4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai védelmi miniszter megpróbál erőt sugározni az elbizonytalanodott japán és dél-koreai szövetséges felé. Nem lesz ez egyszerű, hiszen Trump kedden Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit ezért a napokban interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe.
Donald Trump. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Míg a Fehér Ház egyre inkább egy cirkuszhoz hasonlít az utóbbi hetekben, a Pentagon James Mattis új védelmi miniszter vezetésével konzekvensen építkezik és halad előre. Ennek jegyében kezdte meg tegnap Mattis első külföldi útjaként háromnapos látogatását Szöulban és Tokióban, hiszen az Egyesült Államok egy erős és egységes frontot akar a feltörekvő Kínával és az atomrakétákra szert tenni akaró Észak-Koreával szemben. Mattisnak nincsen könnyű dolga, hiszen az észak-kelet ázsiai szövetségesek teljesen elbizonytalanodtak Trump elkötelezettségét tekintve.

Trump a japán devizapolitikáját is támadja

Trump a választási kampány alatt sokakat megrémített a térségben kijelentéseivel, miszerint mindkét országnak többet kell fizetnie az 50 ezer amerikai katona Japán-beli és a 28 ezer katona dél-koreai állomásoztatásáért. Tokió megdöbbent, amikor Trump kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból protekcionista tirádáktól kísérve, hiszen azt a japánok alapkőnek tekintették Washington térségbeli elköteleződésében. Ha pedig Trump megvalósítja a „vásárolj amerikait, alkalmazz amerikait” szlogenjét, akkor igencsak megsínylik ezt az ázsiai szövetségesek, amelyek ráutaltak az amerikai befektésekre és nyitott piacokra.

Trump kedden ráadásul Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Tokió értetlenségét fejezte ki az intervenciós vádakkal kapcsolatban. Bár szakértők szerint Tokió jobban tenné, ha egyszerűen rápillantana a japán jegybank mérlegére, amely már elérte a japán GDP nagyságát.

Káncz Csaba

Moszkva kulcsszereplő lehet a játszmában

Ráadásul a törékeny hírszerzési együttműködés Szöul és Tokió között is megrendült az utóbbi hetekben, amikor újonnan feltépődtek a történelmi sebek a két állam között. Mi több, Szöul ki akarja engesztelni Pekinget és politikusaik fontolóra vették, hogy a kínai határról visszavonják a THAAD amerikai rakétarendszert. A THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) rendszer az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer érdekessége, hogy az elfogórakéták nem rendelkeznek robbanótöltettel, hanem a rakéta a mozgási energiájával semmisíti meg a célokat (hit-to-kill / kinetic kill).

Amerikai külügyi stratégák szerint bár Trump nem beszéli a diplomácia nyelvét, abban igaza van, hogy Washingtonnak meg kell akadályoznia Pekinget abban, hogy egy Nyugat-ellenes koalíciót hozzon létre. Itt Moszkvának is komoly szerepe van, amely inkább taktikai győzelmeket tud elérni Ukrajnában és Szíriában, a globális visszatérése azonban még odébb van strukturális gyengeségei miatt.

Annak viszont stratégiai jelentősége van, hogy Moszkva milyen irányba dől Nyugat és Kelet között és itt Trump meggyőző lépéseinek szerepe lesz. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit, ezért a napokban Dongfeng-41 típusú interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe, amely legközelebb van az Egyesült Államokhoz. Ezek a rakéták 15 ezer kilométeres hatótávolságúak és 10-12 nukleáris robbanófejjel rendelkeznek. Az utóbbi pár hónapban Peking légelhárító rakétaegységeket is telepített az általa mesterségesen létrehozott szigetekre a Dél-kínai-tengeren.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG