3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magas adók, erős szakszervezetek, és a megtermelt javak nagyarányú újraelosztása – a svéd pénzügyminiszter szerint ez a siker záloga. Kétségtelen, hogy van mit a tejbe aprítani, azaz elosztani, lévén szó az egyik leggazdagabb országról. A svéd gazdaság az utóbbi 20 évben nagyobb növekedést produkált, mint a legtöbb fejlett országé.

Jó helyre megy

Míg általában az a trend a legtöbb országban, hogy csökkentik az adókat és próbálják mérsékelni az adók mértékét, addig Svédországban egyelőre működik az újraelosztás növelése. A szociáldemokrata pénzügyminiszter szerint ez a megoldás a globalizáció kihívásaira, de gyaníthatóan inkább arról van szó, hogy Svédország alkalmas erre. Fegyelmezettek a gazdasági szereplők, mérsékelt a korrupció és az adóelkerülés, és ami a lényeg: a hatalmas állami bevétel ténylegesen a rosszabb helyzetűek megsegítésére megy, nem állami presztízs-beruházásokra, vagy úgymond a nemzeti tőke hizlalására.

Gazdasági növekedés

A svéd pénzügyminiszter, a szociáldemokrata Magdalena Anderson egy stockholmi konferencián adott interjút, melyben bemutatta a svéd modell lényegét. A Reuters szerint Andersson 2014-es hivatalba lépése óta emelte az adók és a szociális kiadások mértékét, miközben országa gazdasága kifejezetten sikeres volt: tavaly 3,1 százalékos növekedést ért el, a költségvetés pedig többlettel zárt. Ráadásul a folyamat 20 éve tart: ezalatt Svédország 2,6 százalékkal nőtt évente, míg Amerika 2,2-vel (tavaly 1,6-al), az OECD átlag pedig 2 százalék volt.

Pragmatikus kapitalizmus

Svédországban a GDP 43 százaléka az újraelosztás mértéke, ez az egyik legmagasabb a világon, míg Amerikában a mérték 26 százalék, egyúttal Svédországban a legmagasabb a foglalkoztatottság az Európai Unión belül. Ugyanakkor szó sincs róla, hogy valamiféle szocializmus lenne: a kapitalizmus legalapvetőbb szabályainak egyikét betartják, miszerint amelyik vállalkozás nem versenyképes, az menjen csődbe. Arra viszont vigyáznak, hogy a csődbe menő vállalkozások alkalmazottainak állást találjanak, és amíg ez nem sikerül, méltányos munkanélküli segélyt kapjanak.

A jóból is megárt a sok

Andersson további adóemelést is tervez, de ez most már ellenállásba ütközik: az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal fenyegeti. Ugyanakkor a vállalatok sem támogatják a további emelést, az az általános vélemény, hogy elérték az elfogadható legmagasabb szintet. A kormány most a költségvetési többletből költekezni kezdett: nőtt az egészségügyre és az oktatásra költött összeg, miközben a védelmi kiadásokat is emelték, és a rendőrség is több pénzt kap, ez feltehetően már a jövőre esedékes parlamenti választások jegyében zajlik.

A mostani szocialista kormány előtt 8 évig egy jobbközép koalíció volt hatalmon, és ezalatt folyamatosan csökkentették az adókat. A mostani kormányt azzal vádolják, hogy a túlzott jóléti juttatásokkal csökkentik a munkakedvet (a rendkívül magas foglalkoztatási szint egyelőre nem erre utal). Arra is hivatkoznak, hogy amíg a 70-es évektől túl nagyok lettek az adók, Svédország egy főre jutó jövedelme erősen lemaradt, és ez csak a 90-es évek elején változott meg, amikor csökkentették az újraelosztás mértékét, így az utóbbi 20 év fokozott növekedése csak a korábbi lemaradás pótlása volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG