentős hatást gyakorolhat a három gazdaság inflációs profiljára.

Ha olajra lépnek

Ellenkező irányú inflációs hatással járhat ugyanakkor egy esetleges megtorló jellegű orosz olajexport-korlátozás. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ez nem túl valószínű, tekintettel arra, hogy az olajexport adja az orosz államháztartási bevételek 44 százalékát, ám nem is zárható ki, hogy Oroszország hazafias meggondolásokból egy ilyen válaszlépésre is elszánja magát.

Ez geopolitikai kockázati felárat adna hozzá az olajárakhoz, és az energiahordozók nagyobb súllyal - hozzávetőleg 15 százalékkal - vannak jelen a közép- és kelet-európai gazdaságok inflációs kosarában, mint Európa legtöbb más gazdaságában (11 százalék).

Az olajárak esetleges megugrása így nagyobb felhajtóerőt adna a felzárkózó európai térség inflációjának, mint más országokban, különösen annak figyelembevételével, hogy az energia-árinfláció jelenleg rendkívül alacsony ebben a régióban - fejtegették a Morgan Stanley londoni elemzői.

Már megint mit csináltak az oroszok?

Moszkva csütörtökön közölte: az ellene bevezetett nyugati szankciókra válaszul egy éven át nem engedi be a területére az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából származó marhahúst, sertéshúst, gyümölcs- és zöldségtermékeket, baromfit, halat, sajtot, tejet és tejtermékeket. Az embargó több százmillió euró kárt okozhat az európai uniós termelőknek, akik emiatt máris az Európai Unióhoz fordultak, kompenzációt kérve. Részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
Makro / Külgazdaság A magyar élelmiszerboltok vitték a prímet
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:30
Főként az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése húzta a márciusi növekedést. 
Makro / Külgazdaság Kiakadtak és befejezték a munkát az olasz közmédia dolgozói
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:22
Sztrájkba kezdek az olasz közmédia újságírói, mert úgy érzik, hogy a regnáló kormány azon ügyködik, hogy a saját szócsövévé tegye munkahelyüket, ami nem fér bele szakmai önbecsülésükbe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG