A világ leggazdagabb városai nem azonosak a legdrágábbakkal – legalábbis ami az ingatlanok árát illeti. Ez utóbbi szempont nemcsak a lakáskeresőket és a kivándorolni szándékozókat érdekli, hanem a befektetőket is.
A Henley & Partners a New World Wealth globális vagyonelemző céggel együttműködve folyamatosan nyomon követi a vagyonvándorlási trendeket az országok és városok között, és minden évben kiadja a világ leggazdagabb településeinek listáját, amely betekintést nyújt a legvagyonosabb személyek világszerte tapasztalható befektetéseibe és preferenciáiba. A jelentés több szempont szerint rangsorolja a világ leggyorsabban növekvő pénzbirodalmait. A 2025-ös jelentés szerint a világ leggazdagabb városa Monaco lett, ami sokakat meglepett, hiszen többnyire amerikai metropoliszok, svájci vagy ázsiai nagyvárosok szoktak ezen előkelő helyen szerepelni.
Ahol az átlagos vagyon fejenként meghaladja a 7,2 milliárd forintot
Monaco vitathatatlanul a világ első számú biztonságos menedéke a szupergazdagok számára: az átlagos vagyon fejenként meghaladja a 20 millió dollárt (ez átszámolva nagyjából 7,2 milliárd forintot jelent). A város egyben a világ első számú települése az egy főre jutó vagyon alapján is – áll a jelentésben.
A mediterrán nagyhercegség lakosainak több mint 40 százaléka milliomos – ez a legmagasabb arány a világ bármely más városához viszonyítva, számolt be a Travel+Leisure.
Fotó: Pexels
Azt eddig is tudtuk, hogy nem olcsó arrafelé az élet, de ami konkrétan a világ legdrágább városává teszi, az az a tény, hogy egy 100-200 négyzetméteres lakás esetében az átlagos négyzetméterár meghaladja a 38 800 dollárt (kb. 13 960 240 forintot). Ez azt jelenti, hogy egy 1000 négyzetméteres lakás Monacóban akár 3,88 millió dollárért (azaz nagyjából 1,4 milliárd forintért) is elkelhet.
A „Nagy Alma” a világ második legdrágább helye, az átlagos prémiumingatlan-ár 27 500 dollár (nagyjából 9,9 millió forint) négyzetméterenként. New Yorkot Hongkong követi 26 300 dollárral (hozzávetőlegesen 9,5 millió forint forint), London pedig 24 ezer dollárral (körülbelül 8,6 millió forint).
Az első ötben – sokak meglepetésére – szerepel a franciaországi, gyönyörű fekvésű Saint-Jean-Cap-Ferrat is, 21 200 dolláros (nagyságrendileg 7,6 millió forintos) négyzetméterárával. Idén Párizs a hatodik helyet szerezte meg 20 400 dolláros (nagyjából 7,3 millió forintos) átlagárral.
Fotó: Pexels
Valójában Franciaország büszkélkedhet a legtöbb várossal az idei világ legdrágább településeinek listáján: összesen hattal, köztük Párizzsal, Saint-Jean-Cap-Ferrat-val, Nizzával, Cannes-nal, Antibes-zel és Èze-zel. Csak ezután következik az Egyesült Államok, amelynek több városa is felkerült a listára, köztük New York City, Los Angeles, Palm Beach és Miami Beach.
Hongkongban élni méregdrága
A különféle ár- és költségösszehasonlító felmérések eltérő eredményeket hoznak. Az egyik friss elemzés során 200 szempont alapján állították össze a világ legdrágább városainak listáját. Figyelembe vették például a tömegközlekedés, az ételek, a ruházati cikkek és a szórakozási lehetőségek árait, valamint a lakhatási költségeket és az infláció mértékét is.
Eszerint a legdrágább város továbbra is Hongkong, amely immár ötödik éve vezeti a Mercer rangsorát. A második helyre Szingapúr került, majd rögtön négy svájci város következik: Zürich, Bázel, Genf és Bern. Ezután jön New York és London, valamint a Bahama-szigeteki Nassau és Los Angeles.