1p
A nyugati világ vezető országai válaszút elé kerültek: vagy nyíltan beismerik, hogy csődben vannak, vagy beláthatatlan következményekkel járó inflációt kreálnak.

Nem vállalják az igazi megszorításokat

Kockázatosnak tarja a hosszútávú kötvényeket Peter Schiff amerikai befektetési szakember. A befektetőguru az alapblog.hu-nak adott interjújában mindezt azzal magyarázta, hogy egyfelől növekszik az államcsődök valószínűsége, szerte a nyugati világban. A választóiknak megfelelni akaró kormányok képtelenek, pontosabban - ahogy fogalmazott - alkalmatlanok olyan döntésekre, amelyek révén igazán csökkenteni tudnák az adósságszinteket.

Nem mernek hosszabb távra szóló, valóságos hatással bíró megszorításokat keresztülvinni, pláne nem adókat emelni. Jogos aggodalom, hogy egy nap arra ébred a kötvénytulajdonos, hogy nem kapja vissza a pénzét. Ez nem zárható ki a legfejlettebbnek nevezhető országokban sem. Óriási kockázat ma hosszú államkötvényt tartani egy másik oknál fogva is: ez pedig az infláció felpörgésének a veszélye.

Van, ami az államcsődnél is rosszabb

Az infláció súlyosabb, kevésbé orvosolható, a világgazdaságot és az egyes társadalmakat nagyon sokáig sújtó problémává növekedhet; a csőd nyílt beismerése révén viszont legalább tiszta vizet öntenének a pohárba - mondja Schiff. Az Egyesült Államok gazdasága szempontjából mindenesetre ez lenne üdvözítőbb, pontosabban a kisebbik rossz. Más kérdés, hogy némely kormányok – ilyen az amerikai kormány is – a központi bankjaikkal karöltve megengedhetik maguknak, hogy pénznyomtatással homályosítsák el az adósságproblémát.

A szakember szerint a politikusok és a velük szövetséges jegybankárok bűne, hogy ilyen helyzetbe került a nyugati világ - márpedig ők soha nem ismerik el a hibáikat. A kötvényekbe fektetők ennél fogva az államcsőd és az inflációveszély kettős nyomása alá kerültek.

Nem kellene mindig mindenkit megmenteni

A befektetési szakember szerint a németek erőltetették és erőltetik mind a mai napig, hogy menteni kell, ki kell húzni a bajból a csődbe került országokat. Ennek éppen az ellenkezőjét kellett volna csinálniuk: hagyni csődbe menni azokat az államokat, amelyek önmaguknak, saját felelőtlenségüknek köszönhetően süllyedtek el. Ha ezt tették volna, akkor Görögország valóban képes lenne a kikászálódásra, valóban átalakítaná gazdaságát, racionalizálná, szanálná egész működését.

Peter Schiff szerint ugyanis most azt lehet tapasztalni, hogy az így megmentett országok takarékossági programjai lelassultak, ami pedig a németek felelőssége.Beidegződött a piaci szereplőkbe, hogy a németek úgyis kifizetik mások számláját. Ergo: a német államkötvény, a német államháztartás, az egész német gazdaság imázsa is leértékelődik. A végén Németországnak is finanszírozási gondjai lesznek.

Ilyen lesz az amerikai államcsőd?

A Fed nem fogja, egyszerűen nem tudja abbahagyni a pénznyomtatást - véli Schiff. A Fed elnöke, Ben Bernanke nyilatkozataival csak a piacokat teszteli.

A helyzet folyamatosan romlik, Amerika menetel az államcsőd mélyebb és mélyebb bugyrai felé - véli. Az Egyesült Államokban egyáltalán nem zárható ki, hogy egy napon kijelentik: „megkülönböztetik az amerikai és a külföldi kötvénytulajdonosokat”. Más szóval, az amerikai szövetségi kormánynak kölcsönt nyújtó (államkötvény-tulajdonos) Amerikában bejegyzett cég illetőleg amerikai állampolgár nominálisan hozzájuthat a végén a pénzéhez, legalábbis névértéki értelemben. A külföldiek viszont befektetett pénzüknek csak töredékére lesznek jogosultak - mondja a szakember.

Lesznek országok, amelyeket nem rázkódnak meg

Schiff szerint ott áll a világ, hogy a kölcsönt nyújtó országok, kormányok, intézmények realizálják, hogy semmi esélye sincs annak, hogy visszakapják a nyújtott hiteleiket. Ez megrengeti Amerikát, Japánt és Nyugat-Európa egy részét. Ellenben a legtöbb ázsiai és néhány dél-amerikai ország (például Chile), továbbá Skandinávia, Ausztrália, Új-Zéland viszonylag jól áll, relatív pénzügyi-gazdasági pozíciója felértékelődik.

A hülye is látja, hogy nincs gazdasági teljesítmény a nyugati világban, viszont zajlik az őrült pénzelárasztás - mondta az Alapblognak Schiff. A teljes interjút itt olvashatja el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG