A svájci Abdullah Boulad Mallorcán üzemeltet luxuspszichiátriát – és itt a luxus jelző nem túlzás, ezek a szolgáltatások valóban csak a leggazdagabb páciensek számára elérhetőek. A svájci Neue Zürcher Zeitung riportja mutatta be a The Balance nevű klinikát, ahol egyetlen hónapos kezelés ára akár 600 ezer euró, vagyis átszámítva körülbelül 243 millió forint is lehet.
Bár azt hihetnénk, hogy egy ilyen összeget talán csak egy marék ember képes kifizetni a terápiáért, valójában nagyon is van fizetőképes kereslet. Világszerte körülbelül 420 ezer embernek van legalább 30 millió dollárnyi, azaz mintegy 10,7 milliárd forintnyi vagyona, így külön iparágak alakultak ki, amelyek kifejezetten a szupergazdagok igényeire specializálódtak – ide tartozik ma már a függőségek kezelése és a pszichiátria is. A vagyon ugyanis nem véd meg a mentális problémák kialakulásától.
Fotó: Pexels
A The Balance Mallorcán több bérelt birtokon, úgynevezett fincákban működik. Egyetlen páciens sem találkozik másik beteggel, mindenkire külön 15–25 fős szakértői csapat figyel a lehető legnagyobb diszkréció mellett. A napi pszichoterápia mellett olyan kezelések is elérhetők, mint a jóga, a pilates, az akupunktúra, a hangterápia vagy éppen a lovas terápia.
A klinika birtokai összesen 300 ezer négyzetmétert tesznek ki, távol a turisták által látogatott területektől. A pontos helyszínek nem nyilvánosak, ezzel is óvják a vendégek privát szféráját.
A páciensek közül sokan a világ leggazdagabb családjaiból származnak, vannak közöttük milliárdosok, hírességek, cégvezetők és sportolók is.
Így számos érdekes kérés, eset is előfordult: volt, hogy egy arab herceg teljes kíséretével együtt költözött be a klinikára. Egy másik páciens ragaszkodott ahhoz, hogy csak teliholdkor merített vizet fogyasszon. Akadt olyan is, aki minden masszázskezelés alatt azt kérte, hogy a kutyáját a testén tartsák. Különösen emlékezetes eset volt egy orosz alkoholproblémákkal küzdő férfi története is: Monacóban balesetet szenvedett Ferrarijával, majd vonakodva érkezett elvonóra Mallorcára. Bár a klinika egy elegáns vidéki birtokon helyezte el, az elvonókúra annyira zavarta, hogy egy nap összecsomagolta Louis Vuitton bőröndjét, és autóstoppal próbált megszökni. Pénz és útlevél sem volt nála, így végül a repülőtérről hívta fel a klinikát, azt kérte, jöjjenek érte és vigyék vissza.
Menekültből sikeres üzletember
A klinikatulajdonos Abdullah Boulad 1986-ban, hétévesen menekült el Libanonból a polgárháború elől. Családjával Svájcban, Kloten városában telepedett le, minden holmijuk egyetlen piros Adidas sporttáskában fért el. Bár arab, francia és angol nyelven beszélt, a németet nem ismerte, ezért speciális osztályba került. Úgy érezte, kívülállóként kezelik, amit óriási akaraterővel igyekezett kompenzálni.
A luxuspszichiátria világába 2016-ban lépett be, amikor a zürichi Küsnacht Practice klinika igazgatója lett. Nem sokkal később saját vállalkozásba kezdett, az első önálló projektje, a Swiss Recore nevű klinika azonban néhány hónap alatt bezárt. A The Balance klinikát 2018-ban alapította Mallorcán, azóta folyamatosan bővítette szolgáltatásait: jelenleg Marbellán, Londonban és Zürichben is jelen vannak.
Boulad szerint évente 70–80 pácienst kezelnek, és szinte mindig telt ház van. A vendégek jellemzően hathetes programokon vesznek részt, külön kérésre akár egy jachton is elhelyezhetők.
A kezelés maximálisan személyre szabott: minden beteg saját életmód- és étrendtervet kap és kizárólag a saját terapeutáival érintkezik. „Az aszkézis nem a mi terápiás koncepciónk része” – hangsúlyozta Boulad, hozzátéve, hogy a gazdag ügyfelek hozzászoktak egy bizonyos színvonalhoz, amelyet meg kell tartani.
Két tábor
A német Bild információi szerint Kanye West rapper és felesége, Bianca Censori is a The Balance klinikán kezeltették magukat, az intézmény azonban hivatalosan nem kommentálta az értesülést. Korábban a német rapper, Samra is beszélt arról, hogy egy drága mallorcai magánklinikán sikerült megszabadulnia a kemény drogoktól.
Boulad szerint pácienseik két csoportba oszthatók: az egyikbe azok tartoznak, akik saját erejükből szereztek vagyont, a másikba a fiatal örökösök, akik 18 és 25 év közöttiek. Sok fiatal örökös életét a céltalanság jellemzi:
„Egy beteljesedett élet nem abból áll, hogy az ember magángéppel utazza körbe a világot” – fogalmazott Boulad.
2024 őszén a The Balance Zürichben is megnyitotta új irodáját a Seefeld negyedben. Itt kedvezőbb, havi ezer eurós kezelési csomagot kínálnak. A kezdeti időszakban azonban csak egyetlen pácienst tudtak fogadni, aki viszont több hónapot is eltöltött a programban.
A luxuspszichiátria modellje Zürichből indult, ahol a Küsnacht Practice és a Paracelsus Recovery fejlesztették ki a teljesen személyre szabott, diszkrét kezelési rendszert. Jan Gerber, a Paracelsus Recovery vezetője szerint a fájdalom nem ismer társadalmi vagyoni határokat: a gazdagok és a szegények hasonló lelki terheket hordozhatnak.
Nem mindenki nézi azonban jó szemmel a luxusklinikák működését. Toni Berthel, a Svájci Addiktológiai Társaság elnöke szerint súlyos tévedés azt sugallni, hogy egy hónap alatt meg lehet oldani komoly pszichiátriai problémákat. Szerinte a gyógyulás hosszú, nehéz folyamat, amelyet a luxuskörnyezet sem gyorsíthat fel.
Abdullah Boulad ugyanakkor hangsúlyozza: bár a klinika üzleti alapon működik, az intenzív, személyre szabott terápiás megközelítés valóban növelheti a gyógyulás esélyét. Mint mondta:
„Nem vagyok Teréz anya. Segíteni akarok az embereken, de egy profitábilis vállalkozást is vezetek.”