4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög tőzsdét végül sikerült nagy nehezen megnyitni. Sok tényező miatt nem tud úgy működni a piac, ahogy június 26 előtt, miután az ország helyzete sokat romlott azzal, hogy nem egyezett meg hitelezőivel még a második mentőcsomag lejárta előtt. A bankrészvényeknél külön kérdések is felmerülnek a várható feltőkésítések miatt.

A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor című műsorának ma reggeli vendége Fellegi Tamás, a Privatbankar.hu újságírója volt. Miután ma nyílt a görög tőzsde, a beszélgetésben leginkább ez a téma került terítékre, de szó esett a kínai tőzsdei esésről és ennek esetleges gazdasági hatásairól is.

A görög polgárok helyzete

Az athéni tőzsde megnyitását sokáig tervezték, nem könnyen született meg a döntés. Felmerült ugyanis néhány akadály: például az, hogy a tőkekorlátozások miatt nem lehet olyan szabadon kereskedni, mint a bezárás előtt. A görögök például nem utalhatnak belföldi bankszámlájukról az értékpapírszámlákra, hisz a bankokban lévő minimális pénzmennyiséget próbálják védeni. Készpénzt azonban befizethetnek oda, és külföldi bankból is utalhatnak.

Persze mindezek felvetik a kérdést, hogy akar-e egyáltalán a görög polgár részvényt venni saját hazájában? A bizalma elment a bankoktól és a tőzsdétől, olyannyira, hogy egyáltalán nem biztos benne, hogy nem jöhet újabb tőzsdezárás, és akkor megint beszorul papírjaiba. Ugyanez okból viszont eladóként annál inkább megjelenhetnek a belföldiek. Ugyan vélhetően hatalmas buktát szenvednek el, ha eladnak, de lehet, hogy ezt vállalják azért, hogy egy kis pénzhez jussanak, melyet biztonságos helyre menekítenek.

A külföldiek és a bankok

A piac sorsa így viszont alapvetően a külföldieken múlik. A kockázatkedvelő alapok hasonló esetekben be szoktak állni a mélységbe és vásárolni, várván a válság elmúlását. Most azonban a külföldiek is szembesülnek azzal a kockázattal, hogy ha mégsem mennek a tervek szerint a dolgok, akkor átmenetileg újra bezárhat a tőzsde, vagy akár mégiscsak megjelenhet a drachma. Ezek olyan kockázatok, ami miatt esetleg csak nagy diszkonttal hajlandók nagyobb tételben részvényt venni, mintegy beárazva ezeket a kockázatokat.

Külön kockázat merül fel a bankpapírokkal kapcsolatban. A bankok teljesen kifogytak a tőkéből, gyakorlatilag csődközeli helyzetben vannak, az EKB tartja őket lélegeztető gépen. Elkerülhetetlen tehát a feltőkésítésük, de a nemrég elfogadott jogszabály szerint a részvényesek és a kötvényesek is megszenvedik, ha közpénzekből kell egy bankot megmenteni. Ez megtörténhet pl. részvénykibocsátással, ahol az új papírok a megmentő tulajdonába kerülnek (ez lehet az EKB vagy más európai intézmény) és így a részvények felhígulnak, a mostani részvényesek részesedése lecsökken, ennek megfelelően az árfolyam is. Persze ilyet a 2008-as válságban is tapasztalhattunk néhány, főleg amerikai banknál.

Athéni tőzsde, 3 hónap

A beszélgetés közben érkeztek a tőzsde nyitásáról szóló első adatok: az index 23 százalékot, egyes papírok 30 százalékot zuhantak. Felvetődött a kérdés, hogy nem túlzott-e ez a mozgás. Egyik napról a másikra valószínűleg az lenne, de itt 5 hetes szünetről van szó, melynek során Görögország és tőzsdei cégei az időhúzás miatt sokkal rosszabb helyzetbe kerületek, az áresés nagyjából ezt tükrözi.

A kínai tőzsdei lufi gazdasági hatásai

A beszélgetés második részében a görög tőzsdenyitás mellett szóba került a kínai tőzsde esése is. Az állami beavatkozás módját és hatékonyságát már sokszor megkérdőjeleztük, viszont most az is felmerült, hogy mindez nem jelent-e veszélyt a kínai gazdaságra és a világgazdaságra.

Az árfolyamok esése önmagában nem jelentene gondot a kínai gazdaságnak, tényleges hatása csak annyi, hogy elhalasztják az új bevezetéseket. Ez viszont már nem komoly gond, miután a komoly cégek már tőzsdére jöttek, a lufi utolsó szakaszában már boldog-boldogtalan tőzsdére viszi nemrég alapított cégét, esetenként komolyabb alaptevékenység nélkül. Ezekért nem kár.

A probléma abból adódhat, hogy az állam elképesztő pénzt ölt bele a részvényvásárlásokba, és ez a pénz hiányozhat a jövőben. Ha pedig tovább forszírozzák az állami vásárlásokat, az pénzügyileg túl is terhelheti az államot, ami viszont már káros lehet a gazdaságra nézve. És miután Kína gazdasága ma már az Egyesült Államokéval vetekszik, ennek zavarai komolyan kihathatnak a világgazdaságra is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG