5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Trump jelentős átrendeződést akar végrehajtani az USA közel-keleti politikájában, visszalépve a feltétel nélküli Izrael-párti álláspontoktól és újradefiniálva Amerika regionális stratégiáját. Trump Izrael bevonása nélkül tárgyal Iránnal és Szaúd-Arábiával, ami jelentős lépés az önállóbb amerikai külpolitika felé a Közel-Keleten. Káncz Csaba jegyzete.

Donald Trump amerikai elnök a Time magazinban két hete megjelent interjújában leszögezte: biztos abban, hogy Szaúd-Arábia normalizálni fogja a kapcsolatokat Izraellel.

„Szaúd-Arábia bele fog menni az Ábrahám-megállapodásba” – mondta Trump, utalva arra a történelmi jelentőségű megállapodásra, amelyet 2020-ban, első hivatali idejének végén kötött, és amely értelmében a muszlim többségű Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Szudán és Marokkó normalizálta kapcsolatait Izraellel.

A tervezett körút

Trump a jövő héten Szaúd-Arábiába látogat közel-keleti körútja során, amely várhatóan az első hivatalos tengerentúli útja lesz, mióta újra elfoglalta a Fehér Házat. Trump regionális útjára akkor kerül sor, amikor a Fehér Ház folytatja a nukleáris tárgyalásokat Iránnal, miközben katonai fellépéssel fenyegetőzik, ha nem születik megállapodás.

Trump az első ciklusában szoros kapcsolatokat épített ki Rijáddal, és várhatóan az iszlám legszentebb helyeinek otthont adó Szaúd-Arábiát az Izraellel való kapcsolatok normalizálása felé tereli, ami az egyik fő külpolitikai célja.

A gázai háború azonban megnehezítette ezeket az erőfeszítéseket, és a szaúdi vezetők kizárták a kapcsolatok normalizálását Izraellel egy palesztin állam elismerése nélkül, amit Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellenez.

Kinek áll a zászló?
Kinek áll a zászló?
Fotó: Eurasia Center

Az elmúlt órák híre, hogy izraeli katonai rádió szerint Trump megszakította a kapcsolatot Netanjahuval, azzal vádolva őt és szövetségeseit, hogy arrogánsan viselkednek, és megpróbálják őt megfélemlíteni. Trump úgy érzi, Netanjahu nem tiszteli és manipulálja őt. Közeli munkatársai elmondták Ron Dermer izraeli miniszternek, hogy Trump semmit sem utál jobban, mint azt, hogy a nyilvánosság előtt könnyen manipulálhatónak tűnjön.

Ha mindez nem lenne elég a döbbenetes hírekből, egy Öböl-menti diplomáciai forrás mindennek tetejébe azt állítja, hogy Trump be fogja jelenteni a palesztin állam amerikai elismerését a jövő héten a közel-keleti látogatása során. Spekulációk keringenek egy palesztin államról szóló fontos bejelentésről és a békés amerikai-szaúdi nukleáris együttműködésről.

Az Ábrahám-egyezmények

Cserében az arab világ java csatlakozna az Ábrahám-egyezményekhez, értsd Szaúd-Arábiától Kuvaitig, esetleg Szíriáig az arab államok sora deklarálná, hogy Izraelt elismerik, sőt együttműködnek vele. Egy palesztin állam elfogadása amerikai részről egy teljesen új közel-keleti geopolitikai fejezet kezdete lehetne.

Az üzlet és a kormányzat összekeverése és bátorítása a Trump-család egyik alapeleme. Az amerikai képviselőház 2024-ben készített jelentése szerint Trump első hivatali ideje alatt, mindössze két év alatt 20 külföldi kormány 7,8 millió dollárt költött Trump ingatlanjaiban, a listát Kína és Szaúd-Arábia vezette. Egyes neves jogászok azzal vádolták, hogy Trump ingatlanjainak ilyen pénzek fogadásával megsértették az amerikai alkotmányban foglalt „járandósági” záradékot, amely kimondja, hogy „semmilyen tisztséget betöltő személy” nem fogadhat el a kongresszus hozzájárulása nélkül „bármilyen ajándékot, járandóságot, tisztséget vagy bármilyen címet bármilyen királytól, hercegtől vagy államfőtől”. Trump azonban képes volt kikerülni ezt az állítólagos jogsértést.

A szaúdiak kedvében

Ezért nem meglepő, hogy Trump a Fehér Házba való visszatérése után tartott egyik első nagy beszéde február 19-én a floridai Miamiban tartott szaúdi befektetési csúcstalálkozón hangzott el, amelyen részt vett Jaszir al-Rumajjan, a szaúdi szuverén vagyonalap vezetője is. Trump azt mondta az összegyűlt üzleti vezetőknek, hogy „Szaúd-Arábia különleges hely, különleges vezetőkkel”. Tavaly novemberben a szaúdi koronaherceg, MBS volt az egyik első külföldi vezető, aki gratulált Trumpnak megválasztásához.

Januári 2025-ös telefonbeszélgetésük során MBS állítólag ígéretet tett arra, hogy négy év alatt 600 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban. Másnap a svájci Davosban, a Világgazdasági Fórumon tartott virtuális beszédében Trump azt mondta, hogy meg fogja kérni a szaúdiakat, hogy „kerekítsék fel” az ígéretüket 1 ezermilliárd dollárra, hangsúlyozva, hogy „nagyon jók voltunk hozzájuk”. Egy ilyen kijelentés jól jelzi Trump tranzakciós külpolitikáját, amelyet a szaúdiak a jelek szerint jól értenek.

Trump várhatóan arról fog tárgyalni a szaúdi koronaherceggel, hogy Szaúd-Arábia milyen gazdasági értéket képviselne, ha diplomáciai kapcsolatokat létesítene Izraellel. Édesítésként Trump április közepén még Chris Wright energiaügyi minisztert is elküldte a királyságba, ahol azt mondta, hogy hamarosan egyetértési megállapodást írnak alá az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között az együttműködés előmozdításáról az energia kulcsfontosságú területein, beleértve a „polgári nukleáris energiát”, amely a szaúdiak egyik fő érdeke.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tényleg akkorát villantott a kínai haditechnika Pakisztánban?
Litván Dániel | 2025. május 12. 05:39
Először lőttek le Rafale vadászgépet, ráadásul egy kínai gép kínai rakétája lehet a tettes. Akkor ez most a kínai haditechnika diadala a Nyugat felett? Ez azért ennyire nem egyszerű.
Nemzetközi Fontos találkozóra küldi el külügyminiszterét Trump
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 16:41
Az amerikai diplomácia magas szinten képviselteti magát. 
Nemzetközi Ukrán-magyar kémügy: itt az újabb csavar, lépett a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 16:09
Lemondtak egy tervezett találkozót.
Nemzetközi XIV. Leó békét akar – Ukrajnáról külön beszélt a pápa
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 14:16
Békére szólított.
Nemzetközi Erdogan: „történelmi fordulóponthoz érkezett a háború”
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 13:48
Törökország szívesen közvetít.
Nemzetközi A nap képe: nem akárki mosolygott kegyesen Putyin nagy napján
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 13:18
A győzelem napja alkalmából Kim Dzsongun is előkerült.
Nemzetközi Ez hisztéria – keményen beszóltak az ukránok a magyarországi kiutasítás miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 12:12
A TEK által elfogott férfi ügyével bonyolódott a kémsaga.
Nemzetközi Elindult az óra: tovább egyezkednek Irán atomprogramjáról
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 11:29
Újból tárgyalnak a felek.
Nemzetközi Zelenszkij válaszolt Putyin nagy javaslatára
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 10:45
Megérkezett az ukrán reakció.
Nemzetközi XIV. Leónak is üzent Trump alelnöke – „nem ez az egyház küldetése”
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 10:22
J.D. Vance reagált a kritikákra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG